Překvapení od mysu Dobré naděje

11. 12. 2008

Jednou za čas se na degustacích ve Viničním altánu objeví vína, která opravdu překvapí nejen svou kvalitou, ale také příznivým poměrem „cena/výkon“. Bylo tomu tak i na „náhradní“ prezentaci Jihoafrických vín, která nám představili MUDr. Petr Votruba a Jiří Holšan z pražské dovozní firmy IMC, s.r.o. Bylo opravdu nesmírně příjemné setkat se s víny z vinařské společnosti African Proide Wines – a ti, kdo tentokrát do Viničního altánu nepřišli, mohou jen litovat.

Protože vína jsou horkou novinkou na našem trhu, jejich počet byl zatím poněkud omezený. Ochutnali jsme „pouze“ sedm vzorků, ale i tak to stálo zato.

Začali jsme jediným bílým vínem, kterým byl Sauvignon blanc 2007 z nejnižší řady Footprint. Hezky pitelné víno s vůní a chutí nazrálého ovoce (broskve, citrusy) a jemnou minerální stopou. Příjemně pikantní s lehce kousavou kyselinkou v závěru, které vhodně sekundovaly tóny černého rybízu a bezu. Velmi inspirující poměr ceny a kvality u tohoto vína!

Málokdy máme možnost porovnat růžové víno ve dvou ročnících – bylo to zajímavé zpestření. Nejprve Pinotage rosé 2007 (opět řada Footprint). Ve vůni přezrálé kompotované jahody se smetanou. V ovocné, již vyzrálé chuti byly opět cítit jahody. Víno elegantní, ale poněkud méně živé. Nicméně dobře pitelné. O rok mladší „růžovka“ byla naopak sušší, živější a pikantnější v dochuti. Tu bych si také s potěšením vybral v létě i v zimě!

Prvním červeným byl Cabernet Sauvignon 2007 (Footprint). Ve vůni tmavé lesní plody se stopou černého rybízu. V chuti nazrálé ovoce a lehce připálený toust. Nekomplikované víno s ještě zřetelnou tříslovinou.

Naopak následující Shiraz 2007 (řada Cape Grace) měl více vrstev ve vůni i chuti. Přezrálé ovoce, především peckoviny, doprovázely výrazné živočišné tóny, například vlhká kůže. Víno se postupně otevíralo a my objevovali jeho další přednosti, sametovost a delikátní pikantnost.

Ještě příjemnějším zážitkem byl Syrah 2006 z nejvyšší řady Lady Anne Barnard. V „hutné“ vůni převládaly tmavé lesní plody se stopou kávy. Tělo bylo více uhlazené, plné vyzrálých borůvek a ostružin, elegantní s ještě zřetelnými tříslovinami v dochuti. Tento plný syrah má ještě pěknou perspektivu ležení v láhvi.

Jednoznačnou jedničkou jihoafrického večera byl závěrečný Cabernet Sauvignon 2005 (Lady Anne Barnard). Víno s měkce ovocnou vůní tmavých peckovin s převládajícími švestkovými povidly. V krásně uhlazeném těle dominovala inspirující kombinace pikantních višní a přezrálých švestek – a to vše s čokoládovou polevou. Noblesní chuť, která láká k dalším douškům.

Doufám, že po plánované návštěvě jihoafrického vinařství přivezou pánové Votruba a Holšan další skvělá vína. A tak se můžeme jen těšit na příští setkání s tekutými plody od mysu Dobré naděje.
Hodnocení „vrcholového týmu“:

Cabernet Sauvignon – 9,4 bodu (z 10 možných), Syrah 2006 – 9,1 b., Shiraz 2007 – 8,8 b., Pinotage rosé 2008 – 8,4 b., Sauvignon blanc – 8 b., Pinotage rosé 2007 – 7,9 b. a Cabernet Sauvignon 2007 – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist