Sladší bílá vlnka, krása červeného

16. 8. 2010

Vrbický vinař Leoš Horák konečně osobně představil svá vína ve Viničním altánu, čímž nás potěšil poprvé. Podruhé svými víny, i když u několika vzorků jsem očekával větší vinnou slast. Proti loňsku bylo vín o dvě více, a až na poslední červené všechna z ročníku 2009.

Leoš Horák je nepochybně excelentní vinař, jen mne trochu překvapilo, že v bílých vínech podlehl ročníkové sladké vlnce trhu. Ze sedmi vzorků byly jen tři suché (z toho dva s vyšším zbytkovým cukrem), ale naproti tomu tři polosladké – navíc Chardonnay k tomu nemělo daleko. Měl jsem pocit, že vyšší cukr poněkud „sjednocoval“ vůni u mnoha vín, zatímco v těle malinko bránil svěžesti a pikantnosti. Přesto však několik bílých vín patřilo k těm nejlepším, která jsme ve Viničním altánu z ročníku 2009 ochutnali.

Líbil se vstupní „suchý“ (6,5 g/l zbytkového cukru, 6,5 g/l kyselin) Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Pěkně ovocné víno ve vůni, v chuti zakulacené, měkce ovocné a pikantní v závěru. Nejenže zavínil, ale především naladil.

„Milerku“ od Leoše Horáka mám rád, malinko mne rozčarovali další členové „vrcholového týmu“, kteří ji tolik nefandili. Mně se Müller Thurgau v pozdním sběru líbil. Příjemně suché víno s jemnou, až decentní ovocitou vůní s přídavkem kytice květů. V chuti malinko lehčí, pěkně uhlazený a dostatečně pikantní v jemném muškátovém závěru. Moc hezky se pil!

Veltlínské zelené v pozdním sběru bylo na hranici suchého a polosuchého vína (7 g/l zbytkového cukru). Ze vstupní trojice bylo pro mne nejlepší. Ve vůni lehce kořenité, nazrálé světlé ovoce. V plnějším těle se chlubilo nejen bohatou ovocností, ale příjemnými kořenitými tóny (pepř). Hezky zakulacené, mazlivé víno.

Polosladké Rosé v pozdním sběru (cuvée Rulandského modrého a Zweigeltrebe) oslovilo pěknou ovocnou vůní (jahody, maliny) a zakulaceným, nasládle šťavnatým tělem s jemnou pikantností v dochuti. Mít o něco výraznější kyselinku, byla by tato „růžovka“ excelentní.

Sauvignon patří k Horákovým silným zbraním. Ten z ročníku 2009 v pozdním sběru měl 20 g zbytkového cukru, což bylo sice vyváženo vyšší kyselinou (7 g/l), nicméně víno bylo sladkým tělem pro mnohé poněkud handicapováno. Ve vůni broskve, angrešt a špetka černého rybízu. V nasládlé chuti bylo ovoce zřetelně doplněno černým rybízem, který pomalu mizel ve sladké dáli.

Výborné bylo polosuché Chardonnay ve výběru z hroznů. Ve vůni bohaté tropické ovoce včetně ananasu. V zakulacené a opět bohatě ovocité chuti byla zřetelná máslová stopa, ale také minerální tóny. Krásně šťavnaté víno s pikantní dochutí.

Polosladká Pálava ve výběru z hroznů z Velkých Pavlovic měla muškátovo-tramínovou vůni s náznakem pomerančové kůry. V chuti již převládal „tramínový styl” v pěkně plném těle s příjemně pikantním závěrem.

Ještě větší zbytkový cukr (29 g/l) měl velkopavlovický Hibernal ve výběru z hroznů. V ovocné vůni dominoval černý rybíz. V plné a sladké chuti byla opět kombinace jižního ovoce a černého rybízu s lehce osvěžující kyselinkou.

Prvním červeným byla Frankovka v pozdním sběru s krásnou vůní nazrálých peckovin. Středně plné ovocité víno (nazrálé višně s jemnou stopou pecičky), poměrně uhlazené a příjemně pitelné.

Na stejné úrovni byl Cabernet Moravia v pozdním sběru. Ve vůni peckoviny, lehce kořenité se stopou papričky. V chuti vše doprovázely čokoládové tóny v kořenité dochuti (sušená paprika). Velmi sympatické víno této pro některé vinaře problémové moravské odrůdy.

Červená dvojtečka byla excelentní. Dornfelder v pozdním sběru jen potvrdil, že červená vína z ročníku 2009 budou opravdu velmi zdařilá. Mladý Dornfelder měl vůni vyzrálé lesní směsi a marmeládového koláče. V chuti byl „čistě“ ovocný a velmi svěží v bohaté a uhlazené chuti. Každým dnem se bude nepochybně ještě zlepšovat.

Závěr obstaralo prvotřídní Rulandské modré 2008 v pozdním sběru, barrique. Víno zrálo 12 měsíců v barikových sudech různého stáří. Ve vůni vyzrálé švestky, jemné dřevité tóny a čokoláda. Ve stále ještě pikantní chuti převládaly švestky, doplňované vanilkou. Víno s bohatou chutí má své nejlepší dny ještě před sebou. Ale již nyní velmi potěší.

A potěšilo i členy „vrcholového týmu“. Tady je jeho hodnocení:

Rulandské modré 2008 – 9,1 bodu (z 10 možných), Dornfelder 2009 – 8,9 b., Hibernal 2009 – 8,8 b., Chardonnay 2009 a Pálava 2009 – 8,7 b., Frankovka 2009 a Cabernet Moravia 2009 – 8,6 b., Sauvignon 2009 a Ryzlink vlašský 2009 – 8,4 b., Veltlínské zelené 2009 a Rosé 2009 – 8,3 b. a Müller Thurgau – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist