Rakousko: od Weinviertelu po Štýrsko

20. 4. 2012

    Opravdu velkou sestavu rakouských vín z několika vinařských oblastí nám představil Andreas Aigner ze společnosti STABRIX, s.r.o., která je největším dovozcem rakouských vín u nás. Byl to jakýsi průřez bílými odrůdami, ale také několika oblastmi s důrazem na Weinviertel a Štýrsko (Steinmark).
Svým způsobem jsem byl překvapen, že až na několik výjimek (hlavně Štýrsko) si byla vína poměrně dost podobná, bez ohledu na odrůdu. Vždy převládala kombinace ovoce a minerálních tón, byť v různém poměru. Kvalitativně pak dost vyrovnaná vína s několika vyčuhujícími špičkami.
    Začali jsme možná trochu překvapivě vínem ze Štýrska – Welschriesling 2010 z Weingut Muster. Víno s měkce ovocnou vůní i chutí a s malinko lehčím, ale svěžím a pikantním tělem. Hezký nekomplikovaný vstup, jen o poznání dražší než moravské „zavíňovačky”.
    A pokračovali jsme rovněž „vlašákem”, tentokrát z vinařství Schuckert, ročník 2009 (Weinviertel). Tady vůně i chuť spíše ovocně-minerální, tělo kulatější a plnější, v závěru pak příjemně pikantní. Zřetelně lepší poměr cena/kvalita.
    Prvním veltlínem bylo víno z Kremstalu, které jsem si během večera velmi oblíbil. Grüner Veltliner Kremstal DAC Sandgrube 2009 z vinařství Aigner se rozvinul ve vší své veltlínové kráse. Příjemná, ovocně-minerální vůně. V chuti identický, jemně kořenitý, šťavnatý veltlín s měkce ovocnou dochutí, v níž nechyběla špetka minerálů. Moc potěšil, a to zvláště na úplný závěr po přechutnání všech vín.
    Velmi příjemný byl i následující Grüner Veltliner DAC Kirchberg 2009 z Weingut Hirtl (Weinviertel). Ve vůni nazrálé světlé ovoce (broskev, meruňka), v chuti ovocný, plný zakulacený. Jemně pikantní tělo bylo příjemně šťavnaté.
Více elegance a noblesy v sobě měl Grüner Veltliner Alte Reben 2009 z Weingut Sax v Kamptalu. „Staré keře” byly holt znát! Vůně uhlazeně ovocná, chuť plnější, sametová se stopou minerálů, přitom jemně kořenitá. Víno se hezky vychutnává – a dlouho!
    A přišel první ryzlink, v tomto případě Riesling Exclusiv 2009 z Weingut Hirtl. Kromě ovocně-minerálních tónů nabídlo víno ve vůni, alespoň v první fázi, také lehce živočišnou stopu, která však postupně mizela. Šťavnatý a vyzrálý ryzlink s pikantní dochutí, kterému nechybělo ovoce (vyzrálý hrozen) i minerály.
    Druhý ryzlink byl rovněž z Weinviertelu – ročník 2009 z Weingut Luckner. Jeho předností byla měkce ovocná nazrálost ve vůni, ale hlavně v dochuti, z níž již zmizela původní jemná špetka minerálů. Těžko se rozhodovat, ale Hirtlův ryzlink mi chutnal o malinko více.
    Ze stejného vinařství pocházelo také Sylvánské zelené (Grüner Sylvaner) 2009. Víno s pro mne trochu překvapivě vyšším alkoholem (14 %) bylo opravdu tělnaté, ovocně-květinové (i byliny) ve vůni i chuti. Na můj vkus mohlo být o něco pikantnější, alespoň by poněkud zanikl vyčuhující alkohol.
Prvotřídní bylo Chardonnay Kremser Kerchsbaum 2009 z Weingut Türk (Kremstal). Jemná vůně jižního ovoce s převahou meruňky a broskve). Chuť krásně ovocná, šťavnatá a pikantní. A ta bohatá, velmi dlouhá ovocná dochuť! Ne náhodou mezinárodně oceňované víno…
    A konečně přišly na řadu dva sauvignony ze Štýrska. Prvním byl Sauvignon Blanc klassik 2010 z Weingut Muster. Rozhodně nezklamal očekávání. Ve vůni světlé ovoce, černý rybíz a černý bez. V chuti plný, zakulacený a ovocný, opět okořeněný černým bezem a černým rybízem. Dochuť příjemně pikantní.
    Ale ještě více mi chutnal o rok mladší Sauvignon Blanc z Weingut Ploder. Vůně výrazná, ovocitá (meruňka, broskev a jemný černý rybíz). Chuť opět bohatě ovocná, pikantní s výraznější stopou černého rybízu a černého bezu. Svěží víno, které již mladé nabízí jistý prvek elegance.
    Závěrečným vínem byl „šeďák” ze Štýrska, opět z Weingut Ploder – Grauburgudner 2011. Tady byly zřetelné vyzrálé jižní plody. Ve vůni o něco jemnější, v těle bohatší. Sice mladé, ale šťavnaté víno, jen trochu méně pikantní. Nebyla to sice sladká tečka, ale takový bohatý puntík za opravdu pestrým večerem s rakouskými víny. Rozhodně se těším na jeho pokračování, třeba v létě! Nepochybně i „vrcholový tým”, tentokrát lehce oslabený. Takto vína hodnotil:
    Sauvignon Blanc 2011(Ploder) – 9,1 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2008 (Türk) – 9 b., Sauvignon Blanc 2010 (Muster) – 8,8 b., Grüner Veltliner Alte Reben (Hirtl) – 8,7 b., Riesling Exclusiv (Hirtl) – 8,6 b., Grüner Veltliner DAC (Hirtl), Grüner Veltliner Kremstal (Aigner), a Grauburgunder (Ploder) – 8,5 b., Riesling 2009 (Luckner) – 8,4 b., Grüner Sylvaner 2009 (Luckner) – 8,2 b., Welschriesling 2010 (Muster) a Welschriesling 2009 (Schuckert) – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist