Sladší vína – a po nich medovina!

1. 9. 2010

Tentokrát to byla ve Viničním altánu poněkud netradiční ochutnávka. Milan Bauman, mladý vinař z Velkých Bílovic, přivezl nejen sedm vzorků vín, ale stejně jako loni také šest druhů medoviny, která nemá s vínem vlastně nic společného. Nicméně své příznivce si tyto alkoholické nápoje z medu opět získaly. A byly tak silně sladkou tečkou za poměrně nasládlými a sladkými víny, ať již z bílých či modrých hroznů.

Logicky mne zajímala především vína, proto se budu věnovat především jejich hodnocení. Zahájili jsme Veltlínským zeleným 2009 v pozdním sběru z trati Zadní hora. Polosuché, ovocně-květinivé a jen lehce kořenité (pepř) víno s dost nízkým bezcukerným extraktem (16,3 g/l). Zakulacené, jemně nasládlé, ale i decentně pikantní víno s tenčím těle. Snadno se pije, ale je to „rychlé víno“.

Polosladký Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru (trať Vinohrádky) ve vůni i chuti kombinoval ovocné a medové tóny. O něco šťavnatější, sladší, ale docela pikantní víno s lehkým květinově-medovým závěrem. Ale i toto víno mělo poměrně tenké tělo.

O něco plnější byl polosladký Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru z viniční trati Pod Belegrady. Ve vůni meruňky, náznak citrusů, lipovina a lehké minerální tóny. V ovocné chuti (angrešt, meruňky) byl ryzlink velmi pikantní, šťavnatý, samozřejmě nasládlý, ale také se štíhlým tělem.

Rovněž čtvrté bílé víno bylo nejen polosladské, ale také tenčí a navíc s vyšším alkoholem (14 %). Rulandské bílé 2009 ve výběru z hroznů (z trati Vinohrádky) nicméně díky zbytkovému cukru a vyššímu alkoholu působilo plnější dojmem. Měkce ovocné víno (tropické plody) s lehce bylinnou stopou a jemnou pikantností. Víno spíše „přípitkové“, než na delší pití.

Podle mne nejlepším z bílých vín byl Tramín červený 2009 ve výběru z hroznů (Zadní hora). Velmi „čistý“ tramín ve vůni i chuti (zralý hrozen, exotické liči, stopa bergamotu i vzdálené tóny čajových růží). Zbytkový cukr (27,7 g/l) poměrně zdárně zakrýval hubenější tělo. Díky hezké vůni i chuti mu rychlý závěr odpouštím.

Růžové Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru bylo lehce „dochuceno“ odrůdami Cabernet Sauvignon (3 %) a Frankovka (2 %). Víno z hroznů z několika tratí) mělo na můj vkus příliš velký zbytkový cukr (21,5 g/l). Ve vůni jemné peckoviny, v ovocné chuti sladší a méně pikantní. Trochu mu pomůže větší nachlazení, ale potom poněkud mizí ovocná stopa.

Posledním vínem bylo Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru (Přední hora). Polosuché červené (9,4 g/l zbytkového cukru) vonělo po tmavých peckovinách s náznakem karamelu. V chuti velmi ovocné, zakulacené, jemně nasládlé a stejně tak pikantní víno, které může ještě chvíli počkat. A rozhodně mu to prospěje. Již nyní je však poměrně dobře pitelné.

Druhou polovinu večera nám zabralo ochutnávání sladkých medovin, které se vyznačují relativně nízkým alkoholem (12 %), výrobou za studenta a zbytkovým cukrem 170 g/l. Kromě klasické medoviny jsme testovali pět ochucených (višňová, mandlová, černý rybíz, citronová a vlašský ořech). Medoviny byly (až na vlašský ořech) dochuceny přírodně identickými aromaty. Některá z nich byla velmi výrazná, takže nepůsobila věrohodně (višně, mandle, citron), černý rybíz byl jen částečně věrný vůni a chuti tohoto drobného ovoce. Medovina ochucená skutečnými vlašskými ořechy byla trošku jemnější ve vůni i chuti.

Přes určité výhrady však doporučuji tento alkoholický nápoj ochutnat. Je vyroben z medu a díky šetrné technologii jsou v něm zachovány našemu tělu velmi prospěšné látky. Takže se medovinou neopíjejte, ale pouze léčte!

A takto hodnotil vína (nikoliv medoviny) „vrcholový tým“:

Ryzlink rýnský 2009 – 8,6 bodu (z 10 možných), Tramín červený 2009 – 8,4 b., Zweigeltrebe rosé 2009 – 8,1 b., Rulandské bílé 2009 a Zweigeltrebe 2009 – 7,9 b., Ryzlink vlašský 2009 – 7,5 b. a Veltlínské zelené 2009 – 7,4 bodu.

Nejlépe hodnocenou medovinou byla višňová.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist