Příjemný večer vyvrcholil Čertorajem!

26. 1. 2009

Vždy mne potěší, když má ve Viničním altánu úspěch některé z malých moravských či českých vinařství. Letošní druhá degustace mi tuto radost přinesla. Vína z křepického vinařství Marka Štýbla Vitis Moravia opravdu polaskala patra mnoha hostům.

Majitel vinařství společně se sommelierem Lukášem Polívkou nám představili jedenáct vín z ročníku 2007 a 2008 – pět bílých (včetně jednoho klaretu) a šest červených (ta měla u degustujících asi největší úspěch).

Vstupním vínem byl jakostní Ryzlink rýnský 2007. Víno na hranici suchého a polosuchého, jemně nasládlé, ovocité s vůni i chutí po hruškách a citrusech. Příjemné, nekomplikované víno, ideální k zavínění.

Následující Děvín 2007 v pozdním sběru překvapil velmi ve vůní i chutí – muškátové tóny zde byly opravdu decentní. V jen jemně pikantním těle byly cítit především broskve a meruňky. Právě malá pikantnost byla hlavním nedostatek tohoto poněkud „dámského“ vína.

Ani jakostní Tramín 2008 nevynikal výraznou vůní a chutí. Víno však bylo pikantní, lehce kořenité s náznakem citrusových tónů. Překvapila vyšší kyselina – 7 g/l a poněkud utlumená vůně.

Na polosuchou Pálavu 2006 v pozdním sběru se názory různily. Víno s vyrovnaným cukrem a kyselinou (6 g a 6,5 g). Každopádně působilo poměrně pikantně – jemný muškát trochu překrývaly sladké citrusy, především grep. Nebyla to špičková Pálava, ale i tak působila poměrně příjemným dojmem.

Modré odrůdy jsme zahájili „bílým“ jakostním klaretem z Rulandského modrého 2008. Ve vůni jemné peckoviny s lehkým minerálním závojem, ve velmi pikantní a svěží chuti byly výrazné kompotované třešně. Jedno z několika příjemných překvapení večera s nečekaně delším závěrem.

Jakostní Svatovavřinecké 2007 bylo výrazně ovocité (kompotované třešně a višně). Rovněž nekomplikované víno, pikantní s příjemnou dochutí po tmavých peckovinách

Opravdu zdařilá byla všechna vína z modrého pinotu. Ukázal to klaret a pokračovalo v tom i Rulandské modré 2007 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace jahod a tmavých peckovin, v džemovité chuti převládaly opět jahody, třešně a višně. Víno s hezkou, uhlazenou ovocnou dochutí.

Pro mne jedním ze dvou vrcholů večera bylo Rulandské modré 2007 ve výběru z bobulí. Krásná vůně po tmavých peckovinách v čokoládám kabátku. Ve harmonické chuti převládaly velmi vyzrálé a uhlazené peckoviny. Výrazně ovocité a elegantní víno, kterému kupodivu nevadil ani vysoký alkohol – 15,5 %.

Následovala dvě vína z odrůdy Cabernet Sauvignon. Nejprve pozdní sběr 2007, který byl příjemně ovocný ve vůni i chuti (třešně, višně, ostružiny), pikantní, ale také trochu kratší. Cabernet Sauvignon ze stejného ročníku, ale ve výběru z hroznů, měl vyšší alkohol (14 %), bohatší vůni, ale hlavně chuť (pikantní džemovité ovoce, hrozinky).

Jednoznačným vrcholem večera však bylo cuvée Čertoraj 2007, známkové jakostní víno s převahou Cabernetu Sauvignon a s „tajnou“ příměsí nejmenované odrůdy. Ve vůni výrazné tmavé ovoce, plné a bohaté tělo s převahou lesních plodů a lehké vanilky. „Měkká“ a lehounce pikantní chuť vína, které má své nejlepší chvíle ještě před sebou. A dostatečně reprezentativní tečka za nesmírně inspirujícím a přátelských večerem s hezkými víny. Osobně považuji cuvée Čertoraj za jedno z nejlepších červených moravských vín, které jsme ve Viničním altánu ochutnali.

A myslel si to také „vrcholový tým“? Zde je jeho hodnocení:

Čertoraj 2007 – 9,3 bodu (z 10 možných), Rulandské modré, výběr z bobulí – 9 b., Rulandské modré, pozdní sběr – 8,7 b., Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů – 8,5 b., Pálava 2008 – 8,3 b., Tramín 2008 – 8,2 b., Svatovavřinecké – 8,1 b., Rulandské modré klaret a Děvín – 8 b., Cabernet Sauvignon 2007, pozdní sběr a Ryzlink rýnský 2007 – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist