Tanzberg opět stylově!

29. 2. 2012

     Vinařství Tanzberg má opravdu styl. A je zajímavé, že ač z Mikulovska, tu nejvyšší kvalitu můžeme očekávat především v červených vínech. V těch rozhodně patří mezi absolutní moravskou špičku.
Nicméně sommelier vinařství Filip Kosek nám představil také šest bílých vín, včetně vstupního sektu. A i mezi těmito víny se najdou skvělé kousky.
Stále více mi chutnají sekty z Tanzbergu – nic prvoplánového, co okamžitě ohromí výraznou ovocnou vůní a chutí. Jsou to malinko náročnější kousky s poněkud vyšší mineralitou, ale dlouhou dochutí, kterou si rozhodně zapamatujete. Takový byl i vstupní sekt Chardonnay/Ryzlink rýnský 2007, brut, víno, jehož hrozny se urodily na viničních tratích Turold (Chardonnay) a Slunečná (Ryzlink rýnský). Vůně příjemně ovocná, malinko minerální, což platí také o pikantní chuti. Suché, lehce zakulacené šumivé víno vyráběné klasickou metodou zráním v láhvi vám nabídne hutné perlení a delší perzistenci. Velmi osvěžující vstup, což nezavínění nemusí dostatečně ocenit!
      Moc jsem byl zvědavý na Ryzlink vlašský 2010 v pozdním sběru z proslulé viniční trati Goldhamer. Rozhodně se potvrdilo, že vína z tohoto ročníku, která na svém počátku nebyla bez problémů, časem vyrostou do veliké krásy. Což je příklad i tohoto suchého „vlašáku” s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5 g/l) a výraznější kyselinou (8,9 g/l). Ve vůni i chuti kombinace světlého ovoce a jemné minerality. Opravdu „čisté”, výrazně pikantní víno, které má před sebou skvělou budoucnost, řekněme tak za dva roky. Ale musí ležet, aby se zakulatilo a zvýraznila se jeho šťavnatost, a doufat v dobré nervy potenciálního konzumenta!
     K tomu mělo blíž následující Veltlínské zelené 2010, formálně jakostní víno s parametry pozdního sběru (trať Slunečná). Suché víno s analytikou podobnou „vlašáku”, mělo mnohovrstevnou vůni (světlé ovoce, minerály, máslové tóny a špetka koření), obdobně v poněkud plnější chuti, kde se chlubilo o něco větší zakulaceností a bohatším kořenito-minerálním závěrem.
Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru (Slunečná) měl téměř totožné parametry a neméně nadějnou blízkou budoucnost. Zatím lepší ve vůni (meruňky, angrešt, stopa medu i citrusů), to vše doplněno i v chuti jemnými minerály. Ta je zatím výrazně pikantní, a čeká na hezké zakulacení, které by víno posunulo do vyšší kategorie. Tak za rok, za dva!
     Rozhodně nejlepším klasickým bílým vínem večera byl Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru (Slunečná). Polosuché víno, pěkně vyzrálé, plnější a elegantní s jemnou petrolejovou stopou. Šťavnatý ryzlink, malinko medový s bohatou minerální dochutí, velmi blízkou petrolejovým tónům.
Jen o něco málo za ním zaostal suchý Sauvignon 2010 v pozdním sběru (Turold). Ve vůni vystupují z ovocného základu tóny černého bezu a černého rybízu. Obdobně i ve velmi pikantní chuti, v níž je o něco výraznější černý rybíz. V dochuti byla zřetelná také minerální stopa. Do roka bude víno na svém vrcholu.
Trojice červených vín představila tři „francouzské” odrůdy ve velmi zdařilém moravském provedení. Merlot 2008 v pozdním sběru (trať Pod Pálavou) nesl stopy svého mládí. Stále ještě výrazně svěží a pikantní víno, které teprve signalizuje jemně zakulacené tělo. Ve vůni i chuti zřetelně ovocný (tmavé peckoviny) se stopou čokolády, v těle byla zřetelná jemná kořenitost i decentní živočišný štych v podobě kůže. Víno potřebuje ještě nějaký rok ležet, zpevnit tělo a zakulatit se. Již nyní je příjemně pitelné, ale přece jen více „živé”, než by bylo žádoucí.
      Opravdu krásně vyzrálý byl Pinot noir 2007 ve výběru z hroznů (Anenský vrch). Víno hutné ve vůni i chuti, bohaté na džemovitou lesní směs, která v chuti přechází do čokoládových a živočišných tónů (kůže). Extraktivní víno (28,2 g/l bezcukerného extraktu) zrálo 12 měsíců ve starším barikovém sudu. Mimořádně plný modrý pinot, ale více mi chutnal následující Cabernet Sauvignon 2007 v pozdním sběru (Turold). Bohatá a mnohovrstevná vůně (tmavé peckoviny, kůže, čokoláda i káva). V chuti jen lehounce džemovité tmavé peckoviny, sladké třísloviny a příjemná, delikátně pikantní dochuť. Středně extraktivní, ale příjemně uhlazené tělo. Víno, stejně jako to předchozí, zrálo rok ve starém bariku.
      A nechyběla sladká tečka – a to na výsost excelentní. Ostatně Ryzlink vlašský 2009 ze slavné Železné, navíc jako ledové víno – to hovoří za všechno. Nádherná vůně a ještě lepší sladká chuť – vše plné citrusů, medu, navíc zabalené do jemného minerálního kabátku. Velmi dlouhé a laskající víno s mimořádně pikantní dochutí. Mnoho let jsem nepil tak krásnou „ledovku”! Ostatně její vysoké kvality ocenil i kompletní „vrcholový tým”, který body rozhodně nešetřil:
      Ryzlink vlašský 2009, ledové víno – 9,5 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon 2007 – 9,2 b., Pinot Noir 2007 – 9,1 b., Ryzlink rýnský 2008 – 9 b., Sauvignon 2010 – 8,9 b., Merlot 2008 – 8,8 b., Sekt Chardonnay/Ryzlink rýnský – 8,6 b., Veltlínské zelené 2010 a Ryzlink rýnský 2010 – 8,5 b. a Ryzlink vlašský 2010 – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist