Po třech letech příjemná překvapení

14. 5. 2014

      Přesně na den po třech letech nás opět potěšil svými víny čejkovický vinař Lukáš Hlinecký. Sympatický vinař se zvláštním kouzlem upřímnosti a s citem pro poctivá moravská vína. Tentokrát jich bylo dvanáct – a byla to kvalitativně příjemně vyrovnaná sestava a několik překvapení. Mile mne například překvapilo, jak se vypořádal s náporem kyselin v ročníku 2013, ale zároveň jak jsou tato zatím ještě velmi mladá vína již nyní pitelná.
      Zahájili jsme jakostním Sylvánským zeleným 2013, suchým vínem s výraznou vůní po ovoci a s lehkou květinovou stopou. V chuti opět ovocné a šťavnaté s lehkým zbytkem cukru a s měkce pikantním závěrem. Potěšila by však o něco větší plnost vína a trocha elegantní svěžesti.
      Neuburské 2013, rovněž jakostní, bylo ještě suché, ale s o něco výraznějším zbytkovým cukrem (5,9 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, snad hruška. Chuť měkce ovocná (hruška maslova, řečeno s Pavlem Dobešem), nasládlá a šťavnatá s uhlazeným závěrem. Ideální víno na běžné a delší pití za výbornou cenu!
      Moc jsem si pochutnal na kabinetním Veltlínském zeleném 2013. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,3 g/l – 6,5 g/l). Výrazná vůně trochu ve stylu sauvignonu (citrusy, černý rybíz). Také v chuti výrazně aromatický (jižní ovoce, citrusy, jemná stopa černého rybízu) s nasládlým a pikantním ocáskem a se stopou kořenitosti (bílý pepř).
      Výrazně sladší, ale pro mne neméně zdařilý byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru. Polosuché víno s velmi výraznou kyselinou (9,3 g/l) s ovocnou vůní (vyzrálý hrozen). V chuti spíše nazrálé světlé peckoviny, v těle nasládlý a zakulacený s ovocným, výrazně pikantním ocáskem. Myslím, že skutečná krása tohoto ryzlinku se pozná až tak rok po ležení v láhvi.
      Rovněž polosuchý byl Děvín 2013 v pozdním sběru. Víno s pěknou a výraznou vůní po světlém ovoci, květinách v lehkém muškátovém kabátku. V chuti identický, nasládlý s pikantním závěrem se stopou citrusů a jemného koření.
      Čejkovický Tramín je již dnes pojmem. Lukášův Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů mnozí označovali za nejlepší víno večera. Polosuché víno s bohatou „odrůdovou” vůní (růže, exotické liči, stopa bylin). V chuti jemnější, ale s dostatečně plným a lehce nasládlým tělem. Poměrně zakulacený, měkce pikantní s příjemnou stopou sušeného ovoce (citrusů) v závěru na patře.
      Tramínu hezky sekundovalo polosladké Rulandské šedé 2013 ve výběru z hroznů. Výrazná vůně tropického ovoce, chuť nasládlá, plnější a decentně pikantní v dochuti. V závěru se projevují tóny sušeného ovoce a jemných minerálů.
      Chutnalo mi rovněž kabinetní Zweigeltrebe rosé 2013. Suché víno se zřetelnou kyselinou vonělo po delikátních tmavých peckovinách. V chuti výrazně pikantní, ovocné (třešně, višně) s lehkou pecičkovou hořčinkou. Lehčí a svěží „růžovka”.
      Plnější a sladší byla Frankovka rosé 2013 v pozdním sběru. Polosladké víno (23,8 g/l zbytkového cukru) s výrazným aroma tmavého ovoce. V chuti nasládlé tmavé peckoviny, tělo plnější, v dochuti středně pikantní.
      Velmi zvláštní, ale zároveň výrazně hodnocené bylo Svěží víno rosé 2013 z rakouské odrůdy Roesler. Polosuché zemské víno s trošku nevýraznou vůní, která se pomalu otevírala do tónů malin, třešní a višní. V chuti aromatické peckoviny v kombinaci s lesní směsí. Tělo ovocné a svěží s pikantní dochutí.   Zajímavé víno, které bych však potřeboval ještě přechutnat.
      O závěr se postarala dvě červená vína. Nejprve Hutné víno 2012, zemské z odrůdy Roesler. Výrazně suché s vůní tmavé lesní směsi v koláči. Stejně tak v chuti bohaté na borůvky a ostružiny. V závěru jsou ještě zřetelné, byť již sládnoucí, třísloviny. Řekl bych taková kombinace Neronetu a Alibernetu ve výrazně jemnějším provedení.
      Posledním, a jedním z nejlepších vín večera bylo Cuvée Morabernet 2012. Zemské víno z odrůd Cabernet Moravia (2/3) a Alibernet (1/3). Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce s jemnými tóny černého rybízu. Stejně tak v chuti, kde převládaly tmavé lesní plody. Tělo již vyzrálé do tónů jemného džemu. V závěru je pak měkce pikantní. Opět zajímavé víno jako tečka za neméně zajímavým večerem s příjemnými čejkovickými víny. Doufám, že za rok se opět setkáme – a těším se na další novinky a příjemná překvapení!
      A takto hodnotil vína čejkovického vinaře „vrcholový tým”:
Tramín červený 2013 – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé 2013 a Svěží víno rosé 2013 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2013, Cuvée Morabernet 2012 a Frankovka rosé 2013 – 8,7 b., Děvín 2013 a Zweigeltrebe rosé 2013 8,6 b., Neuburské 2013 a Hutné víno 2012 – 8,5 b. a Sylvánské zelené 2013 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist