S láskou, Concha y Toro!

20. 1. 2010

O tom, že chilské vinařství Concha y Toro patří k absolutní špičce v Jižní Americe, jsme se mohli názorně přesvědčit ve Viničním altánu díky společnosti Bacchus Vins & Champagnes, a.s., jedné z našich předních dovozních firem. A málokdy máme příležitost ochutnat tak vrcholné víno, jakým je Don Melchor, vlajková loď tohoto vinařství. Byl to nesmírně uvolňující zážitek z deseti vín, z nichž drtivá většina patřila k nejvyšším řadám chilského vinařství.

Sommelier Lukáš Benda z Bacchusu nám představil celkem devět vín – čtyři bílá (včetně sladké tečky na závěr) a pět červených. Nebylo snadné vybrat z rozsáhlé nabídky vín Concha y Toro, která společnost Bacchus dováží. Nicméně si myslím, že degustační paleta byla rozhodně zdařilá!

Vstupním vínem bylo Casilero del Diablo Sauvignon Blanc 2006 Reserva. Poměrně nekomplikovaný sauvignon ve vůni i chuti ovocný, angreštovo-citrusový. V těle zpočátku poněkud potlačený, postupně se otevíral v jemně pikantní, spíše lehčí chuti. Dobré zavínění!

Výrazný posun jsme udělali u následujícího cuvée Trio Reserva 2007 (Chardonnay, Pinot grigio a Pinot blanc). V barvě zlatistější, ve vůní vyzrálé jižní ovoce, minerální a máslové tóny (sladká kukuřice). Víno vyvážené s plnějším a zakulaceným ovocitým tělem s lehce pikantní dochutí a zřetelnou vanilkovou stopou.

Prvním výrazným zážitkem bylo víno z řady Marques de Casa Concha – Chardonnay 2006. Víno bylo fermentováno v bariku (francouzský dub), kde také devět měsíců zrálo. Ve vůni nazrálé ovoce a jemný vanilkový závoj. Víno s plným, krásně harmonickým tělem a delší, bohatou dochutí, v níž se nazrálé tropické ovoce, tóny vařené máslové kukuřice a vanilky v závěru krásně spojily a polaskaly naše patro.

Červená vína jsme zahájili záměrným „školením“ v podobě vína Casilero del Diablo Pinot Noir 2006 Reserva, které učebnicově začínalo opouštět svůj vrchol. V barvě nahnědlé, ve vůni přezrálá a džemovitá lesní směs s lehkou kořenitostí. Tělo již lehce nalomené, rozpadající se do ovocně-medových tónů. Hodně marmeládové, ale stále ještě pitelné. Ne však dlouho.

Následující Trio Reserva Merlot/Carmenére/ Cabernet Sauvignon 2006 nás vrátilo do světa vyšší kvality. Ve vůni krásně zralé borůvky a ostružiny, špetka kávy a čokolády. Ve výrazně ovocité chuti, samozřejmě plné lesní směsi, bylo víno jemně pikantní a příjemně harmonické. Sametový kabátek byl již zřetelný – a hezky hladil.

A na řadu přišel můj dlouhodobý miláček, víno, které všem vřele doporučuji. Jeden z nejlaskavějších čistých merlotů, jaký jsem kdy ochutnal. Marques de Casa Concha Merlot 2006 měl všechno, co od špičkového merlotu z Nového světa očekávám. V bohaté vůni směs tmavých třešní, višní a lesních plodů. K tomu kostička čokolády s jemnou vanilkou. Tělo hladké, jak se na vyzrálý merlot sluší, identické s vůní a s opravdu delikátní dochutí. Víno pro potěšení, které jemná pikantnost v dochuti jen zdobí. Čtrnáct měsíců v barikovém sudu mu rozhodně prospělo – byl to čas permanentních polibků, žádné znásilňování!

Ještě vyšší řadu představuje Terrunyo Carmenére 2006. Ve vůni i chuti poněkud jemnější, než jsem očekával. Převaha tmavých lesních plodů ochucených hořkou čokoládou. Na Carmenére poměrně sametové a delikátní tělo, vůbec nebylo tak „vlezlé“, jak tato odrůda často dokáže být. Sladké třísloviny přecházejí do ovocných a čokoládových tónů v dochuti. Nefiltrované víno, což oceňuji, ale v porovnání s předchozím merlotem mu chyběl osobitější charakter, jakýsi moment vzrušení při dotyku na patře.

Není pochyb o tom, že Don Melchor Reserva Privada Cabernet Sauvignon 2006 byl pro mne vrcholem, i když ne všechny hosty náležitě přesvědčil. Svým způsobem je to víno méně nápadné, nikoliv prvoplánová. Plný zážitek se dostaví až po druhé či třetí sklence. Ale především je to víno nesmírně elegantní s mnohovrstevnou vůní (bohaté tmavé ovoce, kůže, čokoláda). Víno velmi komplexní, těžko hledat něco, co mu chybí. Uhlazené, plné bohatých ovocných tóny, sladkých tříslovin a s čokoládovou dochutí. A to vše v umírněné, neokázalé a velmi elegantní formě. Půldruhého roku zrálo v barikovém sudu – a byly to šťastné měsíce. Stejně jaké ty následující.

I v Chile jsou k dispozici skvělé sladké tečky. V tomto případě Sauvignon Blanc Reserva Privada, Late Harvest 2005. Krásné víno s vůní citrusů (včetně grepu) medu a s jemnou botrytickou stopou. V chuti téměř identické, v citrusech se objevuje spíše mandarinka a v závěru sladkého (180 g zbytkového cukru), ale krásně pikantního těla vyčuhují hrozinky. Jak jinak!

„Vrcholovému týmu“ nezbylo nic jiného, než být štědrý:

Don Melchor – 9,5 bodu (z 10 možných), Marques de Casa Concha Merlot – 9,4 b., Sauvignon Blanc Late Harvest – 9,3 b., Terrunyo Carmenére – 9,1 b., Trio Reserva Merlot/Carmenére/Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Marques de Casa Concha Chardonnay – 8,8 b., Trio Reserva Chardonnay/Pinot Grigio/Pinot Blanc – 8,5 b., Casilero del Diablo Pinot Noir – 8,1 a Casilero del Diablo Sauvignon blanc – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist