Veselá degustace mladého vinaře

9. 7. 2018

     Možná nejmladším vinařem, který ve Viničním altánu od října 2004 prezentoval svá vína, byl David Haman z Rakvic. Ze svého mladého a malého vinařství nám na velké premiéře v Gröbovce představil deset vín z ročníků 2016 a 2017. Sedm bílých, dvě růžová a závěrečné červené.   Pravda, několik vín bylo ještě ve „stádiu pokusů” nicméně některá snesla i náročnější měřítko milovníků vín. Ale bylo i veselo…
      Vstupní Muškát moravský byl někde uprostřed. Polosuché víno s nižším alkoholem (10 %) bylo ve vůni ovocně-minerální s lehkou kořenitou stopou. V chuti, kde jsem navíc zaznamenal lehký bylinný „štych”, bylo víno měkce pikantní. Ideální víno na delší pití by potřebovalo ještě nějaký měsíc ležet v láhvi, aby se srovnalo a zakulatilo.
      Suché Hubertovo cuvée 2017 z odrůd Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Sylvánské zelené a Müller-Thurgau bylo ve vůni ovocně-minerální. V chuti ovocné, lehce kořenité s jemnou stopou bylin. V závěru na patře bylo měkce pikantní. Víno je ideální na delší pití. Ale také to víno potřebuje ještě nějaký měsíc ležet v láhvi.
      Suchý Tramín červený 2017 s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,7 g/l a 5 g/l) nabídl v jemné, ovocně-květinové vůni lehký kořenitý závan. V lehounce kořenité ovocité chuti ukázal v poměrně pikantním závěru lehkou grepovou stopu.
      Přibližně na stejné kvalitativní úrovni byl Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru, lehce polosladké víno s ovocně-minerální vůní. V nasládlé chuti převládalo světlé ovoce. Měkce pikantní víno, kterému by však slušel nižší zbytkový cukr. „Vlašák” není víno do cukráren…
      Asi nejlepším vínem večera byl, možná překvapivě, sladký (50,8 g/l zbytkového cukru) Ryzlink rýnský 2017, zemské víno s velmi nízkým alkoholem (9,5 %). Styl sladších moselských vín nebyl sice doveden do ideálního konce, nicméně víno zaujalo příjemnou vůní kompotovaného ovoce s dotykem citrusů. Ve sladší a plnější chuti, bohaté na přezrálé citrusy s náznakem džemu, bylo víno lehce pikantní. Myslím, že bude ještě mazlivější po delším ležení v láhvi.
      Naopak nejslabším a opravdu nevydařeným vínem bylo zemské Red rosé 2017, cuvée Svatovavřineckého a Modrého Portugalu. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) mělo potlačenou ovocnou vůni a zřetelnější mineralitu. V řidším, tenkém těle bylo jen lehce ovocné a málo pikantní. Víno z nepříliš vyzrálé suroviny nemělo šanci získat alespoň dotek kvality.
      O malinko lepší byla polosladká Frankovka rosé 2017, kabinetní víno s nízkým alkoholem a s poměrně přijatelnou vůní (kombinace tmavých peckovin s náznakem jahod). V nasládlé, málo bohaté chuti bylo víno malinko ovocné a lehce pikantní. Zřejmě další produkt, na jehož počátku nebyla dostatečně kvalitní surovina.
      Po sladší „růžovce” následovalo suché Hubertovo cuvée 2016, bílé zemské víno, o poznání lepší svého mladšího bratříčka. Ovocně-minerální víno ve vůni i chuti s lehounkou grepovou hořčinkou v měkce pikantním závěru. Víno vhodné pro delší pití „jen tak”.
Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru byl polosuchý a malinko zaostal za svým bratrem. Opět ovocně-minerální ve vůni i chuti s lehkou hořčinkou v koncovce. Mladší „vlašák” byl o něco mazlivější.
      Závěrečné André 2016, suché kabinetní víno s nízkým alkoholem, nebylo v žádném případě vyvrcholením večera. Pěkná vůně (tmavé peckoviny), ale v chuti (třešně, višně) bylo tenké s výraznější kyselinkou a ještě zřetelnými tříslovinami. Typické André, ale z málo vyzrálých a nedostatečně redukovaných hroznů.
      Početně oslabený „vrcholový tým“ hodnotil vína mladého vinaře takto:
Ryzlink rýnský 2017 – 8,6 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2017 a Hubertovo cuvée 2016 – 8,5 b., Tramín červený 2017 a Ryzlink vlašský 2016 – 8,4 b., Hubertovo cuvée 2017 – 8,3 b., Muškát moravský 2017 – 8,2 b., André 2016 – 8,1 b., Frankovka rosé – 8 b. a Red Rosé 2017 – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist