S vinným zaklínadlem Charmruš

26. 7. 2017

     Libora Herzána se mi na konci dubna nepodařilo navštívit v jeho v Čejkovicích. Proto jsem se těšil na jeho návštěvu Viničního altánu o dva měsíce později.
      Pravidelný host Viničního altánu nám tentokrát představil osm vín, převážně z ročníku 2016. Šest bílých, jedno růžové a závěrečné červené, všechna již tradičně zemská.
     Zahájili jsme Veltlínským zeleným 2016, suchým vínem s poměrně vysokým zbytkovým cukrem (8 g/l). Víno s cukernatostí moštu na úrovni pozdního sběru vonělo po nazrálém světlém ovoci, lehce minerálním. V ovocité, malinko nasládlé chuti bylo jemně kořenité a měkce pikantní. Víno na delší pití.
      Rulandské šedé 2016 (cukernatost moštu 22 °NM) nabídlo ve vůni přezrálé jižní ovoce v jemném minerálním závoji. V chuti plnější, šťavnaté a lehce minerální s delším závěrem.
      Na stejnou kvalitativní úroveň bych zařadil polosladké Chardonnay 2016 (cukernatost v moštu 22,5 °NM). Ve vůni výrazné jižní ovoce s jemným minerálním „štychem”. V chuti výrazně nasládlé, šťavnaté a plnější se špetkou minerálů.
      Dva měsíce v bariku strávilo André 2016 v klaretu. Polosladké víno s výrazným zbytkovým cukrem (33 g/l) a s nižším alkoholem (10,8 %). Ve vůni kořenité tmavé ovoce a lehký závan vanilky. V chuti nasládlé, bohatě ovocné, delikátně kořenité s jemnou stopou dřeva ve velmi pikantním závěru.
     Zweigeltrebe rosé 2016 bylo suché s výraznou kyselinou (8,2 g/l), což je zřejmě důsledek nižšího vyzrání hroznů (cukernatost pouze 18,5 °NM). Ve vůni tmavá lesní směs s převahou jahod. V chuti trošku lehčí, ovocné, šťavnaté a velmi pikantní. Opravdu osvěžující růžovka na léto.
      Oříškem pro mnohé degustující bylo Chardonnay 2015, oranžové víno. Suché, skutečně oranžové především díky delší maceraci na slupkách a zrání v dubovém sudu. Mnohovrstevná vůně s lehkou stopou oxidace, vanilky a jemného koření, tak trochu ve stylu suchého sherry. Nefiltrované a nečeřené víno bylo v chuti lehce ovocné, kořenité a velmi pikantní. Pro někoho možná již dnes zajímavé víno, které by však potřebovalo předem dekantovat, a především počkat, až se více zharmonizuje. Zdálo se mi, že v dochuti poněkud dominuje kyselina.
      Vrcholem večera bylo pro mne Cuvée Charmruš 2014, polosuché víno z odrůd Chardonnay (60 %), Rulandské modré klaret (20 %) a Rulandské šedé (20 %). Bohatá vůně přezrálého ovoce, lehce kořenitého se stopou ořechů. Plná, jemně nasládlá chuť, kombinace přezrálého a sušeného ovoce s lehkou kořenitostí. Stopa džemu a medu. Skvěle pitelné víno z ročníku, na který by spousta vinařů nejraději zapomněla.
      Neronet nepatří mezi mé oblíbené odrůdy, nicméně musím uznat, že Neronet 2016 s cukernatostí moštu 20,5 °NM byl pro mne již nyní pitelný. A určitě se bude v láhvi ještě zlepšovat. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s jemnou stopou vanilky. Ve spíše plnější chuti jsem cítil bohatou tmavou lesní směs. Poměrně šťavnaté víno bylo stále ještě pikantní.
      Vín bylo sice „jen” osm, nicméně i tak to byl večer bohatý na příjemné vinné zážitky, což s Liborem nebyl nikdy problém. A těším se na návštěvu sklepa U Libora v Čejkovicích.
      Překvapivě kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína Libora Herzána takto:
Cuvée Charmruš 2014 – 8,9 bodu (z 10 možných), Neronet 2015 – 8,8 b., Zweigeltrebe rosé 2016 – 8,7 b., Rulandské šedé 2016, Chardonnay 2016 a André klaret 2016 – 8,6 b., Chardonnay oranžové 2015 – 8,5 b. a Veltlínské zelené 2016 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist