„Šeďák“ na špici, červená v závěsu

4. 6. 2009

Letošní „spanilou jízdu“ velkobílovických vinařů do pražského Viničního altánu (do konce července jich bude ještě sedm) zahájil starší z bratrů Teturů – Tomáš – se svým synem, sklepmistrem Alešem. A byla to více než jen „zavíňovací“ degustace, ale opravdu příjemné setkání s tuctem kvalitních vín z ročníků 2007 a 2008, a to v poměrně vyrovnané sérii.

Většina z šesti bílých vzorků se pohybovala na hranici suchého a polosuchého vína. To je také případ jakostního Ryzlinku rýnského 2008, který plnil úlohu zavíňovacího vína. Voňavé (ovoce, lipovina), v chuti měkce ovocné, nasládlé a dobře pitelné mladé víno.

Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru mělo přesně vyrovnanou gramáž cukrů a kyselin (6 g na litr). Víno s výraznější vůní po tropickém ovoci a s tóny přezrálých banánů. V těle jemně nasládlé a ovocité s chlebovinkovou dochutí.

Aromatický Irsai Oliver v jakostním provedení byl ve vůni spíše tramínový (růže). V těle poněkud lehčí, rovněž tramínový, měkce pikantní se středně dlouhou dochutí. Spíše jsem však očekával výraznější muškátové tóny s chutí přezrálého hroznu.

Velmi mne potěšilo Chardonnay 2008 v pozdním sběru. Polosuché víno s pěknou vůní zralých jižních plodů mělo v ovocné a poměrně extraktivní chuti jemné vanilkové tóny a příjemně pikantní závěr.

Sauvignon 2008 v pozdním sběru byl sice dobře pitelný, ale odrůdu jsem ve víně hledal jen obtížně. Ve vůni převládaly jižní plody, především citrusy, ale také přezrálý banán. V chuti nasládlé, jemně pikantní víno s převládajícími tropickými plody.

Mnohem více se mi líbilo polosuché Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru. Tady vůně odpovídala deklarované odrůdě: tropické plody, květiny, nazrálé broskve. V nasládlém těle opět nazrálé jižní ovoce, ale také až nečekaně kousající kyselinka v závěru. Díky ní bylo víno v dochuti příjemně živé, nikoliv „polomrtvý slaďák“. A myslím, že se bude ještě nějakou dobu lepšit.

Jakostní klaret z loňského Modrého Portugalu byl také polosuchý s barvou téměř bílého vína. Hezky voněl po lesní směsi, v těle jemně nasládlý, ale příjemně pikantní a rozhodně svěží.

Jakostní Svatovavřinecké 2007 vonělo i chutnalo po nazrálých peckovinách. Lehčí, nekomplikované víno pro teplejší dny, také díky své pikantnosti.

O něco plnějším dojmem působilo jakostní Zweigeltrebe 2007. Proti svatovavřineckému bylo více kořenité a v závěru jsem cítil jemnou pecičkovou hořčinku z třešní či višní. Třetím jakostním červeným byl Modrý Portugal 2007. O poznání extraktivnější i vyzrálejší víno s vůní i chutí tmavých peckovin a s zřetelnými tóny dřeva. V chuti potěšily sládnoucí taniny.

Zajímavý byl také jakostní Dornfelder 2007. Uhlazené, lehčí, poměrně svěží ovocité víno (vyzrálé lesní směs), které jistě potěší milovníky dobře pitelných a nekomplikovaných vín.

Závěrečnou tečku obstaralo Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů. Pro někoho možná překvapivě polosuché víno (5 g zbytkového cukru) s bohatou vůní tmavých lesních plodů a dřevitých tónů. Víno s pěkným, ovocitým a příjemně extraktivním tělem, které má své nejlepší dny teprve před sebou.

Loni se mohli Teturové pochlubit především bílými víny, červeným chyběla větší hloubka. Letos se situace přece jen poněkud vyrovnala. Červená sice stále ještě neměla ideální plnost, nicméně ve vůni i chuti byla příjemně ovocitá.

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Rulandské šedé – 8,6 bodu (z 10 možných), Modrý Portugal a Rulandské modré – 8,5 b., Dornfelder a Modrý Portugal klaret – 8,4 b., Sauvignon a Zweigeltrebe – 8,2 b., Chardonnay – 8 b., Ryzlink rýnský a Svatovavřinecké – 7,9 b., Veltlínské zelené – 7,8 b. a Irsai Oliver – 7,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist