Vinná radost z ivančického sklepa

6. 11. 2014

      Je radost ochutnávat vína Romana Komarova, zvláště pak přímo se sympatickým ivančickým vinařem. Na svoji třetí návštěvu Viničního altánu přivezl deset, převážně z ročníku 2013. Ale ochutnali jsme také červená vína z ročníků 2011 a 2012.
      Vstupním vínem bylo kabinetní Veltlínské červené rané 2013, suché víno s ovocně-minerální vůní s převahou jižních plodů. V chuti měkce ovocné, šťavnaté a pikantní. Poměrně svěží víno pro běžné pití za vstřícnou cenu.
      Následovalo víno, které mi z bílých chutnalo nejvíce – Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru. Opět příjemně suché víno (3 g/l zbytkového cukru), ve vůni bohatě ovocné, jemně pepřové se vzdálenou stopou mandlí. V chuti identické, šťavnaté, lehce kořenité a pikantní v závěru na patře. Opět potěšil pěkný poměr cena/výkon!
      Chutnalo mi také Chardonnay 2013 v pozdním sběru, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5,1 g/l) i kyselinou (7,2 g/l). Ve vůni jižní ovoce (mango) a decentní minerální „štych”. Chuť bohatě ovocná, lehce minerální, tělo se začíná zakulacovat. V dochutí je víno ještě hodně pikantní, určitě mu prospěje minimálně půlroční ležení v láhvi.
      Zcela připraven byl již Sauvignon 2013 v pozdním sběru. Víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (5,5 g/l) a kyselinou (6,5 g/l) vonělo po světlém ovoci a listu černého bezu. V chuti ovocné (bělomasá broskev), svěží a pikantní se zřetelnou stopou černého bezu v závěru na patře. Víno z vinařovy vlastní vinice v Ivančicích mělo solidní bezcukerný extrakt – 22,6 g/l.
      Prvním ze dvou růžových bylo sušší Svatovavřinecké 2013 s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,4 g/l a 7,2 g/l). Ve vůni decentně kořenitá jahoda. Chuť ovocná, rovněž jemně kořenitá, svěží a pikantní. Pěkný bezcukerný extrakt (25 g/l).
      Osobně bych dal asi přednost Zweigeltrebe rosé 2013 v pozdním sběru. Polosuché víno s vůní tmavých peckovin s lehkým jogurtovým závojem. Také v chuti jemné třešně a višně, v koncovce lehounce nasládlé, ale zároveň dostatečně pikantní.
      Čtyři červená odstartovalo Svatovavřinecké 2012 v pozdním sběru. Výrazně suché víno (0,1 g/l zbytkového cukru). Ve vůni lehce kořenitá tmavé ovoce s dotykem vanilky. V chuti ovocné, trošku tenčí s aromatickou dochutí po zrání v dubových sudech (polovina ve starším bariku, druhá pak ve velkém sudu).
      Výrazně bohatší byla Frankovka 2012 v pozdním sběru. Opět velmi suché víno s vůní tmavých peckovin. Také v chuti převládalo tmavé ovoce – třešně, višně, ale i sušené švestky. Víno zrálo ve větším starém sudu.
      Příjemně překvapil jakostní Neronet. Mošt měl cukernatost na úrovni kabinetu, byl doslazen na 22,5 g/l. Ve vůni bohatá lesní směs, jemně kořenitá s lehounkou stopou vanilky. V chuti tmavá lesní plody, jemná čokoláda s decentně pikantním závěrem. Hrozny vína, které zrálo v použitém bariku, se urodily na rodinné vinici v Ivančicích. Samotné víno potěšilo také výborným poměrem cena/výkon.
      A na závěr „klasika” vinařství – Rulandské modré 2011 v pozdním sběru. Víno jsme ochutnali již na loňské degustaci, také tentokrát potvrdilo svoji kvalitu. Ve vůni kořenité tmavé peckoviny s lehounkou stopou sušených plodů. V chuti bohatě ovocné a uhlazené s delším závěrem. Nefiltrované víno s elegantním tělem.
      Rozhodně chutnalo také členům „vrcholového týmu”. Tady je jeho verdikt:
Veltlínské zelené 2013 – 8,8 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2013, Neronet 2012 a Rulandské modré 2011 – 8,7 b., Chardonnay 2013 a Frankovka 2012 – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé 2013 a Veltlínské červené rané – 8,5 b., Svatovavřinecké 2012 – 8,2 b. a Svatovavřinecké rosé – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist