„Svatební” degustace vín od Balážů

1. 6. 2016

     V netradičním „svatebním” stylu se konala ochutnávka vín z dolnodunajovického Vinařství Baláž ve Viničním altánu. Hosté totiž zasedli ke stolům pro svatební hostinu, neboť nevěsta s ženichem i poslední svatebčané opustili Viniční altánu těsně před degustací. Na úpravy sezení nebyl prostě čas.
      Vinař Jiří Baláž přivezl deset vín, všechna až na jedno z ročníku 2015. Společně se spolupracovníkem vinařství Zdeňkem Bravencem představil osm bílých, jedno růžové a jedno červené vín.
      Vstupním a zavíňovacím byl v poslední době vinaři velmi často vyráběný „syčák”, v tomto případě sycené víno FreshSecco 2015 z odrůdy   Muškát moravský. Známkové víno na rozhraní polosuchého a polosladkého. Možná až překvapivě šťavnaté a svěží „bublinky”, lehce nasládlé a bohaté na citrusy. Letní pití bylo v závěru příjemně pikantní a osvěžující.
      Další aromatická odrůda, jakostní Irsai Oliver ze Zimního vrchu v Dolních Dunajovicích, byla o poznání chudší, především v chuti, která byla méně šťavnatá, a také poněkud kratší. Jinak aroma příjemné – citrusy včetně mandarinek, v chuti se objevil i závan květin.
      Mimořádně zdařilé bylo Veltlínské zelené v pozdním sběru z viniční trati Mlýnská v Dolních Dunajovicích. Suché víno s příjemnou kyselinou (7,2 g/l) nabídlo ve vůni světlé peckoviny v lehkém minerálním závoji. Chuť měkce ovocná, jemně minerální s dotykem mandlí a pepřových tónů. Decentně zakulacené a pikantní víno.
      Potěšil také polosuchý Kerner v pozdním, sběru (Zimní vrch). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce s lehounkou kořenitostí. Chuť šťavnatá, uhlazená, jemně nasládlá a měkce pikantní. Prostě takový „dámský rýňák”.
       Jedním z nejlepších vín večera byl Ryzlink vlašský v pozdním sběru (Pod slunným vrchem, Dolní Dunajovice). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, spíše jižní se stopou citrusů včetně grepu. Nechyběl jemný dotek minerálů. Chuť šťavnatá, lehounce kořenitá (jemné pepřové tóny) s pikantním závěrem. V ideální kondici by mohl být tak do roka.
      Suché Rulandské šedé v pozdním sběru (Zimní vrch) vonělo po ovoci (jižní plody) a jemných minerálech. V téměř identické chuti bylo uhlazenější, šťavnaté se středně dlouhou dochutí. Vstřícné víno na delší pití.
      Ale dal bych přednost Zweigeltrebe rosé v pozdním sběru (Mlýnská). Suchá „růžovka” s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,5 g/l) voněla po tmavém ovoci v decentní minerální vestičkou. V chuti šťavnatá, bohatá na tmavé ovoce, svěží a akurátně pikantní.
      Po růžovém dvě bílá vína. Očekával jsem sladké, ale Sylvánské zelené v pozdním sběru (Pod slunným vrchem) bylo suché s nižší kyselinou (5,5 g/l). V mnohovrstevné vůni jsem cítil světlé ovoce, květiny i byliny. Chuť plnější, ovocně-květinová, šťavnatá a jen lehounce nasládlá. V závěru malinko vykoukla jemná hořčinka.
      Jediným opravdu sladkým vínem večera bylo Chardonnay ve výběru z hroznů ze stejné viniční trati. Zbytkový cukr sice 28 g/l, ale díky solidní kyselině (7 g/l) působilo víno spíše jen nasládle. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce a jemná minerální stopa. V plné, měkce ovocné chuti bylo víno příjemně pikantní. Velmi pěkná „šardonka”!
      A na závěr jediné červené, a navíc z ročníku 2013 – Nativa v pozdním sběru ze známé viniční trati Plotny v Dolních Dunajovicích. Ve vůni kořenité višně, lehce kompotované se stopou čokolády. V těle lehčí, uhlazené a opět lehce kořenité. V závěru bylo víno z této poměrně nové moravské odrůdy decentně pikantní. Víno zrálo ve větším dubovém sudu (500 l).
      Spokojený, byť početně výrazně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Ryzlink vlašský – 8,9 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené, Sylvánské zelené a Chardonnay – 8,8 b., Kerner, Rulandské šedé a Zweigeltrebe rosé – 8,7 b., Nativa 2013 – 8,6 b., FreshSecco – 8,5 b. a Irsai Oliver – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý


TOPlist