Slovinský styl a elegance

10. 5. 2010

Elegance a velmi čistý styl – tak bych charakterizoval vína ze slovinského vinařství Jeruzalem Ormož, která nám ve Viničním altánu již podruhé představil Václav Znamenáček z dovozní společnosti Top vína Slovinska, s.r.o. Devět bílých a premiérově jedno růžové – vína převážně (až na dvě) z ročníku 2008. Suchá, polosuchá a v závěru i polosladká. Každé z nich si našlo své příznivce.

Jedním z nich byl pro mne hned vstupní Laški rizling 2008, suché a příjemně šťavnaté víno. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně květinové tóny i závan minerálů. V pikantní ovocné chuti byl „vlašák“ příjemně zakulacený s hezky pikantní dochutí. S každým douškem na vás čeká větší potěšení.

Následující Šipon 2008, výrazněji sušší víno s nádhernou vůní vyzrálého tropického ovoce. V těle bylo možná tenčí, ale zároveň výrazně svěží a pikantní v poměrně delší dochuti. Asi mělo být prvním vínem večera…

Velmi vyvážený, pokud jde o poměr zbytkového cukru a kyseliny (5,5 g/l a 5,6 g/l), byl Sivi pinot 2008. Ve vůni nazrálé jižní ovoce (mango) a medové tóny, v plnějším těle byla tato „šedivka“ lehce nasládlá s decentní květinově-minerální stopou. Elegantní víno, možná s malou hořčinkou v dochuti, kterou já považuji za poměrně nevýznamnou. Ne náhodou získalo toto víno zlatou medaili v Bruselu na soutěži Concours Mondial De Bruxelles 2009.

Ani letos mne nezklamalo moje oblíbené cuvée Terrase. Víno na hranici suchého a polosuchého, krásně vyvážené, z odrůd Sauvignon (40 %), Chardonnay (30 %), Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský (po 15 %). Opět velmi pěkná vůně vyzrálého ovoce (zvláště citrusy) v lehce máslovém kabátku, z něhož vykukovaly lístky černého rybízu. V téměř identické chuti (tady bych zdůraznil především meruňky a broskve) bylo víno pikantní a svěží. Výborně se pije i delší dobu, protože se postupně chlubí stálé novými projevy ve vůni i chuti – tak se neomrzí!

Nesmírně zajímavý byl také polosuchý Beli pinot 2008, který měl možná pro někoho jen malý handicap – z počátku se pomalu otevíral ve vůni. V ní převládalo jemné jižní ovoce (snad stopa banánu) doplněné máslovým závojem s náznakem minerálů. V zakulacené, ovocně-květinové chuti byl tento bílý pinot poměrně šťavnatý a pikantní, především v delší dochuti.

Zřejmě nejlepším vínem z této „žluté“ řady byl Renski ryzlink 2008. Rovněž polosuché, ale pěkně pikantní víno s poměrně klasickou vůní: zpoza ovocného základu vystupovaly delikátní petrolejové tóny. V těle ovocně-minerální, šťavnatý „rýňák“ s plnější dochutí vyzrálého ovoce (meruňky, broskve). Výborný poměr ceny a kvality, což ostatně platilo téměř o všech ochutnávaných vínech.

Snad s výjimkou Rosé 2008, polosuchého vína z odrůdy Pinot noir, šampiona slovinských růžových. Velmi zdařilé víno, leč na „růžovku“ poněkud dražší. Bohatá vůně jahod, ostružin a smetanového jogurtu. V plné ovocně-jogurtové chuti je víno příjemně pikantní s výrazným závěrem. Velká elegance!

Muscat Ottonel 2006 je víno z odrůdy, kterou ve Viničním altánu příliš často neochutnáváme. Polosladké víno s poměrně nízkým alkoholem (10 %) bylo ve vůni jemně muškátové s ovocným základem. V chuti delikátní, decentně nasládlé i lehce pikantní. Zřetelná byla v dochuti muškátovo-bezinková stopa. Vyzrálé, ale možná trošku nevýrazné víno.

Závěr obstarala dvě sladší vína z vyšší „zlaté“ edice. Nejprve Traminac 2008 z řady Holermuos. Polosladké a velmi elegantní víno s příjemnou tramínovou vůní, v níž byly zřetelné i jemné minerální tóny. V harmonickém a nepřevoněném těle byl tramín plný a potěšil delší, nasládlou a pikantní dochutí. Jeden z favoritů večera.

Tím u mne nebylo závěrečné víno Laški rizling 2006 Pozdna trga (pozdní sběr). Výrazně sladší víno (37 g/l zbytkového cukru) s příjemnou vůní nazrálého ovoce a vlašských ořechů. V chuti bylo sladké, zřetelně oříškové, ale málo pikantní v ovocně-minerální dochuti. Nicméně mnohým tento „vlašák“ velmi chutnal. Tato sladká tečka však jen částečně oslovila „vrcholový tým“. Tady je jeho hodnocení:

Renski rizling – 9,1 b, Traminac Holermuos – 9 b., Terrase a Rosé 2008 – 8,7 b., Laški rizling 2006, Beli pinot a Sivi pinot – 8,6 b., Laški rizling 2008 – 8,5, Šipon – 8,4 b. a Muscat Ottonel – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist