Organická, atraktivní Chile

8. 5. 2012

    Po více než třech měsících jsme měli možnost ve Viničním altánu opět ochutnat chilská vína.
Pocházela ze dvou vinařství, přičemž obě představovala zcela odlišní typ vín.
    Zatímco vína s názvem Campero na etiketě zastupovala základní řadu, vína poměrně nekomplikovaná a kvalitativně spíše průměrná (až na jednu výjimku), vína z Viňa Teillery pocházela z organické produkce, a navíc nabídla nesrovnatelně vyšší kvalitu. A zároveň skvělý poměr cena/výkon.
Josef Uhlík z dovozní společnosti Productos Latinos, s.r.o. připravil devět vzorků, které nám představil sommelier Daniel Kroft. Vstupním vínem bylo Chardonnay Campero 2010 z Casa Millaman s ovocně-minerální vůní. Ovocné (broskve), svěží a nekomplikované víno s pikantní kyselinou v dochuti.
     Následující Sauvignon Blanc Teillery 2010 z oblasti Casablanca, proslulé svými bílými víny, měl nesrovnatelně vyšší úroveň. Opravdu pěkný sauvignon, který může potěšit i milovníky moravských vín z této odrůdy. Ve vůni nazrálé jižní ovoce s lehounce máslovými tóny. V chuti měkce ovocný, velmi pikantní s náznakem černého rybízu a černého bezu. V dochuti jemný a velmi příjemný grep.
     Campero rosé 2011 (cuvée odrůd Syrah a Cabernet Sauvignon) bylo příkladem „růžovky” jižního typu s trošku méně výraznou vůní (jemné tmavé peckoviny) a velmi pikantním tělem. Ovocné, suché a poměrně nenáročné růžové spíše k jídlu.
Prvním červeným bylo Campero Merlot 2010. Ve vůni pikantní tmavá lesní směs, hlavně ostružiny. V chuti ovocné, trošku tenčí a jednodušší. Víno na běžné pití, ale v této cenové kategorie je na našem trhu obrovská konkurence (a nejen chilských), kterou toto víno rozhodně nepředstihuje.
Lépe již dopadlo víno Campero Cabernet Sauvignon 2010. Víno bohatší ve vůni (lehce džemovité tmavé ovoce) i plnější v chuti (navíc jemná kořenitost).
     Následující čtyřka z organické produkce mne opravdu potěšila, a to nejen důležitým parametrem, jakým je poměr cena/výkon. Líbila se mi jejich adjustáž, láhev, příjemná ovocnost a velmi pěkná (francouzská) práce vinaře s barikem.
Prvním vínem bylo Teillery Carmenére 2010. Na tuto tradiční chilskou odrůdu nebylo víno příliš výrazné (často bývají až nepříjemně intenzivní), naopak decentní a příjemné i na delší pití. V chuti tmavé ovoce a obligátní černý rybíz. V chuti byly zřetelné tóny višní v alkoholu. Tělo plné, ovocné se stopou černého rybízu. Víno již nyní nabídlo jistou elegantnost, která se může s přibývajícími měsíci ještě více zviditelňovat.
Cabernet Sauvignon 2011 ze stejné řady byl sice mladší, ale působil o něco bohatším dojmem. Ve vůni tmavé ovoce a zřetelná živočišnost. V chuti pikantní peckoviny a stopa kůže. Ještě mladé víno, které je zatím výrazně pikantní. Ale má před sebou krásnou budoucnost příštích měsíců a možná i roků. Vína Carmenére i Cabernet Sauvignon zrála 12 měsíců v bariku (kombinace nových a použitých).
Cuvée Teillery Blend Reserve 2006 (Cabernet Sauvignon – 40 %, Merlot – 20 % a Syrah – 40 %) přineslo opravdu bohatou vyzrálost ve vůni (džemovitá lesní směs, jemný černý rybíz) a především v identické chuti. Bohatě ovocné víno s jemnou pikantností v dochuti plného těla. Víno zrálo 18 měsíců v bariku.
     Tečkou za pěknou a gradující sestavou chilských vín byl Syrah Teillere 2008 Grand Reserve. Víno s vysokým, nikoliv však nepatřičně vyčnívajícím alkoholem (14,8 %), nabídlo opravdu bohatou vůni a macaté tělo. Vonělo po kořenité tmavé lesní směsi (borůvky, ostružiny), v chuti bylo nejen bohaté a vyzrálé, ale zároveň velmi ovocité, uhlazené a elegantní. Nechyběla však také jemná pikantnost v dochuti a nepřehlédnutelné sladké taniny. Přitom víno nebylo nikterak dramaticky těžké! Můj jednoznačný vítěz!
     A jak vína hodnotil „vrcholový tým”? Takto:
     Syrah Grand Reserve – 9,1 bodu (z 10 možných), cuvée Teillery Blend Reserve – 8,9 b., Carmenére Teillery – 8,8 b., Sauvignon Blanc Teillery a Cabernet Sauvignon Teillery – 8,7 b., Campero Cabernet Sauvignon – 8,4 b., Campero Merlot – 8,1 b., Campero Rosé – 8 b. a Campero Chardonnay 7,8 bodu.
    Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist