Pestrá paleta z chvalovického sklepa

18. 1. 2019

     Richard Šemík z Rodinného vinařství DeVino ve Chvalovicích u Znojma nám po roce představil pestrou paletu deseti vín z ročníků 2016 až 2018. Pět bílých vín, jedno šumivé, tři červená a závěrečné likérové.
      Zavínili jsme se tak trochu specialitou, šumivým vínem spontánně kvašeným se zbytky kvasnic, uzavřeným „pivním” víčkem. Cuvée odrůd  Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Muškát moravský s přibližně 10 g/l zbytkového cukru. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehounkou stopou kvasinek. V měkce pikantní a jen lehounce nasládlé chuti převládalo světlé ovoce, zvláště hruška. Tělo zakulacené se stopou kvasinek a s perspektivou dalšího vyzrávání v láhvi. Tento typ vína vysloveně vyhledávám.
      Následující tři vína zrála metodou sur-lie. Prvním byl Ryzlink vlašský 2017, suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce v jemném minerálním závoji. V ovocné chuti spíše lehčí, šťavnaté a pikantní. Velká část vína zrála (kolem 90 %) v akátovém sudu.
Na stejnou úroveň bych zařadil Veltlínské zelené 2017, opět suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,9 g/l). Ve vůni světlé ovoce (i jablečný kompot) s lehounkým dotykem mandlí. V chuti jemně kompotované světlé ovoce, měkce pikantní, ale i jemná nasládlost se stopou po zrání v akátovém sudu (60 % vína).
      Více mne zaujal Tramín 2017 (cukernatost moštu na úrovni výběru z hroznů). Suché víno s vyšším alkoholem (14 %) s pěknou vůní (hrozen, náznak květin a stopa vanilky). V měkce pikantní chuti vyzrálé, zakulacené, lehounce nasládlé s malinko vyčuhujícím alkoholem a se stopou po hrozinkách. Víno zrálo v novém dubovém sudu, nevypáleném, jen lehce ožehnutém.
      Jedním z nejlepších vín večera byl pro mne Ryzlink rýnský 2016, polosuché víno s výraznou kyselinou (8,5 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemným petrolejových „štychem” v podobě použité čistící bavlny („pucvol”). V chuti ovocné, šťavnaté a pikantní. Víno zrálo v akátovém sudu, hrozny pocházely z prestižní viniční trati U sv. Urbana ve Vrbovci.
      Nechutnal mi Sauvignon 2017, sur-lie, polosuché víno s vůni lehce rozkvašeného ovocného kompotu. Chuť ovocná (kompotované světlé peckoviny), šťavnatá a pikantní s lehkou „trpčinkou” v koncovce.
      Prvním ze tří klasických červených bylo Cuvée CABMER 2017 z odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon a Alibernet. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. Rovněž ve středně plném chuti (převaha peckovin) s náznakem džemu. V závěru bylo poměrně pikantní. Víno je ještě mladé, musí ležet v láhvi.
      Následovalo již vyzrálejší Cuvée CABMER 2016, reserva z odrůd Merlot (45 %), Cabernet Sauvignon (40 %) a Alibernet (15 %). Ve vůni kořenité tmavé ovoce s lehkou stopou čokolády. Stejně tak v měkce pikantní chuti, v níž jsem navíc cítil tóny zelené papriky. Víno zrálo dva roky v dubovém sudu, a má před sebou ještě pěknou perspektivu.
      Pro mne asi nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré 2016. Vyšší alkohol (14 %), ve vůni pak jemně kořenité tmavé ovoce s náznakem džemu. V uhlazené chuti identické, lehounce nasládlé a jen vzdáleně pikantní. Víno z čejkovických hroznů zrálo dva roku v použitém bariku (4. plnění).
      A na závěr specialita vinařství, likérové víno Deliker Alibernet 2017. Vysoký zbytkový cukr (113 g/l) a také alkohol (18 %). V plné vůni tmavá lesní směs. V chuti lesní směs, ale také plody černého bezu. Pochopitelně bohatě sladké víno s jemnými tříslovinami. Všechno víno zrálo v akátovém sudu (150 l). Velmi zdařilé dolihované víno, které se bude časem ještě zlepšovat.
      Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z Chvalovic takto:
Ryzlink rýnský 2016, Rulandské modré 2016 a Deliker Alibernet 2017 – 8,9 bodu (z 10 možných), Tramín 2017, Cuvée CABMER 2016 – 8,8 b., Pet-Nat blanc 2017, Veltlínské zelené 2017 a Cuvée CARMER 2017 – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2017 a Sauvignon 2017 – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist