Vévodily archivní bobule

31. 8. 2015

     Bohatou paletu třinácti vín nám představil ve Viničním altánu jeho častý host, Antonín Bukovský z rodinného vinařství v Kobylí. V drtivé většině to byla vína z ročníku 2013 (10 vzorků). Zřejmě se tím chtěl „vykoupit” za menší zpoždění, stejně jako předloni.
      Zahájili jsme Rulandským bílým 2013, vínem z klonové selekce této odrůdy. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, stejně tak v chuti. Výrazně pikantní víno s lehce kořenitou koncovkou.
      Následující Ryzlink vlašský 2013 byl rovněž suchý. Ve vůni byl ovocně-minerální, rovněž tak v lehce šťavnaté a pikantní chuti. V těle o něco vyzrálejší s lehkou kyselinkou v závěru na patře. Víno na běžné pití, které mne, stejně jako to předchozí, příliš nepřesvědčilo.
      O poznání více mi chutnal Ryzlink rýnský 2013. Suché víno s ovocně-minerální vůní, k níž se přidaly i tóny lipoviny. V chuti ovocný (náznak broskví) s dotykem minerálů, poměrně uhlazený.
      Přibližně na stejnou úroveň bych zařadil o tři roky starší Ryzlink rýnský s poměrně nižší kyselinou (6,5 g/l). Ve vůni výrazné petrolejové tóny s lehkým medovým závojem. V chuti měkce ovocný, zakulacený a pikantní. Zaznamenal jsem i náznak medu v jemné citrusové koncovce.
      Následovalo Chardonnay 2013, suchá klonová verze. Ve vůni ovocné s lehce máslovým závojem a stopou minerálů. V chuti ovocně-minerální, uhlazené, ale trošku lehčí. V závěru měkce pikantní.
      Pro srovnání jsme ochutnali Chardonnay 2013, polosuché víno, rovněž v klonové selekci. Ve vůni světlé ovoce s lehkým medovým závojem. V chuti ovocně-medové, šťavnatější a měkce pikantní. V dochuti decentně nasládlé s jemným minerálním ocáskem.
      Chutnala mi Pálava 2013, polosuché víno s jemnou vůní ovoce v sušené podobě, a se stopou květů. V chuti sušené ovoce, květiny i minerální stopa. Trošku lehčí, ale osvěžující víno díky pikantnímu závěru.
     Potěšila mne následující dvě vína. Nejprve Nitra rosé 2013, formálně suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (po 7 g/l). Cukernatost moštu na úrovni pozdního sběru, ve vůni kombinace lehce smetanových jahod s tmavými peckovinami. V chuti působilo jako suché, převládaly jemné tmavé peckoviny. V závěru pak příjemně pikantní s decentní kořenitou a minerální stopou.
      Možná o chloupek vstřícnější byla Frankovka rosé 2013 se stejným zbytkovým cukrem a kyselinou jako Nitra. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny s příměsí malin. Ve šťavnatější chuti kompotované třešně i s pecičkou. V plnější chuti potěšil příjemně pikantní závěr.
      Trochu mne zklamalo toužebně očekávané cuvée Nitra/Váh 2013. Ve vůni kořenité, lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti tenčí, kořenité ovoce s pikantním závěrem. Použitý akátový sud zanechal na můj vkus poměrně výraznou stopu.
      Příliš mne nepřesvědčilo ani Svatovavřinecké Réserve 2011 s parametry moštu na úrovní pozdního sběru. Ve vůni džemovité tmavé ovoce, v chuti suché, převážně tmavé peckoviny, v závěru dost pikantní. Vínu chybělo bohatší tělo.
      A stejně na tom byla i Frankovka 2013. Ve vůni kompotované tmavé ovoce, v chuti ovocně-džemovité, suché a pikantní. Také této frankovce chybělo bohatší tělo.
      A na závěr sladší tečka z archivu: Aurelius 2009 v bobulovém provedení (bobule z Kobylí). Pěkná vůně sušeného světlého ovoce. Stejně tak v lehce nasládlé, měkce pikantní chuti. Nechyběla také delikátní stopa květin. Bobulové výběry mají své kouzlo i pro ty, kteří nemilují sladká vína.  Dokládá to i tento Aurelius od Bukovských, pro mne asi nejlepší víno večera.
      A takto hodnotil vína z Kobylí početně lehce oslabený „vrcholový tým”:
Aurelius 2009 – 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay 2013 (polosuché) – 8,9 b., Chardonnay 2013 (suché), Frankovka 2013 rosé a Nitra 2013 rosé – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2010, Pálava a Ryzlink rýnský 2013 – 8,5 b., Svatovavřinecké 2011 a Ryzlink vlašský 2013 – 8,4 b., Nitra/Váh 2012 – 8,3 b., Frankovka 2013 – 8,2 b. a Rulandské bílé 2013 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist