Od Brázdů v čele s Pálavou

3. 6. 2019

     Manželé Brázdovi z rodinného vinařství v Sudoměřicích přivezli letos do Viničního altánu třináct vín, převážně z ročníku 2018. Celkem jedenáct bílých, a po jednom růžovém a červeném. Vína tradičně prezentoval Ludvík Brázda pod bedlivým „dohledem” paní Pavly.
      Zahájili jsme dvěma víny z odrůdy Sylvánské zelené. Prvním bylo jakostní z ročníku 2018, suché víno (docukřeno v moštu) s vůní vyzrálého ovoce se zřetelnou mineralitou. V chuti bylo víno téměř identické, šťavnaté, zakulacené a pikantní.
      Druhý sylván byl kabinetní s téměř stejnou kyselinou a trošku vyšším zbytkovým cukrem (3,9 g/l). Ovocná vůně byla o poznání výraznější s minerální stopou a bylinnými tóny. V chuti ovocně-bylinný s minerálním „štychem”, šťavnatý a pikantní.
      Líbil se mi Sauvignon 2017 v pozdním sběru. Suché víno se zřetelnou kyselinou (7 g/l) vonělo po citrusech (grep), černém rybízu a černém bezu. Ve šťavnaté a měkce pikantní chuti bylo víno identické, potěšil malinko nasládlý ocásek.
      Rulandské šedé 2018 bylo rovněž suché, ale s trochu vyšším zbytkovým cukrem (6,4 g/l) a poměrně vyrovnanou, ale nižší kyselinou (5,7 g/l). Ve vůni jižní ovoce s převahou citrusů, jemně minerální. V chuti přezrálé ovoce, a opět sladší citrusy se stopou pomeranče. Jemně minerální víno s náznakem bylin, šťavnaté, a v závěru měkce pikantní.
      Velmi pěkné bylo Chardonnay 2018 v pozdním sběru, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehce minerální. Stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti s jemnou „grepovinkou” v koncovce.
      Trochu mimo program (jakýmsi „logistickým omylem”) jsme ochutnali ještě jedno chardonnay, v tomto případě ročník 2016, barrique.  Atraktivní ovocně-minerální vůně s lehkou stopou karamelu a vanilky. Také v chuti ovocně-vanilkové s jemným karamelovým závojem. V těle bylo chardonnay šťavnaté a poměrně pikantní. Víno zrálo 6 měsíců v sudu (500 l), jemně vypáleném, za pravidelného míchání.
      Jedním z nejlepších vín večera byla Pálava 2018 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno (7,9 g/l zbytkového cukru a 6,2 g/l kyselin) nabídlo ve vůni květiny a lehké citrusy. V jemnější chuti bylo víno citrusově-květinové, lehounce nasládlé a měkce pikantní.
      Johanniter 2018 v pozdním sběru mne již tak nezaujal. Opět suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,8 g/l) a vyrovnanou kyselinou (6,4 g/l).    Vonělo po dřevu a listu černého bezu na ovocném základě. A tak tomu bylo i v chuti, kde se navíc objevily tóny černého rybízu. Víno bylo lehce nasládlé a jemně pikantní. Výraznější aromatika mne poněkud odrazuje od ochutnání více než jedné skleničky tohoto vína.
      Něco jiného byl Tramín 2018 v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého vonělo po kořenitém světlém ovoci s decentní stopou růží a citrusů. V ovocně-květinové chuti lehounce nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní, malinko kořenité se stopou citrusů.
      Příjemně mne osvěžil mazlivý Merlot rosé 2018 v pozdním sběru, polosuché víno s atraktivní vůní tmavých peckovin. Rovněž v chuti tmavé peckoviny s jemnou „pecičkou”, v těle šťavnaté a pikantní, jen lehce nasládlé. Víno s pěkným bezcukerným extraktem 26 g/l.
      Druhý tramín byl ze stejného ročníku, ale ve výběru z hroznů. Jen o malinko vyšší zbytkový cukr (9 g/l), ale s výraznějším alkoholem (13,5 %). Ve vůni jemně kořenité květiny a citrusy. V nasládlé chuti identický, šťavnatý a pikantní. Nicméně první tramín působil elegantněji, a byl o fous více svěží.
      Ochutnali jsme ještě jednu Pálavu – polosladkou 2017 v pozdním sběru. Vůně jemně ovocná (lehký citrus) s tóny květin. V chuti opět citrusy s převahou limetky. V nasládlém těle byla poměrně šťavnatá a pikantní, ale suchá Pálava byla přece jen o něco vstřícnější.
      Na závěr poctivý moravský Merlot 2018 v pozdním sběru, na kterém jsem si pochutnal, třebaže byl ještě mladý. Ve vůni tmavé peckoviny, které nechyběly ve šťavnaté a ještě pikantní chuti. Víno bude krásnější po dalším ležení v láhvi, nejlépe rok. A rozhodně bude nesrovnatelně vstřícnější.
      Početně oslabený „vrcholový tým” ocenil vína z rodinného vinařství v Sudoměřicích takto:
Pálava 2018 – 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2016, barrique – 8,8 b., Sauvignon 2017, Chardonnay 2018, Tramín 2018 (výběr z hroznů), Merlot rosé 2018 a Merlot 2018 – 8,7 b., Rulandské šedé 2018 a Tramín 2018 (pozdní sběr) – 8,6 b., Sylvánské zelené 2018, jakostní a Sylvánské zelené 2018, kabinet – 8,5 b., Johanniter 2018 a Pálava 2017 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist