Od Lekavých potěšily ryzlinky

5. 6. 2009

Po sofistikovaném Mikrosvínu jsme ve Viničním altánu ochutnávali naprosto odlišná vína – tak trochu klasiku v „sedláckém“ stylu se všemi plusy i mínusy. Otec a syn Lekaví, oba Janové, z velmi tradičního vinařství v Dolních Bojanovicích nám představili pořádnou paletu svých vín z ročníků 2006 a 2007.

Devět bílých, jedno růžové a pět červených. Zatímco bílá, především ryzlinky a nějaký ten sauvignon, byla velmi zajímavá a potěšila naše patro, u červených to byl jistý problém. Absence odbourávání kyseliny i ne vždy dostatečně vyzrálé a koncentrované hrozny poněkud poznamenaly kvalitu vín. Většina z nich sice nabízela krásnou vůni, ale v těle byla tenčí s výraznější kyselinou.

Vstupní Müller Thurgau 2006 v kabinetním provedení především zavínil – chyběla mu vůně „milerky“ a v suchém těle byl více vyzrálý než svěží a pikantní.

První ze tří ryzlinků, Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru, byl ze všech nejsušší. Výraznější kyselina pronikala celým jeho tělem, poměrně plným, lehce zakulacených s chutí ovoce a lipového květu, zatímco vůně nabízela ještě zřetelnou minerální stopu. Očekávám za rok vyšší kvalitu tohoto vína, které na to má potenciál.

Druhý Ryzlink rýnský, tentokrát z ročníku 2005 ve výběru z hroznů, byl pro mne jedním ze dvou nejlepších vín večera. Víno na hranici suchého a polosuchého (6 g zbytkového cukru a přibližně stejné množství kyseliny) láká krásnou ovocně-minerální vůní (grepy, stopa petroleje). V ovocném, velmi vyzrálém těle najdeme také minerální tóny, kapku medu i náznak ušlechtilé botrytidy. Fajnové a příjemně pikantní víno.

První ze tří sauvignonů, výběr z hroznů 2005, byl hodně přezrálý i lehce naoxidovaný, což se promítlo do vůně i chuti. Navíc mne zlobil poněkud vyšší alkohol, především po prvním přičichnutí. Téměř suché víno se stopou medu, botrytidy a květin. Zvláštní, mne však příliš neoslovilo.

Polosuchý Sauvignon 2007 v pozdním sběru byl ovocný ve vůni i chuti (medová stopa), jemně pikantní, malinko nasládlý s kabátkem z vyzrálých angreštů a nedozrálých broskví. Zdál se mi trochu kratší v dochuti.

O dva roky starší a polosladké Chardonnay ve výběru z hroznů působilo mnohem mohutněji díky 17 g zbytkového cukru, výraznějšímu alkoholu (14,5 %) a samozřejmě i plnějšímu tělu. Pěkná, ovocně-medová vůně s máslovými tóny. Rovněž v identické a pikantní chuti byly zřetelné sladké citrusy a med.

Velmi pěkný byl Ryzlink rýnský 2006 ve výběru z hroznů, polosladké víno (18 g zbytkového cukru) s atraktivní ovocně-minerální vůní se zřetelnými petrolejovými tóny. V těle nasládlé, ale výrazně pikantní s velmi příjemnou dochutí po přezrálém ovoci a minerálech. Pro mne asi nejlepší víno večera.

Zaujalo mne také polosladké Chardonnay 2006 ve výběru z hroznů, a to především díky bohaté vůni i chuti – máslové a medové tóny v přezrálém ovoci. Kupodivu vstřícně pikantní víno, nasládlé víno s delší dochutí. Jen ho u mne poněkud handicapoval vysoký alkohol – 14,6 %.

Málokdy ochutnáte nedolihované víno s tak vysokým alkoholem. U Sauvignonu 2006 ve výběru z bobulí se to zřejmě podařilo díky mocným kvasinkám z přezrálých hroznů. Polosladké víno (12,9 g/l) s 16,1 % alkoholu mělo problémy s vůní (náznak kvasných tónů, lehká oxidáza), zatímco v chuti bylo velmi pěkné, byť jste si museli na jeho vrcholnou fázi trochu počkat. Přezrálé ovoce, med a v dlouhé dochuti se začaly objevovat tóny černého rybízu. Nasládlé a jemně pikantní víno, kterému musíte dopřát trochu času, než ho ochutnáte.

Po tomto „koncentrátu“ to růžová Frankovka 2007, zemské víno nemohla mít lehké. Jemné víno ve vůni (lesní směs) i chuti s lehkou pikantností. Dobře pitelná, ale poněkud méně živá růžovka.

Prvním červeným byl jakostní Dornfelder 2006. Jednoduché, překvapivě čisté víno s příjemnou vůní (lesní směs) a pikantní chutí (borůvky, ostružiny, povidla). Spíše tenčí, ale dobře pitelné.

Jakostní Cabernet Moravia 2006 sice atraktivně voněl, ale výrazné tóny zelené papriky a později černého rybízu signalizovaly chudé tělo. Dost tenké víno z málo vyzrálých a nedostatečně koncentrovaných hroznů s výraznou kyselinou v dochuti.

V podobném stylu byla i Frankovka 2006 v pozdním sběru. „Čistá„ moravská frankovka s pěknou vůní po peckovinách a jemném koření. Ale v poměrně výrazně pikantním těle byla hodně tenká. Takové svěží letní pití, nic víc.

Jen o něco málo plnějším dojmem působil Cabernet Sauvignon 2006 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé peckoviny a lesní plody se stopou po černém rybízu. V identické chuti byl hodně pikantní, ale krátký.

Asi nejzajímavějším z červených vín byl závěrečný Dornfelder 2007 v pozdním sběru. Příjemný ve vůni (tmavé lesní plody), pikantní v ovocném těle. Slušně pitelné ovocité víno, kterému však přece jen chyběla hloubka a větší extrakt.

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Ryzlink rýnský 2006, výběr z hroznů 8,6 bodu(z 10 možných), Dornfelder 2007 – 8,5 b., Sauvignon 2006, výběr z bobulí – 8,4 b., Chardonnay 2006, výběr z hroznů – 8,3 b., Chardonnay 2005 – 8,1 b., Ryzlink rýnský 2005 – 8 b., Sauvignon 2007 a Cabernet Sauvignon – 7,9 b., Sauvignon 2005 – 7,8 b., Dornfelder jakostní 7,6 b., Frankovka 2006 a Ryzlink rýnský 2006 – 7,5 b., Frankovka rosé – 7,4 b., Müller Thurgau – 6,9 b. a Cabernet Moravia 2006 – 6,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist