Nejen zdařilá premiéra

15. 7. 2009

Tak to bylo další příjemné překvapení ve Viničním altánu, tentokrát z Velkých Bílovic. Postaral se o ně mladý vinař Milan Bauman, jehož mnohaletá a stále pokračující praxe v rakouském vinařství nese pěkné, tekuté moravské ovoce.

Ochutnali jsme tucet vín, v drtivé většině přívlastkových – osm bílých, dvě růžová a dvě červená, z toho deset z ročníku 2008. Na tak mladá vína byla již nyní kvalita některých z nich (možná trochu překvapivě) až překvapivě vysoká.

Zahájil to již vstupní Ryzlink vlašský 2008, kabinetní víno s poměrně zakulaceným, ovocně-květinovým a jemně minerálním tělem. Na „zavínění“ kvalitní a přímo ideální víno.

Opravdu inspirativní ve vůni i chuti bylo Veltlínské zelené 2008, opět kabinetní a suché víno. Krásně výrazné aroma jižního ovoce, v těle zakulacené, opravdu jemňounce nasládlé a delikátně pikantní víno, které v závěru nabízelo lehkou kořenitost.

Jednoznačnou špičkou večera byl následující kabinetní Ryzlink rýnský 2008. I tentokrát suché víno, chuťově bohaté (ovoce, lipovina) a kulaté v těle s jemně pikantním a lehce kořenitým „štychem“, který přechází až do slabé, nicméně přijatelné hořčinky.

Následovaly dva Tramíny červené ve výběru z hroznů. Nejprve mladší ze sklizně 2008 s krásnou, velmi čistou „tramínovou“, i když nikoliv vlezlou vůní (růže, liči, vyzrálý hrozen). Suché víno s identickou chutí, ale zakulacené a zároveň jemně pikantní.

Jeho o rok starší bratříček byl ve vůni i chuti vyzrálejší a o chloupek zastřenější. Již uleželé víno s jemnější tramínovou chutí, spíše delikátní v dochuti. Jen mne v závěru trošku štípal vyšší alkohol.

A po dvou tramínech – dvě Rulandské bílé. První z roku 2008 v pozdním sběru bylo polosuché s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (kolem 6 g). Ve výraznější vůni jsem cítil nazrálé jižní plody a bonbony Bonpari. V těle jemně zakulacené a malinko nasládlé víno s delikátně pikantní dochutí.

O rok starší víno, rovněž v pozdním sběru, bylo také polosuché s trošku vyšším zbytkovým cukrem. Potěšila mne hezká vůně (meruňky, broskve), ale také zakulacená ovocitá chuť (až přezrálý ananas) s jemně pikantní špičkou v závěru. K ideálu mu možná chybí trošku vyšší extrakt a delší závěr.

Bílé Cuvée 2008 (Tramín červený, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené) vzniklo již ve fázi moštu, v němž převažoval tramín. Zajímavé a dobře pitelné polosuché víno kombinující ve vůni i chuti nazrálé světlé ovoce a jemné květiny se špetkou minerálů. Lehce pikantní a mazlivé víno, které může ještě ležet v láhvi. Myslím, že na to potenciál má – pak bude noblesnější.

Opravdu velmi zdařilá byla obě kabinetní růžová vína. Zweigeltrebe 2008 vonělo jemně po peckovinách a neslo si v aroma zřetelnou minerální stopu. V ovocité a jemně pikantní chuti lehce vykukoval cukříček, ale s kyselinou vytvořil příjemně pikantní dochuť.

Růžová Frankovka 2008 byla o poznání pikantnější díky o fous nižšímu cukru. V ovocné vůni i chuti byla zřetelnější kyselina i kořenitost tříslovin. Svěžejší a pro mne o něco lepší z obou růžovek.

Červená vína nejsou prioritou Baumanova malého rodinného vinařství. Kabinetní Frankovka 2008 byla poměrně pěkně pitelná, až s překvapivé „džemovitou“ vůní i chutí. V těle hladká, jemně kořenitá se stopou po kontaktu se starším sudem. Ale také lehčí a tenčí. Takové příjemné letní pití pro ty, kteří dávají přednost červeným moravským vínům.

Od závěrečného kabinetního Cabernetu Sauvignon 2008 jsem moc neočekával. Lehčí a kratší ovocité víno se stopou kořenitosti a ještě neuhlazených tříslovin. Opět letní pití, protože velkou hloubkou v něm nenajdete. Nicméně díky bílým a růžovým patřila paleta Baumanových vín k tomu lepšímu z Moravy, co jsme letos ochutnali. A premiéra to byla mimořádně úspěšná – poměr ceny a kvality u těchto vín byl všeobecně a hlasitě oceňován. Proto se již těším na reprízu ve Viničním altánu, samozřejmě s novinkami z velkobílovického sklepa Milana Baumana!

Ale ještě jsem zapomněl na něco důležitého. Na závěr večera nám pan Milan a jeho manželka dali ochutnat několik ochucených medovin, která pan Bauman starší vyrábí studenou metodou. Byly výborné s překvapivě nízkým alkoholem i rozumným zbytkovým cukrem. Zájem o láhve byl obrovský.

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Ryzlink rýnský – 9 bodů (z 10 možných), Veltlínské zelené – 8,6 b., Frankovka rosé 8,2 b., Tramín červený 2007 – 8,1 b., Ryzlink vlašský a Rulandské bílé 2008 – 8 b., Cuvée 2008 a Rulandské bílé 2008 – 7,9 b., Tramín červený 2008 – 7,8 b., Frankovka – 7,7 b. a Cabernet Sauvignon – 7,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist