Ukázkový večer s maďarskou kvalitou

20. 3. 2012

Ukázkový večer s maďarskou kvalitou
      Další ukázku skvělé práce maďarských vinařů nám ve Viničním altánu představil Kristián Uljaki z dovozní společnosti Vinorum. Opět to byl krásný zážitek – skvělá vína a jejich bezvadná prezentace. Už se těším na další setkání na Gröbovce – 10. dubna!
      Takže něco stručně o ochutnávaných vínech. Bylo jich osm ze šesti vinařství, z pěti vinařských oblastí. Čtyři bílá a stejný počet červených vín. Šlo o lehce srovnávací (či spíše porovnávací) degustaci čtyř dvojic vín.
      První dvojici tvořila vína z odrůdy Furmint z rozdílných vinařských oblastí. Vstupním vínem bylo Béres Tokaji Furmint 2010, víno suché, svěží, lehké a ovocné. Ve vůni broskev a hruška. V chuti jemně uhlazené, opět světlé ovoce zakončené lehkou pikantností. Příjemně pitelné a osvěžující víno.
      Jeho pomyslným „soupeřem” byl Somlói Apatsági Pincészet Furmint 2010. Víno z velmi malé vinařské oblasti na západě Maďarska (nejmenší v zemi) – Nagy-Somló, a z ještě menšího vinařství Somlói Apátsági Pincészet. Opravdu nádherné víno, pro mne jednička mezi bílými. Krásná vůně ovoce a květin. V chuti jižní ovoce (včetně citrusů). Tělo krásně pikantní, svěží a velmi elegantní.
      Ve druhé dvojici jsme si porovnávali odrůdu Lipovina (Hárslevelü). Nejprve to bylo víno z Tokaje – Béres Diókút Hárslevelü 2008. Víno s vyšším alkoholem (14,5 %) a malinko výraznějším zbytkovým cukrem (5,3 g/l). Ve vůni světlé ovoce, minerály a stopa lipoviny. V chuti navíc medové tóny. Plnější víno s pikantním závěrem, v němž byl cítit náznak dubového sudu.
Proti němu stálo víno Somlói Apátsagi Pincészet Hárslevelü 2009. Sladší víno (26 g/l zbytkového cukru) s vysokým bezcukerným extraktem (30 g/l). Velmi hezká vůně (květiny, muškát a med). V chuti plné, vyzrálé (opět ovoce, med a květiny). Nasládlé a jemně pikantní víno, které se postupně otevírá. Víno prošlo spontánním kvašením.
      A třetí dvojice: Pinot Noir a Kadarka. Nejprve St. Andrea Pinot Noir 2008 z Egeru. Ve vůni tmavé lesní ovoce v lehce džemovitém provedení. V chuti jemně ovocný, lehce kořenitý a pikantní. Svěží dochuť jemného kompotovaného ovoce (tmavá lesní směs).
Po modrém pinotu klasická maďarská odrůda Kadarka od proslulého Tibora Gála z Egeru, ročník 2008. Ve vůni lehce připomínala předchozí pinot – nazrálé tmavé ovoce, lehce džemovité, jen malinko kořenitější. Tělo jemné a uhlazené, nazrálá lesní směs, navíc tóny medu a jemného koření. Fajnová záležitost!
      A poslední, opět červená dvojice: Frankovka a Cabernet Franc. Konyári János-hegyi Kékfrankos 2009 z vinařství Konyári na jižním břehu Balatonu nabídla v bohaté vůni tmavé sušené ovoce (především švestky), kůži a jemné, již sládnoucí třísloviny v lehce pikantním a elegantním závěru. Víno kvasilo v dřevěných kádích a zrálo ve větším dubovém sudu. Opravdu skvělá frankovka!
      Ale ještě o něco lepší byl závěrečný Figula Farkasverem Cabernet Franc 2009. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, jemně kořenité. V chuti vyzrálé, téměř sušené tmavé ovoce (švestky, možná hrozinky), tělo uhlazené a velmi elegantní. Prostě skvělý závěr nesmírně potěšujícího večera. Takové ochutnávky bych přál hostům Viničního altánu co nejčastěji. A sobě samozřejmě také. Vína se líbila i trochu oslabenému „vrcholovému týmu”. Takto je hodnotil:
Figula Cabernet Franc – 9,3 bodu (z 10 možných), Tibor Gál Kadarka 9,1 b., St. Andrea Pinot Noir, Somlói Furmint a Konyári Kékfrankos – 9 b., Béres Hárslevelü – 8,8 b., Somlói Hárslevelü – 8,7 b. a Béres Tokaji Furmint – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist