Toro, ale nejen Toro!

9. 12. 2008

Opravdu šťastnou ruku měla Eva Dousková z pražské dovozní společnosti Espanim, s.r.o. při výběru vzorků na degustaci španělských vín ve Viničním altánu. Bylo jich celkem devět, přičemž většina z nich se mohla pochlubit nejen nadprůměrnou kvalitou, ale mnohá také dalším důležitým ukazatelem, jakým je poměr „cena/výkon“.

Ochutnali jsme vína ze tří excelentních vinařských oblastí Španělska (Toro D.O., Rueda D.O. a Ribera del Duero D.O.), ale také ze dvou, která jsou u nás zatím nemají takové renomé (La Mancha D.O. a Valencia D.O.) Mnohé potěšil také špičkový olivový olej Extra Virgen Alfrar z Navarry.

Verdeje patří mezi mé nejoblíbenější bílé odrůdy vůbec. Vstupní víno z této odrůdy, Chamelin 2006 z Bodegas Casto Pequeňo (Rueda), bylo opravdu zdařilé a nezasloužilo si degustaci zahajovat vzhledem k našim nezavíněným patrům. Ve vůni bohaté, kombinace vyzrálého ovoce a tónů černého rybízu. Šťavnaté, příjemně tělnaté a pikantní víno (k černému rybízu se ještě přidal černý bez) s jemně kořenitým a delším závěrem.

Druhé bílé – Julia Garcia 2007 z Bodegas Robeal (opět oblast Rueda) působilo v porovnání s prvním trošku jako chudší příbuzný. Toto cuvée odrůd Verdejo a Viura mělo ve vůni ovocně-minerální stopu, v chuti bylo výrazně pikantní, aromatičtější, ale ne tak boubelaté s trošku kratším závěrem. Ale i tak bylo velmi pěkně pitelné, navíc za příznivou cenu.

Colegiata Tinto 2007 ze známého vinařství Fariňa (stále atraktivnější oblast Toro D.O.) bylo relativně nejslabším červeným vínem večera. Asi proto, že víno z odrůdy Tempranillo bylo z nich nejmladší, což mimo jiné prezentovalo velmi výraznými tříslovinami. Potřebuje tak rok na zakulacení, aby třísla zesládla. Jinak doporučuji víno k dobrému tmavšímu masu. Tam budou šťavnaté třísloviny přímo vítány.

Fuentenaro Barrica 4 meses 2006 (Ribera del Duero) bylo již mnohem náročnější ve vícevrstevné vůni i chuti. Vonělo po tmavém ovoci, vanilce a zřetelné byli i živočišné tóny (kůže). V ovocném těle bylo již kulatější, poměrně plné a chlubilo se nasládlými tříslovinami.

Ještě o něco atraktivnější bylo víno Colegiata Barrica 4 meses 2006 z Bodegas Fariňa (Toro D.O.). Ve vůni vyvážená kombinace tmavých lesních plodů a vanilky. V chuti byly zřetelné tmavé třešně a višně, ale také mile vstřícné sladké taniny. Mazlivé víno s pěknou a delší dochutí.

Jen malinko za ním u mne zaostalo víno Valnogal Roble seis meses 2006 z Bodegas Robeal (Ribera del Duero). Zaujalo výrazným aroma tmavých lesních plodů a vanilky, v měkké ovocné chuti (vyzrálé lesní plody) byla zřetelná vanilka i přetrvávající dubové tóny.

Vínem s jednoznačně nejlepším poměrem ceny a kvality bylo Finca Cerrada Crianza 2004 z vinařství Vinícola Tomelloso (La Mancha D.O.). Cuvée (Tempranillo, Syrah a Cabernet Sauvignon) bylo již pěkně vyzrálé (tmavé lesní plody), ve výraznější ovocité chuti plné, harmonické s jemnými tříslovinami v závěru. Dobrá koupě!

Cabernet Sauvignon Daniel Belda Crianza 2004 z vinařství Bodega J. Belda (oblast Valencia D.O.) zpočátku u mne vyvolal určité rozpaky. Ve vůni bylo víno již hodně vyzrálé s výraznějšími barikovými tóny, v chuti pak zase hladké, řekl bych dokonce elegantní s jemně pikantním závěrem. Kombinace vůně a chuti nejdříve poněkud neladila. Po provětrání však víno působilo již mnohem harmoničtěji a díky své hladkosti opravdu lákalo k dalším douškům. Na závěr jsme se o tom přesvědčili přechutnáním další láhve.

Každopádně jednoznačným vítězem večera bylo víno Valdelazarza Crianza 2004 z Bodegas Sietecerros (Toro D.O.), stoprocentní Tinta de Toro (Tempranillo). Harmonické ve vůni (nazrálé tmavé ovoce, jemná vanilka) i chuti (bohaté v ovocném těle, zakulacené se zřetelnou vanilkou a sládnoucími taniny).

Moc pěkné víno vysoce ceněné i prestižním průvodcem španělskými víny Guía Peňín. Pěkná tečka z Tora, které se i pro mne stává kultovní španělskou denominací. Už se těším na předvánoční degustaci ve Viničním altánu se španělskými víny. Jaké příjemné překvapení nám Eva Dousková tentokrát připraví?

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Vadelazarza Crianza – 9,3 bodu (z 10 možných), Colegiata Barrica 4 meses – 9,1 b., Cabernet Sauvignon Daniel Belda – 9 b., Finca Cerrada a Valnogal Roble – 8,9 b., Chamelin Verdejo – 8,6 b., Fuentenarro Barrica 4 meses – 8,5 b., Colegiata Tinto – 7,9 b. a Julia Garcia – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist