Vína od Šalši nemůžete přehlédnout!

20. 8. 2008

Kyjovské Vinařství Václav Šalša mělo ve Viničním altánu premiéru, a ačkoliv sám vinař neskrýval svoji nervozitu z toho, jak prezentace dopadne, na konci večera již mohl být klidný.

Dopadla totiž velmi dobře! Václav Šalša nám představil deset vín z několika vinařských obcí v okolí Kyjova, která již na první pohled zaujala na Moravu opravdu originálními etiketami – nápad jim rozhodně nechyběl.

Osm bílých, růžové a červené, všechna vína nesla rukopis poctivého vinaře, který prozrazoval jeho snahu o co nejpříznivější poměr zbytkového cukru a kyseliny, a to i u těch sladších.

Start byl možná malinko rozpačitější, ale pak následovala série velmi pěkných vín, která potěšila patro i těch náročnějších hostů.

Vstupní Veltlínské zelené 2007 v kabinetním provedení představovalo dobrou kombinaci ovocné chuti a lehké minerality v pikantním těle. Suché, svěží a dobře pitelné víno lehčího stylu.

Stejně starý Müller Thurgau v pozdním sběru měl velmi vyrovnaný poměr cukru a kyseliny, výraznou ovocnou vůni a měkké, lehce pikantní tělo s květinovou ozdůbkou. Chybí mu však větší svěžest a živost těla.

To se týká i druhé „milerky“ – polosladké z ročníku 2006 v pozdním sběru. Osmnáct gramů zbytkového cukru je na toto víno přece
jen mnoho, přičemž ani pět gramů kyseliny mu nemůže dát svěží kabát. Nicméně věřím, že i v této formě si najde své konzumenty, možná i díky zajímavé ovocně-minerální chuti.

Velmi překvapilo polosladké Chardonnay 2007 v pozdním sběru. Hezky vonělo po nazrálém ovoci, medu a máslovině, přičemž neskrývalo lehké minerální tóny. Díky téměř 17 g zbytkového cukru a 7,5 g kyseliny bylo toto ovocité víno šťavnaté, ale také (kupodivu) velmi pikantní v dochuti.

První špičkou večera byl pro mne kabinetní Muškát moravský 2007. Trochu vyšší zbytkový cukr (12 g) mu neubral na svěžesti
a pikantnosti těla. Příjemná, velmi čistá muškátová vůně s tóny zralého grepu. V těle lehce zakulacený, svěží a pikantní v dochuti. Relativně mladé, ale již elegantní víno.

Pěkným zážitkem byl rovněž Tramín červený 2007 v pozdním sběru. Víno s čistou, velmi příjemnou a delikátní vůní (jemné růže, exotické liči), v chuti suché, poměrně extraktivní a lehce kořenité. Krásně pitelné víno pro každou příležitost.

A další potěšení – André rosé v pozdním sběru. Atraktivní ve vůni (jahody se smetanou), nesmírně pikantní a svěží v těle, v němž jahody postupně přecházejí v tóny třešní a višní. Skutečně ideální pro horké letní večery!

Po tomto suchém osvěžení následoval polosladký Sauvignon 2007 ve výběru z hroznů (25,7 g zbytkového cukru). Angreštovo-rybízový typ sauvignonu, nasládlý a poměrně pikantní v těle, v němž jsem objevil i broskvové tóny. Přestože nejsem milovníkem vyšších zbytkových cukrů, musím tomuto sauvignonu přiznat jistou eleganci a vstřícnost.

Nesmírně inspirující byl následující „bobuláč“ z Rulandského šedého 2007. Ovocně-minerální s jemnou botrytickou stopou
a příjemnou pikantní nasládlostí („pouze“ 28,2 g zbytkového cukru, ale 6,1 g kyselin). Botrytický závoj dával tomuto zdařilému vínu noblesní patinu. Za zmínku u něj stojí také skvělý poměr ceny a kvality.

Svým způsobem překvapivé bylo i závěrečné Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů. Polosuché víno velmi světlé barvy,
ale přitom plného těla. Ve vůni kompotované a přezrálé peckoviny s jemnými kořenitými tóny, v těle velmi hladké až sametové, pikantní
s náznakem jemné čokolády, minerálů a živočišních tónů. Víno se postupně otevírá. Je třeba se s ním více sblížit.

S většinou Šalšových vín jsem se sblížil velmi brzy, a myslím, že i další hosté. Takže nezbývá než se těšit na příští ročník.
Věřím že ve Viničním altánu nebudou Šalšova vína z ročníku 2008 chybět.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“:
Rulandské šedé, bobulový výběr – 9 bodů (z 10 možných), Muškát moravský – 8,9 b., Tramín červený – 8,8 b.,
André rosé a Rulandské modré – 8,6 b., Sauvignon a Chardonnay – 8,5 b., Veltlínské zelené – 7,5 b.,
Müller Thurgau 2007 – 7,3 b. a Müller Thurgau 2006 – 7,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist