Tekutá krása z argentinské Patagonie

9. 11. 2009

Jorge Atisha zahajoval v lednu letošní degustace ve Viničním altánu víny z chilského vinařství Santa Ema. A v září přijel znovu, aby představil svoji argentinskou nabídku – deset vín z patagonského rodinného vinařství Familia Schroeder. I tentokrát se postaral o výborný vinný zážitek.

Argentinských sektů jsme mnoho neochutnali. Saurus Patagonia Extra Brut byl vyroben metodou charmat (zrání v nerezovém tanku) z odrůd Chardonnay (60 %) a Pinot Noir (40 %). Ve vůni příjemně ovocité „bublinky“ s jemnou chlebovinkou. V chuti lehce pikantní, ovocité s decentní minerální stopou. Osvěžující, poměrně nekomplikované šumivé víno.

Prvním tichým vínem byl Saurus Sauvignon Blanc 2007 měl poměrně překvapivou vůni (máslové ovoce, jemná vanilková, možná i pryskyřicová stopa). V chuti velmi pikantní, opět vanilkové tóny, které by spíše hovořily pro víno zrající s dubu. V závěru byla k rozpoznání jemná hořčinka.

Saurus Chardonnay 2007 Patagonia Select již skutečně zrálo v bariku (40 % po dobu 6 měsíců). Velmi pěkné barikové chardonnay s příjemnou vůní (lehce nazrálé jižní ovoce a vanilkové tóny) a velmi pikantní chutí. V ní byla kromě ovoce (převaha ananasu) a vanilky také zřetelná medová stopa.

Nejen bílá, ale především, červená vína měla pro mne malý handicap – a tím je opravdu velmi vysoký alkohol. Nejvíce mi vadil právě u jednoodrůdových vín z kvalitativně nižší řady. Týká se to také vína Saurus Merlot 2007 (14 %) s překvapivou vůní po lesní směsi, v níž převažovaly džemované jahody. Jinak velmi pěkné víno s bohatou a uhlazenou „marmeládovou“ chutí a s příjemně pikantní závěrem.

Saurus Malbec 2007 mne potěšil o něco více. Ve vůni jsme cítil spíše nazrálé peckoviny, zatímco v chuti převažovala „lesní směs“ (především borůvky). Bohatě ovocité, zakulacené víno se zřetelnou vanilkovou stopou – v dochuti decentně pikantní.

A konečně poslední víno z této řady – Saurus Cabernet Sauvignon 2007. Ve vůni i chuti působilo vyzrálejším dojmem. V ovocném těle byly zřetelné třísloviny, které již sládly. V dochuti bylo víno příjemně pikantní.

O stupínek výš bych zařadil Saurus Patagonia Select Pinot Noir 2006, i když víno mělo ještě výraznější alkohol (14,5 %). Pinot, který zrál ze 40 % po 12 měsíců v bariku, na sebe ve vůni upozornil jemnými višněmi v griotce. V uhlazené chuti převládaly tmavé peckoviny. Ani tomuto víno nechyběl příjemně pikantní závěr.

Malbec 2007 z řady Saurus Barrel Fermented kvasil 10 dní v sudu a poté zrál 8 měsíců v bariku. Ve vůni jsem cítil krásně vyzrálé višně a decentní švestky. V identické chuti byly zřetelné povidlové tóny i bohaté vanilkové tóny. Ve výrazně ovocném závěru bylo víno až nečekaně živé a pikantní.

Nejkrásnějším, i když poněkud těžším vínem bylo „vlajkové“ cuvée Familia Schroeder Pinot Noir/Malbec 2004 v poměru 54 % a 46 %. Excelentní vůně velmi vyzrálé „lesní směsi“. Víno, kterého je takříkajíc „plná huba“: krásné ostružiny a borůvky v atraktivním vanilkovém kabátku. Opravdu elegantní a jemně pikantní víno, u kterého oněch 15 % alkoholu dramaticky nevyčuhuje. Přímo si volá po krásném tmavém mase, maximálně středně propečeném! Tekutá delikatesa pro milovníky hutných vín…

Závěrečné víno bylo pro mne opravdovým překvapením. Deseado de Familia Schroeder, sladké šumivé víno vyrobené z tradiční argentinské bílé odrůdy Torrontés. Nádherně aromatické (citrusy, jemné minerální i živočišné tóny), bohaté v nasládlé, ale zároveň plné a osvěžující chuti. Velmi připomíná chuť ledového vína z Vlašského ryzlinku se stopou ořechů, citrusových a minerálních tónů. Krásně pikantní v decentně sladké dochuti.

Sladká a noblesní tečka za příjemným večerem s patagonskými víny.

A takto je hodnotil „vrcholový tým“:

Familia Schroeder Pinot Noir/Malbec – 9,6 bodu (z 10 možných), Desado Sparkling wine – 9,5 b., Malbec 2007 Saurus Barrel Fermented – 9,3 b., Saurus Patagonia Select Pinot Noir – 9,1 b., Saurus Malbec 2007 a Saurus Cabernet Sauvignon 2007 – 8,7 b., Saurus Merlot 2007 – 8,5 b., Saurus Patagonia Select Chardonnay – 8,4 b., Saurus Patagonia Extra Brut – 8,1 b. a Saurus Sauvignon Blanc – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist