Pěkná premiéra, výborná repríza

13. 5. 2016

     Repríza ještě lepší než loňská vydařená premiéra. Tak bych charakterizoval degustaci vín čejkovického vinaře Kamila Michny. Dvanáct vín z ročníku 2015, v drtivé většině velmi zdařilých. Samozřejmě, mne nejvíce těšila sušší vína, ale skvělá byla i sladká Pálava.
      Jedním z vín, které mne výrazně oslovilo, bylo hned to vstupní – André rosé v kabinetním provedení. Suché víno s malým „zbytečkem” (4,1 g/l) a s vůní jemných tmavých peckovin. V chuti měkce ovocné (kombinace lesní směsi a tmavých peckovin) a příjemně pikaní. Velmi osvěžující víno pro teplé letní večery.
      Potěšil také Ryzlink rýnský, rovněž kabinetní. Víno na hranici suchého a polosuchého (9 g/l zbytkového cukru a 8,4 g/l kyselin) s vůní nazrálých světlých peckovin. V chuti ovocné, šťavnaté a pikantní. Víno s pěknou perspektivou, které bych otevřel tak za rok.
      Jedním z nejlepších bílých vín večera byl pro mne Sauvignon v pozdním sběru, ještě suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (6,7 g/l).  Ve vůni světlé ovoce a výrazné tóny černého rybízu a černého bezu. V bohaté ovocité chuti (světlé peckoviny, citrusy) bylo víno šťavnaté a pikantní. Zřetelné byl dotyk černého rybízu.
      Na úroveň sauvignonu bych zařadil následující Hibernal. Také toto víno bylo na hranici suchého a polosuchého (8,5 g/l zbytkového cukru) Krásná vůně světlého ovoce, citrusů a černého rybízu. Plnější a šťavnaté tělo bohaté na citrusy (grep), pikantní s příjemnými tóny černého rybízu.
      Sylvánské zelené v pozdním sběru bylo již spíše polosuché (9,5 g/l zbytkového cukru) a díky nižší kyselině (5,6 g/l) nebylo příliš pikantní. Vůně ovocně-květinová s lehkými tóny bylin. Tělo uhlazené, nasládlé a jen lehce pikantní.
      Polosuché Chardonnay v pozdním sběru vonělo po nazrálém světlém ovoci. V ovocné chuti bylo nasládlé, uhlazené a měkce pikantní. Solidní chardonnay, které by však zasloužilo plnější tělo a větší šťavnatost.
      Rulandské šedé ve výběru z hroznů bylo polosladké s bohatou vůní přezrálého světlého ovoce a jemných minerálních tónů. Chuť nasládlá, zakulacená a jemně kořenitá, trochu připomínající botrytický sběr.
      Výrazně sladká (48 g/l zbytkového cukru), ale krásná byla Pálava. Ve vůni i chuti „čistý” styl Pálavy – přezrálý hrozen, mandarinka a pomeranč. Chuť sladká, bohatě ovocně-květinová s převahou citrusů. Velmi příjemné, plné víno s lehce pikantním ocáskem.
      Jediné víno, které mne trochu zklamalo, byl Cabernet Sauvignon rosé ve výběru z hrozné. Příliš sladké, výrazně ovocné, ale málo živé a pikantní, působilo malinko unaveně.
      Příjemně překvapil mladý Modrý Portugal, který voněl i chutnal po vyzrálých tmavých peckovinách. Svěží, „čisté” ovocité víno pro příjemné pití na delší trať, zvláště v létě.
      Chutnal mi i hezky pitelný a nekomplikovaný Dornfelder v pozdním sběru. Tady převládaly ve vůni i chuti spíše tmavé lesní plody. V plnější chuti navíc lehce kořenité tóny a měkce pikantní koncovka. Přednost bych však dal Modrému Portugalu.
      Rozhodně nejlepším červeným a špičkou večera bylo Rulandské modré ve výběru z hroznů. Z kvalitní suroviny vznikají krásná moravská červená. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité. Stejně tak v jemné a uhlazené chuti s delším závěrem. Víno se bude nepochybně ještě vyvíjet k lepšímu, rozhodně bude dělat radost v příštích několika letech. Ale krásně pitelné je již nyní.
      Kamil Michna o svých vínech moc nemluví, ta však hovoří za něj, a to krásnou řečí, která potěší patra milovníků vín.
      A co na to „vrcholový tým”, tentokrát silně oslabený? Tady jsou body:
      Rulandské modré – 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon, Hibernal a Pálava – 8,9 b., Ryzlink rýnský – 8,8 b., André rosé, Rulandské šedé, Sylvánské zelené a Modrý Portugal – 8,7 b., Chardonnay a Dornfelder – 8,6 b. a Cabernet Sauvignon rosé – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist