Tradičně netradiční vinný zážitek
30. 6. 2014
Tentokrát i počasí přálo velkobílovickému vinaři „Laďovi” Teturovi, takže se s manželkou Janou mohl vydat i na malou procházku po Gröbovce. Degustace byla perfektně připravena i díky pečlivosti našeho oblíbeného vinaře, který se svými víny navštívil Viniční altán již posedmé.
Stejně jako loni jsme postupovali netradičně (tedy vlastně již tradičně), tak trochu stylem „malý šok” – tedy pomocí kontrastu bílých, červených, růžových, suchých, sladších, méně aromatických i voňavých vín. Během večera jsme prostě několikrát měnili barvy, cukry i intenzitu vůně.
I letos přivezl vinař třináct vín, včetně „nultého” uvítacího a závěrečného soutěžního anonymního Jokera.
Zavínili jsme se mladým roséčkem z odrůdy Svatovavřinecké, které si mnozí pochvalovali, a to o to hlasitěji pak na konci, když se dozvěděli jeho velmi vstřícnou cenu.
Po něm následovalo druhé, pro mne mnohem sofistikovanější a atraktivní Merlot rosé 2013 v pozdním sběru, polosuché víno s příjemnou kyselinou (7 g/l). Šťavnaté, lehounce nasládlé víno s kombinací tmavých peckovin a lesních plodů ve vůni i chuti. Zaznamenal jsem příjemně pikantní ocásek!
A šli jsme do bílých. Velmi potěšilo Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru, suché víno s vůní i chutí máslové hrušky, lehce zakulaceným tělem a s jemnou stopou mandlí v dochuti.
Následovalo polosuché Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé jižní ovoce, v těle plnější, zakulacené a šťavnaté. Lehce nasládlé víno s měkce pikantním závěrem.
A po něm jediné víno, které mi spíše nechutnalo – kabinetní Sauvignon 2013. Ve vůni potlačené, chuť méně aromatická, výrazně suchá a poněkud kratší. Možná, že se časem v láhvi o něco zlepší, ale na sauvignon já nečekám.
Chuť jsem si vylepšil polosladkým klaretem z Rulandského modrého 2011 v pozdním sběru. Ve vůni zřetelně ovocné víno v kombinaci s lehkými tóny květin. V chuti plné, jemně pikantní, bohaté na tmavé peckoviny. V závěru výrazná nasládlost přechází až v medové tóny.
Opravdové potěšení mi způsobilo první červené víno – Rulandské modré 2009 ve výběru z hroznů. V laskavé vůni vyzrálé, jemně kořenité tmavé peckoviny. Chuť bohatá, výrazně ovocná (tmavé peckoviny a lesní směs). Tělo plné, uhlazené, přímo elegantní s jemnými, příjemně sládnoucími tříslovinami.
Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů bylo barikové. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s lehkou stopou dubového dřeva a čokolády. V chuti plné, uhlazené s lehkým závanem dřeva a vanilky. V dochuti byly zřetelné tóny čokolády, a možná i kávy. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.
Následovala výrazná změna – bílé a aromatické překvapení v podobě polosladkého Tramínu červeného 2011 ve výběru z hroznů. Vůně odrůdová, výrazně květinová a příjemně kořenitá. Mazlivá ovocně-květinová chuť, nasládlá, zřetelně kořenitá s citrusovým „štychem” v delší dochuti.
Poté zase něco aromatického, a z jiného soudku. Nesmírně zdařilý Irsai Oliver 2012 v kabinetním provedení, jeden z nejlepších na moravském poli, který jsem v posledních letech pil. Krásná muškátově-citrusová vůně. Stejně tak chuť tohoto suchého, ale příjemně šťavnatého vína. Svěží a pikantní „iršai” pro teplé letní dny. Ale pro mne i klidně na vánoční stůl.
Po suché aromatice následovala sladší vyzrálost – Chardonnay 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno s vůní nazrálého ovoce a jemných minerálů. Chuť nasládlá, měkce ovocná v zakulaceném těle. Dochuť vína byla lehce pikantní.
Kontrastem vůči chardonnay byl Cabernet Sauvignon 2008 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny, především višně, a to v čokoládě. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, decentně kořenité se stopou čokolády a jemných dřevitých tónů. Víno zrálo ve velkém ležáckém sudu.
Po několika drobných soutěžních otázkách o láhve vína byl také závěr ve znamení soutěže. Měla se odhalit odrůda u posledního degustovaného vína. Vítěz se láhve dočkal. Bylo to Rulandské šedé 2009 ve výběru z hroznů, barrique. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce v lehkém karamelovém kabátku. V chuti bylo prakticky identické, nasládlé, měkce pikantní s lehounkou stopou vanilky a karamelu.
Nádherná tečka za vinařem perfektně připravenou a zajímavě koncipovanou ochutnávkou. A došlo i na bohaté dodatečné přechutnávání…
Velmi spokojený „vrcholový tým” byl také štědrý:
Rulandské šedé 2009, barrique – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2008, barrique, Irsai Oliver 2012 a Cabernet Sauvignon 2008 – 9 b., Rulandské modré 2009 a Tramín červený 2011 – 8,9 b., Chardonnay 2012 a Veltlínské zelené 2012 – 8,8 b., Rulandské šedé 2012 a Rulandské modré klaret 2011 – 8,6 b., Merlot rosé 2013 – 8,5 b., Svatovavřinecké rosé 2013 – 8,2 b. a Sauvignon 2013 – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý