Viniční altán, výstava grafik Lenky Štěpaníkové

2. 2. 2017

Viniční altán výstava grafik Lenky Štěpaníkové

Vernisáž 1. 3. 2017 v 18 hodin.

Úvodní slovo přednese Ivana Beranová

Lenka Štěpaníková se narodila 25.4. 1987 ve Zlíně. Vystudovala Střední průmyslovou školu polytechnickou, nejprve obor Reprodukční grafika a potom nástavbové studium Polygrafický průmysl. Několik let navštěvovala výtvarný kroužek pod vedením ak. mal. Naděždy Čančíkové. Grafice se začala věnovat v roce 2008.

V současné době dokončuje grafiky k Dantově Božské komedii a soubor volných ilustrací inspirovaných verši od Bohuslava Reynka, který je jejím velkým oblíbencem. Vše technikou suché jehly.
Má za sebou několik kolektivních výstav. Z těch významnějších např:

– Hosté Hollaru 2011, galerie Hollar Praha
– Galerie Drahomíra, Karlovy Vary 2015, společně s Tomášem Hřivnáčem
– mezinárodní soutěž Celebrating print, galerie KADS New York, 2015

Grafické dílo Lenky Štěpaníkové se opírá o několik témat. Je to především Bible, nabízející člověku, který hledá, zásadní a nadčasové myšlenky. Autorčin přístup k této inspiraci jde do hloubky a výrazové prostředky jsou tomu adekvátní. Tvoří technikou hlubotisku, a to výhradně suchou jehlou. Používá ji v její klasické černobílé podobě, bez dalších efektů. Působivost a síla jejích grafik je postavena na dokonalém zvládnutí bohatství typů a výrazů lidské tváře.
Další inspirací je básnické dílo italského humanisty Danta Allighieriho. Listy ilustrující jeho Peklo jsou pojaty velmi nadčasově. Je zde opět člověk, bez dobových kostýmů a rekvizit, jen ve své holé podstatě, se svými vášněmi a slabostmi.
Tvorba Lenky Štěpaníkové je přesvědčivě poctivá. Obnáší velké množství soustředěné a trpělivé práce, které předcházela silná potřeba sdělení. Proto její práce působí velmi vyzrále a vyváženě. Poselství, které nám přináší její grafiky, je stále aktuální.
 

 

TOPlist