ONA a Coyam, opravdová chilská krása

17. 12. 2008

Opravdu netradiční byla sestava vín na degustaci dvou chilských vinařství – Anakena a Emiliana. Produkty obou k nám dováží společnost Trumf Wines. Její zástupci Matouš Petráň a Petr Gallia nám ve Viničním altánu představili širokou paletu třinácti vzorků: deset bylo čistě odrůdových vín a zbývající tři cuvée. Přitom některá odrůdová vína byla zastoupena ve dvou či více ročnících, stejně jako jedno cuvée. Byla to svým způsobem taková menší vertikální degustace, nicméně zatím nejrozsáhlejší ve Viničním altánu.

Vstupní Chardonnay Reserve 2007 bylo více než pouhé „zavínění“. Bohaté ve vůni (nazrálé jižní ovoce a sladká kukuřice), zakulacené a pikantní v ovocné chuti (až citrusové tóny). Velmi pěkný vstup!

Na řadu přišla dvojice ryzlinků z anakenské řady Single vineyard. Nejprve Riesling 2006 – víno zajímavé ve vůni i chuti – bohaté na minerální tóny (petrolej), jemně ovocné, příjemně pikantní a elegantní. O dva ročníky starší a zákonitě vyzrálejší Riesling ze stejné řady měl vyrovnaný cukr a kyselinu (kolem 6 g/l). Ve vůni plné vyzrálého ovoce byly zřetelné minerální (petrolejové) tóny. V bohaté chuti opět převládala mineralita (jemně slané, petrolej), v dlouhém závěru se víno krásně otevřelo do měkkého ovocného stylu – meruňky, citrusy. Pro mne nejlepší bílé víno večera.

Další dvojicí byla vína z odrůdy Viognier, opět z řady Single vineyard. Srovnávali jsme ročník 2007 s vínem o dva roky starším. Kvalitativně se mi obě vína zdála poměrně vyrovnaná. Mladší působilo živějším, ovocnějším dojmem. V tělo bylo hezky zakulacené, řekl bych až macaté. Příjemně mazlivé.

Starší viognier byl vyzrálejší, zdobily ho kromě ovocných také jemně minerální tóny, které přecházely až ve slabounkou vanilku. Těžko se rozhodnout, které více chutnalo. Každé z nich něčím zaujalo – obě byla příjemně pitelná a viditelně elegantní.

Tři ročníky jsme mohli srovnávat u odrůdy Pinot Noir. Všechna vína byla z řady Single vineyard, ročníky pak 2007, 2006 a 2003. Nejmladší bylo kombinací tmavého lesního ovoce a zřetelných živočišných tónů. Také třísloviny mělo ještě výraznější, bez nasládlé stopy. Barik ještě výrazně vystupoval do popředí.

O rok starší pinot postrádal ve vůni živočišnost, naopak „lesní směs“ již přecházela do džemovité formy. V chuti bylo jemnější, zaoblenější – třísloviny již sládly.

Ročník 2003 byl opravdu pěkný. Vůně pěkně plná, objevuje se džem z tmavých lesních plodů se špetkou koření, možná hřebíčku. V těle mnohem bohatší, plné nazrálého ovoce, taniny jsou již krásně sladké. Víno je elegantní a řekl bych, že ještě alespoň rok před vrcholem. Moc pěkný zážitek!

Odrůdu Syrah jsme mohli srovnávat ve dvou vínech ze stejného ročníku, ale z rozdílných kvalitativních řad. Nejprve tedy Syrah Single vineyard 2005. Víno zrálo z 70 % v dubu, zbytek v nerezu. Velmi ovocité, měkké víno, v němž převládaly opět lesní plody, především maliny, ostružiny a možná i borůvky. Jemně pikantní a příjemně pitelné víno již nyní, i když třísloviny na sebe ještě dost upozorňují.

ONA Syrah je víno mého srdce. V ročníku 2005 mne lákalo jemnou vůní vyzrálých lesních plodů, které jsem hojně nacházel i v již uhlazeném, opravdu elegantním těle. Není to tak mocné víno jako některá velká cuvée z Nového světa, ale i tak je ho takříkajíc „plná huba“. Laskající a stále živé víno, kterého se nepřepijete!

Poslední dvojici tvořila organická vína Coyam z vinařství Viňedos Organicos Emiliana (nyní již jen Emiliana). Toto bio-víno z údolí Colchagua Valley bylo v ročníku 2006 vyrobeno z odrůd Syrah (více než třetina), Cabernet Sauvignon, Carmenére, Merlot a Mouvédre. Ve vůni i chuti „koncentrované borůvky“ s tóny zelené papriky. Atraktivní víno se zřetelnou stopou vanilky a drsnějších tříslovin. Musí ještě pár let ležet v láhvi, ale bude to nepochybně delikátní záležitost.

Tou je již nyní Coyam 2003, který v cílové rovince o prsa předstihl mého oblíbence Ona Syrah. Víno plné vyzrálých tmavých lesních plodů, delikátních ve vůni, uhlazených (proti předchozímu vínu mělo v sobě více merlotu a méně syrahu) v plném těle. Můžeme v něm cítit ještě kávu a čokoládu ve velmi fajnové podobě. Vrchol večera, i když i konečná sladká tečka z vinařství Anakena nepochybně mnohé oslovila.

Late Harvest Single vineyard 2005, cuvée odrůd Muškát Alexandrijský (75 %) a Vignier (zbytek) byl pěknou ukázkou vín z částečně botrytidou napadených cibéb, která produkuje téměř každé významné chilské vinařství. Krásná kombinace muškátových a citrusových tónů ve vůni, v chuti překvapivě méně sladké, než bych očekával, navíc krásně pikantní a voňavé. Botrytické tóny mu dávaly punc elegance a noblesy.

Prvotřídní večer se skvělými víny, která kupodivu ne všichni dostatečně ocení. To se týká především bílých vín, zvláště ryzlinků, které mi v mnohém připomínají tu atraktivní kvalitu, s níž jsem se před časem hojně setkával v rakouském Wachau.

A názor „vrcholového týmu“?

Coyam 2003 – 9,5 bodu (z 10 možných), ONA Syrah – 9,4 b., Pinot Noir 2003 – 9,2 b., Riesling 2004 – 9,1 b., Coyam 2006 a Late Harvest 2005 – 9 bodů, Syrah 2005 a Pinot Noir 2006 – 8,9 b., Viognier 2007 – 8,8 b., Chardonnay Reserve – 8,6 b., Viognier 2006 – 8,5 b., Pinot Noir 2007 – 8,4 b. a Riesling 2006 – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist