Opět nám chutnala vína z Hrušek!

13. 6. 2012

     Tentokrát z Rodinného vinařství Karel Čapka, jehož šéf přijel představit svá vína již potřetí. S humorem přitom reagoval na obtížné příjezdové podmínky k Viničnímu altánu, které souvisí s revitalizací parku Gröbovka.
     Vinař přivezl deset vín, z toho šest z ročníku 2011. Zahájili jsme Kukvickým klaretem 2011, zemským vínem s cukernatostí moštu kolem 22 °NM.  Cuvée odrůd Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Rulandské modré bylo suché s nižším alkoholem (11 %). Ve vůni kombinace tmavých peckovin s tóny čerstvě rozkrojeného jablka. V chuti identické, pikantní a jemně zakulacené víno s příjemně svěží dochutí.
     Kabinetní Ryzlink vlašský 2011 byl rovněž suchý, a to s výraznou kyselinou (7,2 g/l). Ve vůni ovocně-minerální, v chuti aromatický, zřetelně lehčí (jen 10 % alkoholu), pikantní a svěží. Postupně se otevírá až do meruňkových tónů. Letní pití, kterému sluší malinko nižší teplota.
     Polosuché Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru působilo poněkud tenčím dojmem. Ve vůni bylo ovocné, lehce kořenité. V těle svěží, opět ovocné s náznakem zelených tónů. V jemně kořenité dochuti byl zřetelný sladkokyselý ocásek.
     Výrazným kvalitativním skokem bylo Sylvánské zelené 2011, polosuché zemské víno s cukernatostí moštu kolem 23 °NM. Víno s pěkným poměrem zbytkového cukru a kyselin (11,8 g/l a 6,6 g/l) a s pěknou vůní světlých peckovin a jablka. V chuti bohatě ovocné, zakulacené a šťavnaté s pikantním, lehounce nasládlým závěrem. Víno se velmi příjemně pije již nyní.
     Chutnalo také polosladké Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni jemné peckoviny v lehkém minerálním a karamelovém závoji. To platí i o chuti, v níž byly navíc zřetelné i jemné vanilkové tóny, zřejmě důsledek čtyřměsíčního zrání ve starším barikovém sudu. Víno bylo nasládlé, ale zároveň s příjemnou pikantností v dochuti.
     Rozhodně zajímavé bylo barikové Chardonnay 2010 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (kolem 19 g/l zbytkového cukru) s výraznou ovocně-květinovou vůní. Obdobné bylo i v chuti, v níž byl náznak vanilky a zřetelná grepová stopa s horčinkou typickou pro tento druh citrusů. Víno zrálo 11 měsíců v novém bariku, které příliš neovlivnilo jeho ovocnost. V dochuti bylo příjemně nasládlé.
     Prvním ze tří červených byla Frankovka 2009 v pozdním sběru. Ve vůni nabídla lehce kořenité višně se stopou vanilky a čokolády. V těle lehčí, svěží, pikantní a jemně kořenité v dochuti. Víno poznalo keramickou nádobu a poté zrálo v akátovém sudu.
     Následující Cabernet Moravia 2009 v pozdním sběru byl již příjemně vyzrálý. Ve vůni nazrálé ovoce, kůže a čokoláda. V chuti bylo víno bohatě ovocné, lehce živočišné (kůže) s dotykem hořké čokolády.
Nejlepším červeným bylo rozhodně Zweigeltrebe 2010 v pozdním sběru. Barikové víno s krásnou ovocnou vůní, jemně doplněnou tóny koření, vanilky a čokolády. Chuť ovocná, lehounce pikantní s bohatou, delikátně kořenitou dochutí. Stále velmi svěží víno, které bude v láhvi ještě léta krásnět. Víno zrálo 7 měsíců v novém barikovém sudu.
     Polosladké bylo závěrečné Kukvické rosé 2011. Zemské víno s cukernatostí moštu kolem 22 °NM mělo 22 g/l zbytkového cukru. Ve vůni kombinace lesní směsi a peckovin. V chuti bohatě ovocné, nasládlé a lehce pikantní. Sladší závěr neoslabil příjemné ovocné tóny tohoto vína.
     A nebyl by to Karel Čapka, aby svá pěkná vína nedoprovodil závěrečnou pěveckou tečkou z Moravy. „Hlavním sálem” poté zazněl spontánní potlesk…
    „Vrcholový tým” pak zhodnotil vína takto:
     Zweigeltrebe 2010 – 9 bodů (z 10 možných), Cabernet Moravia 2009 – 8,9 b., Chardonnay 2010 a Rulandské šedé 2011 – 8,8 b., Sylvánské zelené – 8,7 b., Frankovka 2009 – 8,6 b., Kukvické rosé – 8,5 b., Veltlínské zelené – 8,4 b., Ryzlink vlašský 2011 – 7,9 b. a Kukvický klaret 7,8 bodu.
    Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist