Patria v plném lesku
10. 10. 2016
Po více než roce jsme ochutnali vína ze známého vinařství Patria Kobylí. Tentokrát nám je velmi vstřícně představil Jaroslav Blažek, spolupracovník vinařství a provozovatel známé vinotéky v Lysé nad Labem.
Pro prezentaci zaměřenou na novou řadu vín „Kobylí 8 Století” vybral třináct vín – devět bílých a čtyři červená. Všechna bílá vína byla z loňské sklizně. Červená byla vyzrálejší, některá i archivní.
Zahájili jsme svěžími „bublinkami” – Muškátem moravským Frizzante. Příjemná vůně sladkých citrusů včetně mandarinky, a k tomu jemné muškátové tóny. V citrusově-muškátové chuti se vzdáleným dotykem majoránky bylo víno poměrně bohatě perlivé, šťavnaté a pikantní.
Kabinetní Neuburské bylo suché s jemnou, ovocně-minerální vůní. V suché chuti ovocné a zřetelně pikantní. Víno na delší pití.
Ještě vstřícněji působil kabinetní Müller-Thurgau, rovněž suché víno se zcela vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,3 a 6,2 g/l). Vůně květinově-ovocná s zvláštním pylovým „štychem”. V chuti suché, lehčí s tóny ovoce a květin. V závěru na patře příjemně pikantní.
Na stejnou úroveň bych zařadil Veltlínské zelené v pozdním sběru, suché víno s lehounce medovou, ovocně-minerální vůní. V chuti identické, suché a pikantní. V dochuti bylo jemně kořenité s decentním hořčinkovým ocáskem.
Jedením z nejlepších bílých vín večera byl pro mne Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5,4 g/l). Ve vůni ovocně-minerální s lehkým medovým závanem. V chuti opět světlé peckoviny a jemné minerály, k tomu kořenité s náznakem medu. V koncovce bylo víno příjemně pikantní.
Pro někoho možná až překvapivě suchý byl Tramín červený v pozdním sběru (zcela vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina – 5,7 g/l). Ve vůni ovocně-květinový, lehce minerální. V chuti květiny a citrusy, pikantní se zřetelným, trošku však překážejícím alkoholem (14 %).
Chutnalo mi polosuché Rulandské šedé v pozdním sběru. Ve vůni jižní ovoce, lehce minerální. V chuti nazrálé ovoce, jemné minerální tóny, tělo dostatečně pikantní.
Pěkný, ale pro mne přece jen alkoholický, byl Sauvignon ve výběru z hroznů. Formálně ještě suché víno s vůní světlých peckovin s jemným minerálním závojem. V lehce nasládlé chuti byl prakticky identický, plnější a měkce pikantní. A opět trošku vyčuhoval alkohol.
Vstřícná, byť s podstatně vyšším zbytkovým cukrem (45,1 g/l), byla sladká Pálava ve výběru z bobulí, jediné víno večera, které nebylo z řady „Kobylí 8 Století”. Ve vůni jemně ovocně-květinová, v chuti výrazně nasládlá, rovněž květiny a ovoce, náznak citrusů. Tělo uhlazené a malinko pikantní. Extraktivní víno, ideální pro slavnostní příležitosti.
Prvním červeným byl Modrý Portugal 2013 v pozdním sběru. Víno s krásnou vůní višní v čokoládě. Stejně tak v uhlazené a zakulacené chuti, jen lehce pikantní se stopou čokolády. Víno zrálo převážně ve velkém sudu, jen malá část v bariku. Příjemné překvapení večera.
Neméně pěkné bylo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s lehounkým čokoládovým „štychem”. V chuti identické, jemnější až uhlazené. Harmonické a extraktivní víno k jídlu i na delší pití.
Svatovavřinecké není moje oblíbená odrůda, nicméně v uplynulých několika měsících jsem, ochutnal docela pěkné kousky. Patřilo mezi ně i toto Svatovavřinecké 2009 v pozdním sběru. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce, rovněž v chuti, která byla uhlazená, lehce pikantní, a s delším závěrem.
A nakonec Frankovka 2006 Reserva, pozdní sběr. Před dvěma lety to bylo určité skvělé víno, nyní mám však pociť, že se již ocitlo za svým vrcholem. Ve vůni kořenité tmavé ovoce, stejně tak v chuti, v níž se objevuje náznak toho, co označuji za „bakelit”, nebo také „plesnivou jahodu”. Hlavní problém však zřejmě spočívá ve výraznější kyselině, často charakteristické pro „sestup” u starších červených vín.
Pro mne to byl velmi příjemný večer, rozhodně zdařilá prezentace vín z vinařství Patria Kobylí ve Viničním altánu, a to nejen kvalitou vybraných vín.
A ještě hodnocení tentokrát téměř kompletního „vrcholového týmu”:
Rulandské modré a Frankovka – 8,9 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský, Pálava, Modrý Portugal a Svatovavřinecké – 8,8 b., Tramín červený a Sauvignon – 8,7 b., Müller-Thurgau a Rulandské šedé – 8,6 b., Neuburské a Muškát moravský Frizzante – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý