Tak zase za rok, Staňo!

18. 6. 2009

Staňa Mádl dělá vína stejná, jaký je sám: přímočará, veselá a vstřícná. Neusiluje o „archivy“, i když jsem objevil několik vín z minulých let, která ležela ve sklepě nějaký ten rok – a jen jim to prospělo. Mádlova vína, jak tvrdí sám velkobílovický vinař, se mají pít mladá, protože za rok, k…a, budou zas, a tak z toho nepo…eme!

„Doyen“ moravských vinařů ve Viničním altánu sice tentokrát nepřijel s cimbálem (slíbil ho příští rok), ani s proslulým kamarádem „beninským princem“, nicméně s 12 vzorky vín z ročníku 2008 a dobrou náladou. A co nám letos nabídl k ochutnání? I Staňa dělá ústupky: k mé radosti opět přivezl růžovou frankovku a také dříve poněkud (snad v dobrém) zatracovaný Cabernet Moravia. Ale jinak standardní „klasiku“.

Vstupní Müller Thurgau v pozdním sběru byl zavíňovací – ovocné, lehce nasládlé a v těle kulaté víno. Pitelné, ale nic atraktivního.

Ryzlink vlašský byl suchý s hezkou vůní nazrálého ovoce a květin. V těle ovocitý, příjemně pikantní, ale v trošku kratší dochuti.

Vydařilo se Veltlínské zelené v pozdním sběru. Suché víno s výraznou vůní tropického ovoce s tóny přezrálého banánu. V chuti ovocný a lehce kořenitý (pepřový) s poměrně plným tělem a jemnou hořčinkou v závěru.

Sauvignon v pozdním sběru voněl po angreštu, broskvi a meruňce. V těle byl nasládlý, velmi pikantní, extraktivní a zakulacený, ale možná trochu fádní. Tedy bez větší svěžesti i chytlavých tónů černého rybízu.

Pro mne nejlepším bílým vínem byl Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Suché víno s vyváženou vůní a chutí. Převládalo nazrálé ovoce, lipovina a tóny medu. V poměrně extraktivním těle byl ryzlink příjemně plný a hezky pikantní. Potřebuje však ještě dva či tři měsíce na „zklidnění“.

Tradičně potěšilo Chardonnay v pozdním sběru. Ovocně-minerální víno s jemnými tóny medu, suché a velmi pikantní v ovocném těle (citrusy, v závěru sladký grep). I tato „šardonka“ potřebuje ještě krátký čas na „slehnutí“.

Výrazně extraktivní bylo Rulandské šedé v pozdním sběru s vyrovnaným cukrem a kyselinou (mezi 4 až 5 gramy). Víno plné nazrálých citrusů s jemnou botrytickou stopou se v bohatě extraktivním těle postupně otevíralo – až po chvíli ukázalo také jemně pikantní koncovku. Na počátku totiž působilo poněkud plochým dojmem.

Téměř suchý Tramín v pozdním sběru voněl pěkně klasicky: růže, exotické liči, jemné citrusy. V zakulaceném těle s ovocným základem byl jemně pikantní, přes nižší kyselinku příjemně pitelný.

Jakostní rosé z Frankovky (plus 5 % Chardonnay) mělo hezkou vůni (směs třešní, višní a jahod se smetanou). Šťavnaté, ale suché „roséčko“ bylo v chuti velmi pikantní s lehkým, sotva znatelným minerálním nádechem.

Prvním červeným byla Frankovka v pozdním sběru – velmi svěží, lehká a dobře pitelná, I když bez výraznější hloubky. Tekuté třešně a višně jsou již nyní ideální na léto.

Následovalo Zweigeltrebe v pozdním sběru. Ve vůni kompotované tmavé ovoce, lehce kořenité se špetkou oříšků. V těle ovocité, již uhlazené s pikantní chutí a kořenitým ocáskem. Moravský „zweigl“ pro každodenní pití.

A na závěr jakostní Cabernet Moravia. Nic hlubokého, ale pro mne dobré ovocité víno (třešně, višně) s poměrně příznivou perspektivou – potřebuje ležet alespoň rok v láhvi. Nyní má velmi pikantní chuť tmavých lesních plodů se stopou peckovin.

V příjemné a uvolněné atmosféře dostávají Staňova vína ještě další dimenzi. Na nic si nehrají a přitom potěší. Tak znovu za rok – a s cimbálem, Staňo!

I tentokrát hodnotil vína náš „vrcholový tým“:

Ryzlink rýnský a Chardonnay – 8,6 bodu (z 10 možných), Cabernet Moravia – 8,4 b., Zweigeltrebe – 8,3 b., Veltlínské zelené – 8,2 b., Frankovka rosé a Frankovka – 8 b., Tramín červený a Rulandské šedé – 7,9 b., Sauvignon – 7,8 b., Ryzlink vlašský 7,7 b. a Müller Thurgau – 7,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist