Vinná hitparáda ve španělském rytmu

12. 2. 2010

Samozřejmě, že jsme na degustaci vín dovážených společností B.M.C. Brno, s.r.o. neochutnali a ani nemohli ochutnat všechny vinné krásy Śpanělska, ale notně jsme si zavdali. Ing. Vladimír Hrbek nám deset dní před Vánoci nabídl téměř to nejlepší, co může společnost BMC v této chvíli milovníkům vína nabídnou. A činil tak ve svižném tempu.

Procestovali jsme přitom pěkný kus Španělska – od slavné Rioja DOCa. na severu Španělska, přes středošpanělskou oblast La Mancha DO až po nejjižnější Jerez DO. Celkem to bylo třináct vín, z nichž osm mělo ve Viničním altánu svou premiéru.

Připili jsme si bublinkami Cava Monistrol 1882 Brut, šumivým vínem vyrobeným klasickou metodou zráním v láhvi. Svěží a ovocitý sekt s jemnou vůní (ovoce, hlavně meruńky a chlebovinka) a pikantní se středně bohatým perlením.

Po něm nastoupila klasika z Ruedy D.O., Viňa Vilano Verdejo 2008. Mé velmi oblíbené bílé víno, suché, ale boubelaté a šťavnaté. Ve vůni ovoce (citrusy, meruňky) a zřetelná stopa černého rybízu. V identické chuti potěší příjemně dlouhá dochuť v harmonickém, bohatě ovocném těle. Zdá se mi rok od roku lepší.

Téměř novinkou bylo první červené víno, cuvée 1564 z ročníku 2004 (Bodegas Olcaviana v oblasti Vino de La Tierra de Castilla). Cuvée z odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Tempranillo (po 30 %), Syrah (8 %) a Petit Verdot (2 %) po říjnové „altánové” premiéře i tentokrát potvrdilo svoji kvalitu. Hodně nazrálé drobné ovoce a lesní plody (zřetelné jahody) v džemovité formě, a to jak ve vůni, tak i v uhlazeném těle. Tentokrát jsem cítil v dochuti jemnou stopu jižních bylin a koření, především anýzu.

Stoprocentní novinkou ve Viničním altánu bylo crianza Peňa Tejo 2004 z Bodegas Coviňas (oblast Utiel-Requena D.O.). Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce a jemná vanilka. V chuti téměř identické se zřetelnými tříslovinami. Poněkud lehčí, nicméně uhlazené a dobře pitelné víno za vstřícnou cenu.

Další crianza, víno ze známého vinařství El Coto de Rioja, S.A., El Coto 2005, měla svoji premiéru ve Viničním altánu v říjnu. Od té doby se téměř nezměnilo a stále se podepisuji pod svým tehdejším názorem, že „víno se bude ještě několik let zlepšovat, a teprve pak se představí v tom nejlepším světle“. Díky obrovskému bezcukernému extraktu (31,3 g/l) a slušné kyselině (5,2 g/l) je to zcela reálné.

A opět novinka, další víno z Rioji, Lagunilla Crianza 2006 z Bodegas Lagunilla. Cuvée odrůd Tempranillo (80 %) a Garnacha (20 %) mělo hezkou vůni (nazrálé peckoviny se stopou griotky, kávy, čokolády a vanilky) a příjemně vyzrálou ovocitou chuť (zřetelné švestky) s dotykem vanilky a čokolády. V závěru byly na patře cítit výraznější třísloviny. Velmi zdařilá crianza za velmi dobrou cenu!

Stálicí na prezentacích vín z nabídky BMC Brno je již crianza Viňa Jaraba 2004 z oblasti La Mancha D.O. Ani tentokrát nezklamala a potvrdila pověst krásně ovocitého a stále živého vína s asi nejlepším poměrem ceny a kvality na této degustaci.

A další novinka – Peňa Tejo Reserva 2003 (Utiel-Requena D.O.). Víno zrálo 18 měsíců v bariku z francouzského dubu a následně stejnou dobu na láhvi. Vyzrálé a poměrně jemné víno s jemnou stopou kávy, čokolády a živočišných tonů (kůže) v poněkud kratší dochutí.

Mnohem bohatší bylo víno Lagunilla Reserva 2005, cuvée odrůd Tempranillo (70 %), Garnacha (20 %) a Graciano (10 %). Bohaté a mnohovrstevné víno ve vůni (nazrálé peckoviny, čokoláda, vanilka a živočišné tóny) i chuti (bohaté ovoce, zvláště švestka, čokoláda, zřetelné tříslo). Díky dobré práci s barikem (12 měsíců nový + 36 měsíců rok starý z amerického dubu) je víno již nyní dobře pitelné a jeho další perspektiva je mimořádně nadějná. Další víno s vynikajícím poměrem cena/výkon!

A v Rioji jsme zůstali. Coto Imaz Reserva mělo všechny dobré vlastnosti předchozí reservy a navíc k tomu přidalo větší jemnost a eleganci. Víno začíná svoji krásnou a jistě dlouhou cestu do vinného nebe. Těší nás při tom hlavně kombinací vyzrálého ovoce (sušené švestky) a tóny jemné griotky v sametovém kabátku.

A šli jsme ještě výše. Postarala se o to další rioja, tentokrát Lagunilla Gran Reserva 2002, cuvée odrůd Tempranillo (80 %) a Garnacha (20 %). Víno zrálo rok v dřevěných kádích a dvojnásobnou dobu v bariku. Víno bohaté ve vůni (tmavé ovoce, čokoláda a bohaté živočišné tóny). V chuti vyzrálé, uhlazené ovoce bez rušivých barikových tónů. V delší dochutí potěší sladké třísloviny. I toto víno se může pochlubit dobrým poměrem ceny a kvality.

Nejlepším vínem španělského večera bylo rozhodně Coto Imaz Gran Reserva 2000, víno, které pobývalo 24 měsíců v bariku a k tomu ještě 36 měsíců v láhvi. Teprve poté bylo uvolněno pro trh. Krásná vůně (višně v griotce, vyzrálé borůvky a bohaté živočišné tóny) a elegantní tělo s bohatým ovocem a stále ještě zřetelnými tříslovinami, především v dlouhé dochuti. Víno má před sebou ještě dlouhou a potěšující budoucnost.

Sladká tečka byla také premiérová, a v žádném případě nic do počtu. Moc pěkné Sherry Barbadillo Cream z Bodegas Barbadillo S.A. z odrůdy Palomino. Hutná s sladká (150 g/l zbytkového cukru) variace na hrozinky, datle a hlavně ořechy s jemnou kávovou stopou. Sladký závěr za skvělou cenu. Také hosté to ocenili. A při delším přechutnávání jsem začal přemýšlet, čím nás Vladimír Hrbek příště překvapí. Samozřejmě něčím z nabídky B.M.C. Brno! Ale to je vše, co k tomu mohu nyní říci. Španělsko je vinařská velmoc mého srdce a poznat její krásy zabere více než jeden lidský život.

Konec meditací, vracím se do reality. Tady je hodnocení „vrcholového týmu“:

Coto Imaz Gran Reserva 2000 – 9,6 bodu (z 10 možných), Lagunilla Gran Reserva 2002 – 9,4 b., Coto Imaz Reserva 2004 – 9,3 b., Viňa Jaraba Crianza a Lagunilla Reserva – 9 b., Lagunilla Crianza, Peňa Tejo Reserva a Sherry Barbadillo – 8,8 b., Viňa Vilano Verdejo a El Coto Crianza – 8,7 b., 1564 Coupage – 8,5 b., Peňa Tejo Crianza – 8,4 b. a Cava Monistrol – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist