Terroir – velké finále

27. 6. 2018

     Hlavní technoložka Vinařství Volařík Eliška Becková nám na své degustační repríze ve Viničním altánu tentokrát představila deset vín. A opět tak učinila s erudicí, zaujetím a ženským šarmem. Byl to skvělý vinný večer, o jehož vysokou úroveň se v naplněném „hlavním sále” postarala samozřejmě i vynikající vína.
      Byla půl na půl z ročníků 2016 a 2017, pouze jedno růžové a devět bílých vín.
Jako první jsme ochutnali Veltlínské zelené 2017 v pozdním sběru z řady Classic (viniční trať Věstoňsko v Perné). Suché víno s ovocně-minerální vůní. V ovocné chuti poměrně plné, šťavnaté a pikantní s lehce minerálním a kořenitým závěrem po zeleném pepři.
      Následovaly první dva „vlašáky” z řady Classic. Nejprve suchý Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru (Dolní Dunajovice, Plotny) s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, med a vzdálené minerální tóny. V zakulacené chuti nazrálé světlé peckoviny (včetně meruněk), džemovité a jemně kořenité. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Ryzlink vlašský 2016 ve výběru z hroznů (Perná, Purmice) byl sice sušší (jen 2,6 g/l zbytkového cukru), ale zároveň o fousek vstřícnější. Ve vůni nazrálé světlé ovoce (jemné citrusy), medové tóny s lehkým minerálním „štychem”. V chuti výrazněji ovocně-minerální se stopou medu a měkce pikantní koncovkou. Tento „vlašák” mi připadal o něco mazlivější.
      Solaris 2017 ve výběru z hroznů z řady Classic (Mikulov, Za Turoldem) byl proti předchozím dvěma vínům přece je o krůček zpět. Suché víno s vyšším alkoholem (14 %) voněl po nazrálém světlém ovoci (včetně kandovaného) a „lékárně”. V chuti kandované jižní ovoce, byliny, lehce nasládlé i minerální. Měkce pikantní ocásek s tóny citrusů.
      O poznání víc mi chutnal Sauvignon 2017 v pozdním sběru z řady Classic (Perná, Levá klentnická). Polosuché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (9,5 g/l a 9,1 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce s decentní stopou černého rybízu a černého bezu. Plnější a bohatší v nasládlé, měkce pikantní chuti.
      Jedním z vinných vrcholu večera byl pro mne Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru z řady Classic (Perná, Věstoňsko). Zřetelně suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce, lipoviny a také jemných petrolejových tónů. Také v pikantní a šťavnaté chuti byl ryzlink ovocný se vzdálenými minerálními tóny.
      Trochu mne zklamala suchá Pálava 2017 ve výběru z hroznů z řady Classic (Perná, Věstoňsko). Vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina (7 g/l a 7,1 g/l) a výraznější alkohol (14 %). Ve vůni přezrálé jižní ovoce, především banán. A zřetelný byl i alkohol. V nasládlé chuti džemovité jižní ovoce, v lehce pikantní koncovce byl náznak kořenitosti.
      Potěšila mne Frankovka rosé 2017 v pozdním sběru z řady Classic (Dolní Dunajovice, Plotny). Suché víno s vůní džemovitých jahod. V chuti lehce ovoce s lehkém smetanovém závoji. Šťavnaté a poměrně pikantní víno na delší pití po celý rok, nejen „u bazénu”.
      Naprostým vyvrcholením večera byla dvě vína z nejvyšší řady Terroir. Nejprve to byl Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru z legendární viniční trati Železná v Perné. Polosuché víno s bohatou vůní přezrálého ovoce s lehkými živočišnými tóny (zpočátku) v jemném minerálním závoji. V bohaté a elegantní chuti bylo cítit vyzrálé ovoce, sladký citrus, med a dotyk minerálů. Víno, které leželo na jemných kalech, nabídlo v závěru lehký závan botrytidy.
      A pro mne kvalitativně identickou vinnou tečkou večera byl Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru (Perná, Purmice). Víno na hranici suchého a polosuchého nabídlo krásnou vůní světlého ovoce, lipoviny a jemných petrolejových tónů. Chuť plná, šťavnatá a pikantní, bohatá na vyzrálé světlé ovoce (meruňky) v kombinaci s minerály.
      Velké terroární finále uzavřelo večer s krásnými víny a jejich sympatickou spolutvůrkyní.
      Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil ochutnávaná vína mikulovského vinařství takto:
Ryzlink vlašský 2016, Terroir (Železná) a Ryzlink rýnský 2016, Terroir (Purmice) – 9,4 bodu, Ryzlink rýnský 2016, Classic (Věstoňsko) – 9,2 b., Ryzlink vlašský 2016, Classic (Purnice) – 9,1 b., Ryzlink vlašský 2016, Classic (Plotny) – 9 b., Solaris 2017 a Sauvignon 2017 – 8,9 b., Frankovka rosé 2017 – 8,8 b., Pálava 2017 – 8,7 b. a Veltlínské zelené 2017 – 8,5 bodu (moje hodnocení – 8,8 b.).
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist