Óda na radost z Modrého sklepa
9. 10. 2008
Ještě ve středu odpoledne jsem byl silně nachlazen a do Viničního altánu v Gröbovce jsem odcházel s obavou, že na ochutnávce vín z Modrého sklepa v Novém Šaldorfu své chuťové buňky nepotěším. Stal se však zázrak – v průběhu večera jsem si vína, skvěle prezentována sklepmistrem Antonínem Koníčkem, dokonale vychutnával.
Možná na to měly vliv i moje tradiční dávky bylinného čaje (směs yzopu, šalvěje, černého bezu a meduňky), které jsem předtím bohatě popíjel. Ale stejně si myslím, že vína z Modrého sklepa moji léčbu úspěšně dokončila. Věřte, nebo ne!
Modrý sklep je klasika: dobrá práce na vinici a stejně dokonalá i ve sklepě – a bez spěchu. A všemu kraluje velký sud. Antonín Koníčřek nám představil celkem deset vín, včetně dvou archivních skvostů z odrůdy Sauvignon. Byl to nesmírně příjemný zážitek – od prvního vín, od „jakostky”, přes výběr z hroznů, až po osmnáct let starý archiv.
Vstupní Veltlínské zelené 2006 v pozdním sběru z Kraví hory nasadilo laťku poměrně vysoko. Příjemná, bohatě ovocná a atraktivně kořenitá vůně. V nazrálém ovocném těle se také objevila květinová stopa. Hezký pikantní chuť, v závěru lehce štípala kyselinka.
Jakostní Rulandské šedé 2006 z Načeradského kopce mělo zcela vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyseliny. Lákalo bohatou vůní tropického ovoce s lehkým minerálním závojem. V identické chuti bylo příjemně pikantní, zakulacené a elegantní. Překvapivě svěží „šeďák“ s malou pihou na kráse – poněkud vyšší alkohol (kolem 14,5 %).
A přišel první ze čtyř sauvignonů. Nejprve jakostní z ročníku 2006. Měl sice poněkud vyšší zbytkový cukr (11, 6 g/l) i alkohol (13,5 %), nicméně obě položky mi příliš nepřekážely. Ve vůni meruňkovo-broskvový s výraznou minerální stopou (až ryzlinkové „petrolejové“ tóny). Měkce ovocné tělo, hezky nazrálé, ale pikantní a svěží. Dobře pitelný sauvignon za výhodnou cenu.
Jeho o rok starší bratříček v pozdním sběru z Kraví hory se předvedl v plné parádě. Výrazně suchý, nikoliv však škrábavý. Ve vůni opět bohatě meruňky, broskve a minerální stopa. V chuti opravdu harmonický, elegantně jemný (ovoce, minerální dochuť) a nádherně pikantní. Potěšení pít!
Jenže následující Ryzlink rýnský 2005 v pozdním sběru (Kraví hora) šel ještě výš. Polosuché víno (14,7 g zbytkového cukru a 9,1 g kyseliny) s nádhernou vůní (bohatý ovocný základ, výrazně minerální, „petrolejové“ tóny) a atraktivním, velmi šťavnatým tělem. Dokonale pikantní, měkký a mazlivý.
A to mi ještě více chutnalo následující Rulandské bílé 2006 ve výběru z hroznů z Načeradského kopce. Suché, ale laskavé víno, ve vůni (jak jinak) ovocně-minerální. V těle obdobné, hlaďoučké, jemné a doslova noblesní. Přímo léčí na patře!
Chardonnay 2006 v pozdním sběru mu z počátku slušně konkurovalo, ale nakonec u mne prohrálo o prsa. A to díky vyššímu zbytkovému cukru (téměř 20 g/l). Klasická vůně (nazrálé ovoce, máslové tóny a chlebovinka). V těle identické, měkké, nasládlé a boubelaté. A potěší příjemně pikantní elegancí v závěru.
Tramín 2006 ve výběru z hroznů to po předchozí sérii neměl jednoduché. Suché víno vonělo po grepech, růžích, koření. Nechyběly ani lehce minerální tóny. V chuti výrazně aromatické, ale nikoliv vlezlé. Dobře vyzrálé, jemně kořenité víno s pikantním závěrem. Nemuselo však mít tak vysoký alkohol (14 % přibližně před rokem). Ale v chuti výrazně nepřekážel.
Archivní závěrečná dvojka stála opravdu za to. Sauvignon 1999 ve výběru z hroznů byl sice již zřetelně nazrálý, nicméně působil stále mladistvě. Starší ročník signalizovala především nazlátlá barva. Ve vůni zaujaly atraktivní ovocné (až citrusové) tóny. Ostatně citrusy převládaly i v příjemně harmonické a velmi pikantní chuti. Bohatě extraktivní víno s velmi šťavnatým závěrem.
Závěrečná „historická tečka“ – jakostní Sauvignon 1990 byl skvostnou záležitostí, která se má vychutnávat v naprosté pohodě a možná jen s těmi nejmilejšími. Víno musí dostat čas na přípravu, doporučil byl několikahodinovou provzdušňovací dekantaci. Pak se ukáže v plné nádheře. Víno s uhlazenou, příjemně ovocnou vůní (grepy, minerální tóny) a bohaté v chuti plné nazrálého ovoce a jemných minerálů. Každopádně překvapivě svěží a lehce pitelné. Vlastně takový lék, který se (bohužel) může pít jen po „kapkách“. Není divu, je totiž dost vzácný.
Zbytek dodává svým hodnocením „vrcholový tým“:
Sauvignon 1990 – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé – 9 b., Ryzlink rýnský – 8,9 b., Sauvignon 2005 – 8,8 b., Chardonnay – 8,6 b., Tramín a Sauvignon 1999 – 8,5 b., Sauvignon 2006 – 8,1 b., Veltlínské zelené – 7,7 a Rulandské šedé 2006 – 7,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý