Vína z Valongy: jak se za rok změnila?

9. 6. 2009

„Třináct převážně odrůdových vín z málo známé vinařské oblasti Valle del Cinca na severovýchodě Španělska jsme měli možnost ochutnat díky Michalu Klementovi, který u nás zastupuje sklepy Finca Valonga. Ochutnávka potvrdila, že velmi kvalitní vína se ve Španělsku vyrábějí i mimo známé vinařské oblasti s formální známkou kvality v podobě označení denominací D.O.C. či dokonce ještě vyšší D.O.Ca.

Velmi zajímavé na těchto „zemských“ vínech (Vino de la Tierra) bylo především to, že celkově působila lehčím a jemnějším dojmem v porovnání s většinou nám známých španělských vín střední a vyšší střední kategorie. Je to zřejmě styl vinařství Valonga, které pravidelně získává velmi pěkné bodové ohodnocení v různých průvodcích španělskými víny, především v Guía Peňín.”

Takto začíná moje povídání o loňské degustaci vín z Finca Valonga ve Viničním altánu. Dnes mohu tyto řádky (až na to, že tentokrát to nebylo 13 vín) jen znovu podepsat.

Proti loňskému létu jsme ochutnali o čtyři vína méně. Byla to vína téměř naprosto stejná, nicméně nesmírně zajímavá i pro tu malou část z minimálně čtyř desítek hostů, pro které to nebyla premiéra z Valongy. V drtivé většině to byly vzorky vyzrálejší, a řekl bych proti loňsku možná i příjemnější.

Čekalo na nás jedno bílé (chardonnay), růžové cuvée a sedm červených od odrůdových „roble“, přes crianzu až po reservu.

Loni bylo vstupní víno Valonga Chardonnay 2006 ve vůni i chuti ovocné s lehounkou máslovou stopou, plné a měkce pikantní. V těle uhlazenější a vyzrálejší s jemnější kyselinou. Proti loňsku jsem více cítil ve vůni i chuti citrusy, ale jinak stejné a příjemné za dobrou cenu.

Víno Valonga rosé 2006 jsme loni neochutnali. Tehdy to bylo (paradoxně) o rok mladší víno. Měl jsem proto jisté obavy o kvalitu starší „růžovky”. Ale zbytečně. Díky zbytkovému cukru (4,6 g/l) a vyššímu alkoholu (14 %) se cuvée odrůd Tempranillo a Merlot udrželo v kondici, i když to samozřejmě bylo spíše usedlejší a méně jiskřivé víno, spíše elegantní kombinace kompotovaných jahod s jogurtovou dochutí. Své konzumenty si toto rosé i dnes rozhodně najde – i mně chutnalo.

Monte Valonga Tempranillo 2005 zrálo 3 měsíce v barikovém sudu z amerického a francouzského dubu, nabízelo tmavé lesní plody ve vůni i chuti a na přídavek jemné koření. Víno bylo v „marmeládovém“ těle o něco méně uhlazenější proti loňsku (spoléhám se na poznámky), snad i sametovější. Loni jsem si myslel, že je na vrcholu – myslím, že tam stálé zůstává.

Minule mělo víno Monte Valonga Syrah 2007 v Česku premiéru, oceňoval jsem jeho ovocnou svěžest (ostružiny a borůvky). Takové zůstalo i dnes, přičemž jsem stále cítil příjemné a ne zcela uhlazené třísloviny. A to nejlepší tento syrah ještě čeká!

Merloty Monte Valonga jsme stejně jako při premiéře ochutnali dva – z ročníku 2006 a 2005. První z nich měl ve vůní nazrálé lesní plody (v džemovitém provedení), ale také náznak živočišných tónů. V chuti identické, již vyzrálé ostružiny a pořád ještě zřetelné třísloviny. Merlot 2005 v lehkém ovocně-čokoládovém stylu ukazoval větší sametovost a jemnost koření – tedy loni. Letos mne můj vzorek trochu zklamal ve vůni (marmeláda z lesní směsi s lehkou oxidázou). V chuti zůstala džemovitá lesní směs, čokoláda, možná přibyly kávové tóny. V dochuti se postupně a trochu překvapivě objevovaly záblesky černého rybízu. Asi má již svůj vrchol za sebou.

Také tentokrát vrcholila ochutnávka třemi cuvée. A již to první bylo pro mne překvapením. Loni jsem ho poslal do důchodu – nyní se mi Valonga crianza 2003 (Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah a Tempranillo) zdála velmi pěkná. Ve vůni nazrálé tmavé lesní plody, stejně tak i ve stále ještě pikantní chuti. V závěru byly cítit hezky uhlazené třísloviny v ovocném kabátku. Ještě bych dal vínu nějaký rok.

Stejně tak lepším se mi zdálo cuvée Valonga Campo Gabás 2006 (Tempranillo, Graciano, Merlot). Víno, které zrálo osm měsíců v bariku, příjemně vonělo (tmavé lesní ovoce, náznak živočišných tónů), v chuti pak bylo bohatě ovocné s jemnými živočišnými tóny (vlhká kůže) v příjemně pikantní dochuti.

A závěrečná „vlajková loď” Finca Valonga? Cuvée Valonga Saso Alto 2004 (60 % Syrah, 40 % Cabernet Savignon) je opravdu pěkným vínem, které se postupně zlepšuje. Zatímco loni jsem cítil ve vůni višně v griotce, tentokrát se aroma velmi blížilo přezrálé lesní směsi a čokoládě. Elegantní, uhlazené ovocité víno (borůvky, ostružiny) se sládnoucími a jemnými tříslovinami. Velmi příjemné v delší dochuti, víno, o němž mohu znovu napsat, že se neomrzí. Snad jedinou vadou je jeho cena – možná trošku vyšší, než odpovídá španělskému „standardu“ u této kategorie.

Bylo opravdu zajímavé srovnávat (samozřejmě jen pro ty, kteří již absolvovali loňskou premiéru vín z Valongy ve Viničním altánu), jejich vývoj. Pro ty ostatní to nepochybně bylo zajímavé setkání se španělskými víny, která nejsou pro tamní produkci zcela typická. Ukazují totiž velmi decentní práci s dubovými sudy, které ovocnost vín spíše zvýrazňují, než potlačují.

A hodnocení „vrcholového týmu“? V závorce uvádím loňský verdikt.

Valonga Saso Alto – 9,4 bodu (9,3), Valonga Campo Gabas – 9,1 b. (9,1), Monte Valonga crianza – 8,7 b. (7,9), Monte Valonga Syrah 2007 – 8,6 b. (8,7), Monte Valonga Tempranillo 2005 – 8,5 b (9), Monte Valonga Merlot 2006 – 8,3 b (9), Valonga Chardonnay 2006 – 8,1 b. (8,3), Valonga Rosé 2006 – 7,8 b. a Monte Valonga Merlot 2005 – 7,6 bodu (8,5).

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist