Tradiční i nová cesta ze Skalky

17. 5. 2012

     Repríza degustace vín z Vinného sklepu Skalák ve Viničním altánu ukázala, že toto vinařství začíná výrazněji kombinovat produkci vín vyráběných tradiční a moderní metodou. Z deseti vín, která prezentoval obchodní zástupce a sommelier vinařství Pavel Krakovič, prošla tři řízeným kvašením, zbývající (ze starších ročníků) zastupovala „tradiční metodu”. Zatím však je ještě příliš brzy na to jednoznačně říci, která z těchto vín u klientů více bodují.
     Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené 2005 v pozdním sběru. Suchá „klasika”, docela příjemné víno s vůní lehce kořenitého a měkce nazrálého světlého ovoce. V těle kulaté, ovocné a příjemně pikantní v dochuti. Nebýt prvním vínem, mohlo bodovat ještě více.
     Vyrovnaný poměr   tkového cukru a kyselin (5,3 a 5,5 g/l) měl „klasický” Müller Thurgau 2008 v pozdním sběru. Ve vůni ovocně-květinový, v chuti vyzrálý, plnější a zakulacený. Opět světlé ovoce a květiny, ale s menší pikantností.
     Polosuchý Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru prošel řízeným kvašením. Ve vůní nazrálé světlé peckoviny, stejně tak i v chuti, kde byla cítit i pecička. Lehce zakulacený ryzlink s jemně nasládlým závojem.
     Rovněž polosuchý, ale s menším zbytkovým cukrem i kyselinou byl Ryzlink rýnský 2005 v pozdním sběru. „Klasika” s vůní vyzrálého ovoce a jemné lipoviny, zřetelné byly i lehké minerální tóny. V chuti vyzrálé ovoce a poměrně malá pikantnosti. Víno zrálo téměř 7 let v nerezu, což je zřetelné na uhlazeném těle.
     Dalším vínem vyrobeným řízeným kvašením bylo Chardonnay 2010 v pozdním sběru. Suché víno s výraznou vůní (tropické ovoce, banán) a velmi pikantní chutí. Ovocné, bohatě aromatické víno s trošku lehčím tělem. Potřebovalo by ještě ležet v láhvi a zakulatit se.
Svatovavřinecké rosé 2011 zastupovalo vína ze svatomartinské produkce. A určitě mu několikaměsíční ležení v láhvi jen prospělo. Příjemná vůně (peckoviny), stejně tak lehce nasládlá, hezky pikantní chuť. Krásně svěží víno za pěknou cenu.
     Červená vína zahájilo André 2003 v pozdním sběru, a bylo to dost tvrdé střetnutí. Výrazně suché víno s mnohovrstevnou vůní (tmavé ovoce, kůže, čokoláda, dřevo). Stejně tak chuť, která byla hodně poznamenaná výraznou kyselinou v závěru. Na takové víno nemám chuťové pohárky!
Lepší to bylo v případě polosuché Frankovky 2006 v pozdním sběru, která měla trošku více zbytkového cukru (6,2 g/l). Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce a špetka kůže. V nikterak dramaticky bohaté chuti byly cítit i tóny hořké čokolády.
     Nesrovnatelně kvalitnější byla závěrečná červená dvojka. Nejprve Svatovavřinecké 2007, barrique. Ve vůni kořenitá směs tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti ovocné a uhlazené, jemně pikantní v dochuti s vanilkovými tóny. Víno zrálo 6 měsíců v jednou použitém barikovém sudu.
     O pomyslného krále červených vín večera s ním soutěžil Cabernet Moravia 2007, barrique. Víno s vůní kořenité lesní směsi, čokolády a vanilky. V chuti ovocné, kořenité a lehce pikantní. Jeho tělo již nabízí uhlazené a nasládlé třísloviny, nicméně víno má před sebou pořád ještě pěknou perspektivu. To ostatně ocenil i „vrcholový tým”. Tady je jeho hodnocení:
     Cabernet Moravia – 8,8 bodu (z 10 možných), Svatovavřinecké 2007 – 8,7 b., Chardonnay 2010 – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2005 a Svatovavřinecké rosé 2011 – 8,5 b., Frankovka 2006, Ryzlink rýnský 2009 a Veltlínské zelené 2008 – 8,2 b., Müller Thurgau 2006 – 8,1 b. a André 2003 – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist