Radošinský není jenom Klevner

11. 2. 2009

Každá ochutnávka slovenských vín ve Viničním altánu je dobrou příležitostí k porovnání s moravskými či českými, která se rodí v poměrně podobném středoevropském prostoru. Pravda, není jich zatím mnoho, nicméně doufám, že po prezentaci Pivnice Radošina, s.r.o. budou toto vinařství z blízkosti Piešťan následovat i další.

Matúš Galbavý, který má v radošinském vinařství na starost obchod, přivezl do Prahy tucet vín, devět z ročníku 2007 a tři ukázkové vzorky z loňské sklizně. Samozřejmě, nejvíce jsem se těšil na vlajkovou loď vinařství – Radošinský Klevner, bílé cuvée, která se již stalo slovenskou legendou. Nicméně ukázalo se, že i některá další vína dělají čest Pivnici Radošina. Ale na to ještě dojde.

Začali jsme středoevropskou klasikou, Veltlínským zeleným 2007 v pozdním sběru. Měkce ovocné víno, suché, ale zakulacené, které zaujalo náznakem živočišných tónů ve vůni, ale hlavně zajímavým, lehkým mandlovým závěrem. Příjemně pitelné víno za pěknou cenu.

Ryzlink vlašský 2007 v pozdním sběru byl v květinově-citrusovém stylu, nicméně ve vůni i dochuti jsem cítil také nazrálou hrušku. Suché a lehce pikantní víno, které může někohopotěšit především svojí jemností.

Angreštovo-broskvový Sauvignon 2007 v pozdním sběru byl polosuchý (kolem 7 g zbytkového cukru) a lákal k dalším douškům díky svému šťavnatému, pikantnímu tělu s jemnými tóny kopřivy a hluchavky v dochuti.

A po této příjemné předehře následovala již zmíněná vlajková loď vinařství – Radošinský Klevner 2007 ve výběru z hroznů, polosladké víno známé jako cuvée odrůd Rulandské šedé (85 %, Rulandské bílé 10 % a 5 % odrůdového tajemství sklepmistra). Víno, které se proslavilo svou přítomností na britském královském stole, nezklamalo ani hosty Viničního altánu. Velmi harmonické, lehce nasládlé víno se stopou jemné chlebovinky s plnějším ovocným tělem a delší dochutí. Svým způsobem atraktivní víno, příjemně pitelné se slušným bezcukerným extraktem (asi 22 g/l).

Velmi zajímavý byl i následující polosladký Tramín červený 2007 ve výběru z hroznů. Pěkný již ve vůni (decentní růže a náznak exotického liči), v chuti pak měkce ovocný s hezkou tramínovou dochutí v plném a nasládlém těle.

Prvním červeným bylo Svatovavřinecké 2007 v pozdním sběru z jihoslovenské vinice. Ovocité víno (bohaté tmavé peckoviny), suché, ale poněkud kratší ve finiši.

Velkým a příjemným překvapením byla jakostní Frankovka 2007. Příjemná vůně jemně kořenitých a dobře vyzrálých tmavých peckovin, bohatě ovocná s delikátně uhlazená chuť s lehce pikantním závěrem. Víno s výborným poměrem „cena/výkon“!

Příjemné bylo i následující Zweigeltrebe 2007 v pozdním sběru. Na můj vkus mělo až příliš jemnou vůni, v těle bylo suché, ovocné s lehce pikantním závěrem. Možná bylo trošku tenčí v porovnání s předchozí frankovkou. A navíc stálo téměř jednou tolik.

Nejlepším červeným vínem večera bylo rozhodně Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů. Ve vůni tmavé peckoviny s lehkým minerálním závojem. V identické chuti potěšil příjemný delší závěr ve stylu vyzrálých třešní a višní s „pecičkovou“ tečkou.

Modrý pinot byl posledním vínem „oficiální“ degustace. Po něm následovaly tři ukázky z ročníku 2008, vína sice ještě ne zcela dozrálá, nicméně mnohé již naznačující…

Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběr byl samozřejmě teprve miminkem, nicméně jeho bohaté ovocné a kypré tělo (meruňky, tropické ovoce) mnohé o jeho budoucnosti naznačilo. Očekávám lákavé a žádané víno.

Radošinský Klevner 2008 v suchém provedení byl opravdu ještě v začátcích. Ve vůni jemně ovocný s výraznou živočišnou stopou, v chuti zatím neučesaný, velmi pikantní s výraznější kyselinou. Jeho čas nastane minimálně až za rok.

Což zcela neplatí o růžovém Cabernetu Sauvignon 2008. Toto velmi svěží a pikantní víno s příjemnou chutí tmavých peckovin bude nepochybně připraveno již na jaře. V létě pak jistě velmi potěší milovníky výrazně „živých“ roséček. A není vyloučeno, že se přitom budou dívat ze vstupní terasy Viničního altánu na vinnou révu v Gröbovce. Ale uvidíme!

Takto hodnotil radošinská vína „vrcholový tým“:

Radošinský Klevner 2007 – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské modré 2007 a Tramín červený – 8,8 b., Frankovka modrá 2007 – 8,4 b., Ryzlink rýnský 2008 – 8,3 b., Sauvignon 2007 – 8,2 b., Radošinský Klevner 2008 a Ryzlink vlašský 2007 – 8 b., Zweigeltrebe 2007 a Cabernet Sauvignon rosé – 7,9 b., Veltlínské zelené a Svatovavřinecké – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist