Tentokát na sladší vlnce z Lipova

9. 12. 2013

      Na trošku sladkou strunku tentokrát zahrál Martin Kadubec z rodinného vinařství v Lipově u Bílých Karpat. Tedy týká se to především vín z ročníku 2012, kterých nám ve Viničním altánu představil osm z celkového počtu jedenácti vzorků. Zbývající vína byla z ročníku 2011.
      Trošku vyšší zbytkové cukry však nic nemění na skutečnosti, že jsme ochutnávali vína pěkné, šťavnatá, a s dostatečnou kyselinkou. Takže byla to radost přechutnávat, a většina hostů si určitě vybrala své oblíbence.
      Vstupním vínem bylo jediné suché bílé – Sylvánské zelené 2012 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a květinové tóny. V plné a bohaté chuti bylo zakulacené, výrazně ovocné a šťavnaté s pikantním závěrem.
      Následovalo polosuché Svatovavřinecké rosé 2012 v pozdním sběru. V jemné vůni převládala tmavá lesní směs. V chuti plnější, zakulacené, s převahou lesních plodů. Závěr pak měkce pikantní.
      Další „růžovka” již byla polosladká. Zweigeltrebe rosé 2012 v pozdním sběru nabídlo v počátku trošku zastřené vůni jahodový kompot. V chuti nasládlé, spíše boubelaté se šťavnatým tělem a s pikantním ocáskem.
      První ze tří Rulandských šedých bylo polosladké v pozdním sběru z ročníku 2012. Ve výrazné vůni broskve a meruňky. V chuti bohatě ovocné (jižní peckoviny), nasládlé se šťavnatým, příjemně pikantním závěrem.
      Druhé bylo polosuché z ročníku 2011, rovněž v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé jižní ovoce. V těle ovocné, plné a vyzrálé s měkce pikantní, delší dochutí.
      A následovala dvě vína z odrůdy Chardonnay, obě polosuchá. Nejprve ročník 2012 v pozdním sběru. Vůně bohatě ovocná s lehkou máslovostí. Chuť měkce ovocná, šťavnatá a pikantní. Opět delší dochuť!
      O poznání více se mi líbilo Chardonnay 2011 v pozdním sběru. Výrazná vůně nazrálého světlého ovoce s náznakem máslových a smetanových tónů. Chuť ovocná, boubelatá, dostatečně vyzrálá. Delší šťavnatá dochuť s pikantní koncovkou.
      Polosladký Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru voněl po světlých, nazrálých peckovinách. Aroma se postupně otevíralo. Chuť měkce ovocná, šťavnatá a lehce nasládlá. Dochuť je delší, pikantní a šťavnatá.
      Následovalo jediné červené – Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé ovoce s jemným čokoládovým „štychem”. V chuti bohatě ovocné se špetkou čokoládových tónů a s lehounkou pikantností v dochuti. Solidní moravské červené na delší pití za výbornou cenu.
      Třetím Rulandským šedým bylo polosladké z ročníku 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé jižní ovoce. V chuti výrazně nasládlé s náznakem minerálních tónů. Dochuť ovocná, delší, ale jen lehce pikantní.
      Závěrečnou sladkou tečku zajistil Tramín červený 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni kořenité ovoce, květiny, a především jemné exotické liči. Chuť výrazně sladší, bohatě ovocná a kořenitá s delším, jemně pikantním závěrem.
      Sladší závěr pohodového večera s bohatými moravskými víny a jejich příjemným tvůrcem. To vše za vstřícné asistence paní Lenky Kadubcové.
      A takto vína ohodnotil „vrcholový tým”:
      Chardonnay 2011 – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé 2011 a Ryzlink rýnský 2012 – 8,8 b., Sylvánské zelené a Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru – 8,7 b., Tramín červený 2012 – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé a Chardonnay 2012 – 8,5 b., Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů – 8,4 b., Zweigeltrebe 2011 – 8,2 b. a Svatovavřinecké rosé – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist