Popelova bílá „špica“ 2009

9. 11. 2010

Proti své loňské degustaci přidal Stanislav Popela z Perné další vzorek navíc, takže jeho v pořadí již čtvrtá návštěva Viničního altánu dala díky 14 vínům našim chuťovým buňkám o chloupek více zabrat. V závěru se již začaly ozývat hlasy nedočkavých folklorních zpěváků… Každopádně tentokrát byla vína, především bílá z ročníku 2009, na kvalitativně vyšší úrovni v porovnání s loňskou vinnou paletou.

Jakostní Sauvignon 2008 z trati Kotelná v Perné měl hlavně zavíňovací roli. Splnil ji beze zbytku díky své výrazné pikantnosti v ovocném těle (broskve, angrešt).

Na nejvyšší stupínky ještě nedosáhl následující Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru. Formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,8 g/l) upoutalo ovocně-minerální vůní i chutí. V závěru se v pikantním těle prosadily tóny zralého grepu.

Chardonnay 2008 v pozdním sběru ze známé viniční trati Pod Pálavou, víno formálně polosladké, ale ve skutečnosti spíše polosuché (12,5 g/l zbytkového cukru a 7,3 g/l kyselin), odstartovalo pěknou bílou sérii (většina z ročníku 2009). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce (snad i ananas) s lehkým máslovým závojem. V identické, jemňounce nasládlé chuti bylo chardonnay velmi pikantní, šťavnaté s náznakem minerálů.

Na čtvrtý vzorek jsem se obzvlášť těšil. Polosuchý Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru z téměř kultovní viniční trati Železná naznačil své ambice. Ještě mladé, nicméně velmi ambiciózní víno, mělo výraznou vůni vyzrálého tropického ovoce se špetkou minerálů v pozadí. V identické chuti, která se ležením vína v láhvi ještě zakulatí, je „železňák“ velmi pikantní a svěží. Mineralita se příjemně snoubí s ovocným základem.

Velmi mne potěšilo polosladké Sylvánské zelené 2009 v pozdním sběru z rovněž slavné viniční trati Goldhamer. Nejsem velkým milovníkem velkých zbytkových cukrů, nicméně tento sylván byl krásně vyvažován výraznější kyselinkou. Díky tomu bylo ovocité víno ve vůni (lehká živočišná stopa) i chuti velmi pikantní a šťavnaté, řekl bych, v dochuti až elegantní. Jemné minerály v závěru jen dokreslily fajnový styl tohoto lehce nasládlého vína.

Příjemně působil i mikulovský Muškát moravský 2009 v pozdním sběru, lehce polosladké víno, nicméně bez dramaticky zřetelné sladkosti. Příjemná vůně citrusů a jemného muškátu, v chuti jemně nasládlé, velmi pikantní a svěží s laskajícím mandarinkovým závěrem bez nepříjemné hořčinky.

Z viniční trati Goldhamer pocházely i hrozny Veltlínského zeleného 2009 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (30,2 g/l zbytkového cukru) předvedlo ve vůni kombinaci ovoce, živočišných i pepřových tónů. V těle sladší, pikantní a šťavnaté s lehkou mandlovou stopou v dochuti. Vyšší cukr poněkud zastřel ovocnost tohoto jinak zajímavého vína.

To v žádném případě neplatí o Sauvignonu 2009 v pozdním sběru. Výrazně polosladké víno z trati Kotelná (33,9 g/l zbytkového cukru) bylo naopak krásně ovocné ve vůni i chuti s bohatými tóny černého rybízu a černého bezu. Výrazně šťavnaté a pikantní víno s měkce sladkou dochutí!

Rulandské šedé 2009 ve výběru z hroznů, formálně téměř sladké víno (42,4 g/l zbytkového cukru), s ovocně-živočišným aroma se velmi pomalu otevíralo. V chuti sladké s poněkud potlačenými ovocnými tóny. Víno bylo v dochuti jen mírně pikantní.

Skvělý byl sladký Aurelius 2009 ve výběru z bobulí (60,1 g/l zbytkového cukru). Krásná vůně (med, citrusy, jemné botrytické tóny) a neméně hezoučká, byť sladší chuť. Bohaté ovoce (především, citrusy), opět medové tóny a nesmírně vstřícná pikantnost. Excelentní, velmi extraktivní víno!

Po tomto sladším bílém finiši to červená vína neměla snadné. Nejvíce na to doplatil jakostní Cabernet Moravia 2009 z trati Levá Klentnická. Ve vůni peckoviny a zřetelné paprikové tóny. V ovocné, velmi pikantní a bohatě kořenité chuti bylo víno poněkud tenčí bez sládnoucích tříslovin.

Modrý Portugal 2008 v pozdním sběru byl na tom o něco lépe. Již vyzrálé víno svou barvou, vůní i chutí trošku připomínalo Rulandské modré. Vyzrálé peckoviny byly poměrně kořenité, v těle bylo víno středně plné s pikantní dochutí. Pitelné, ale bez hlubšího zážitku!

Více mi chutnalo jakostní Svatovavřinecké 2007 z viniční trati Slunečná. Víno s cukernatostí pozdního sběru (22 °NM) bylo ve vůni výrazně živočišné (kůže), pomalu se otevíralo a objevily se tóny lesní směsi včetně jahod. V těle nazrálé tmavé ovoce, lehká kořenitost v pikantní dochuti. Nepříliš hluboké, ale poměrně příjemně pitelné.

O závěrečnou, tentokrát nikoliv sladkou tečku se postaralo Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů z trati Pod Sv. Kopečkem. Ve vůni nazrálá lesní směs s výraznou kořenitostí. V identické, středně extraktivní chuti (27,6 g/l bezcukerného extraktu) bylo víno jemně kořenité a pikantní se stopou hořké čokolády na patře. Názory na jeho kvalitu se mezi členy „vrcholového týmu“ poněkud rozcházely. Tady je celkové hodnocení:

Aurelius 2009 – 9,1 bodu (z 10 možných), Sylvánské zelené 2009 a Sauvignon 2009 – 8,9 b., Ryzlink vlašský 2009 – 8,8 b., Muškát moravský a Veltlínské zelené – 8,6 b., Ryzlink rýnský – 8,5 b., Rulandské šedé a Chardonnay – 8,3 b., Svatovavřinecké – 8 b., Rulandské modré – 7,9 b., Modrý Portugal – 7,8 b., Sauvignon 2008 – 7,7 b. a Cabernet Moravia – 7,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist