Po náhradní trase od severu na jih – a zpět!

7. 10. 2008

Původně plánované „vinařské turné“ po jižní Itálii se nakonec (vína z jihu ještě nedorazila) změnilo v náhradní turné od severu na jih země na Apeninském poloostrově. Šárka Windsorová z dovozní společnosti Víno & čokoláda, s.r.o. nenechala hosty na holičkách a představila sestavu osmi italských vín. Možná trochu skromnější a méně atraktivní, než byla ta plánovaná, nicméně určitě každý si v ní vybral svého favorita. Já také – a hned tři!

Vstupní lehce barikované Chardonnay 2006 I.G.T. z řady Bertoldi (vinařství Vinicola Botter Carlo) bylo mimořádně svěží a pikantní, s vyšší kyselinkou, ale také šťavnatým ovocným tělem. Žádná velká bomba, ale slušné víno pro každodenní pití k jídlu.

Následující Pinot Grigio 2006 D.O.C. z řady La Motte (stejné vinařství, oblast Piave) se předvedl v pěkné kondici. Výborný „šeďák“ s příjemně plnou ovocnou vůní i chutí. Nazrálý, šťavnatý a ideálně pikantní. Zároveň nabízel i jistou dávku elegance. Jedno z hlavích vinných potěšení večera.

Trochu mne svou kvalitou zaskočil Merlot 2006 I.G.T., barrique z Veneta (vinařství Vinicola Botter Carlo). Ve vůni tmavé lesní plody, káva, čokoláda i stopa vanilky. V měkce ovocné chuti byl lehce zakulacený, jemně pikantní se špetkou kávové čokolády a vanilky. Středně plná chuť, v závěru se objevila lehká tříslovina. Na překvapivě nízkou cenu velmi zdařilé víno!

Základní Chianti Sensi 2006 D.O.C.G. z toskánského rodinného vinařství Sensi Vini mne příliš nezaujalo. Víno, které nevadí, ale také nenadchne. Marmeládové ovoce (včetně švestkových povidel) ve vůni i chuti trochu překrývají dubové tóny (říkám jim „bakelitové). Víno je pikantní v chuti, ale nelaská na patře. Alespoň mne ne…

Montepulciano d’Abruzzo 2006 D.O.C. z řady Caleo (vinařství Vinicola Botter Carlo, oblast Abruzzo) mne velmi zklamalo plochým, byť ovocným a pikantním tělem. Fádní víno, zřetelně „marketové”. Ostatně podobné to bylo i u následujícího Nero d’Avola 2006 I.G.T. (opět Vinicola Botter Carlo, oblast Sicílie). Sice plné nazrálých tmavých lesních plodů ve vůni i chuti se stopou čokolády, ale opět ploché a krátké v dochuti. Takto si žhavé Nero d’Avola nepředstavuji.

Výrazně lepší bylo další jižní víno – Primitivo 2006 I.G.T. z oblasti Puglia, vinařství Vinicola Botter Carlo. Ve vůni nazrálé tmavé lesní plody se stopou vanilky a čokolády. Identické v chuti, relativně uhlazené a lehce pikantní, středně plné tělo. Nepříliš dlouhý, nicméně příjemně chutnající závěr.

A na závěr jsme se po putování Itálií opět vrátili na sever do oblasti Piave. A také za tím nejlepším, tedy vínem Cabernet Sauvignon 2004 D.O.C. z vinařství Vinicola Botter Carlo. Lehce barikovaný (přibližně půl roku v bariku z amerického dubu) vyzrálý Cabernet Sauvignon voněl po vyzrálých tmavých lesních plodech a sušených švestkách. V těle rovněž bohatě ovocný, již uhlazený, s příjemným závěrem po tmavých peckovinách. Zdá se mi, že víno je právě na vrcholu. Určitě potěšilo nejen mne. Nicméně je paradoxní, že za plným červeným vínem jsme cestovali nikoliv na italský jih, ale na severovýchod.

Už nyní se těším na konec listopadu, kdy nám paní Šárka Windsorová představí tolik očekávaná vína z italského jihu. Ale to již předbíhám, neboť skutečně „horkou“ jižní Itálii ochutnáme ve Viničním altánu ještě tento měsíc.

A nyní hodnocení „vrcholového týmu“, až překvapivě vstřícné:

Cabernet Sauvignon – 9 bodů (z 10 možných), Pinot Grigio – 8,9 b., Primitivo – 8,6 b., Nero d‘Avola – 8,4 b., Merlot IGT – 8 b., Montepulciano – 7,9 b., Chianti – 7,6 b. a Chardonnay IGT – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist