Vinné lahůdky z Mikulčic

5. 12. 2016

      Loni v únoru, letos v březnu. Lubomír Dvořáček z rodinného Vinařství Dvořáček LTM přiváží do Viničního altánu stále lepší vína, tentokrát byla převážně z ročníku 2015, ale ochutnali jsme i tři „čtrnáctky”. Většina vín byla pro mne trošku sladší, ale jejich kvalita byla opravdu vysoká. A také tato promyšleně a pečlivě vyrobená vína skvěle chutnala.
      První dvě vína z ročníku 2014 byla suchá. Nejprve to bylo jakostní Cuvée Stará hora z odrůd Ryzlink rýnský (80 %) a z trojice Chardonnay, Sauvignon a Tramín červený (zbylých 20 %). Ve vůni ovocné s jemným náznakem karamelových tónů. V ovocné a měkce pikantní chuti bylo lehce zakulacené a šťavnaté. Příjemné víno k jídlu za dobrou cenu.
      O poznání sofistikovanější, a pro mne možná nejlepším bílým vínem večera, byl Pinot Gris ve výběru z hroznů. Formálně ještě suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, lehounce minerální s příjemným karamelovým „štychem”. Chuť bohatě ovocná (světlé peckoviny s jemnou pecičkou), šťavnatá s delikátně máslovými a karamelovými tóny. V závěru pak potěšil pikantní ocásek.
      Na hranici polosuchého a polosladkého vína byl Sauvignon 2015 v pozdním sběru. Vstřícná vůně světlých peckovin s jemnou stopou černého bezu. Chuť ovocná, zakulacená, šťavnatá a poměrně pikantní. V plnějším těle nechyběly zřetelné tóny černého bezu.
      Cuvée Pino 2015 bylo polosladké. Zemské víno nabídlo v ovocné chuti jemné světlé peckoviny. V lehce nasládlé chuti byly opět zřetelné světlé peckoviny (broskev, meruňka, ryngle). V zakulaceném těle, bylo víno dostatečně pikantní a šťavnaté. Pociťově působilo spíše jako polosuché.
      Dalším z polosladkých vín byl Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů. Vůně byla spíše jemná, ovocně-květinová. V převážně ovocné chuti byl také náznak čajové růže. Příjemné byly jemné smetanové tóny v nasládlém těla, v závěru na patře se objevil vyzrálý grep.
      Sladší byl, ale díky vyšší kyselině (8,2 g/l) nepůsobil přeslazeně, Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce a jemné minerální tóny. Chuť nasládlá, plnější, bohatá na světlé peckoviny. V koncovce bylo víno lahodně pikantní, a nechyběla mu také jemná mineralita.
      Ještě sladší, ale o poznání přitažlivější, bylo Chardonnay 2015 v pozdním sběru. Nižší alkohol (11 %), vysoký zbytkový cukr (34 g/l) a dostatečná kyselina (7,2 g/l). Vůně bohatě ovocná (převaha citrusů) s dozvukem grepu. Chuť výrazně nasládlá, šťavnatá a bohatá na vyzrálé světlé peckoviny. Opravdu mazlivé víno s jemně pikantním ocáskem.
      Příjemně potěšily tři závěrečné modré pinoty, z toho dvě nejsladší vína večera. Pinot Noir rosé 2015 v pozdním sběru měl 37,8 g/l zbytkového cukru a 9,2 kyselin. Nabídl krásnou vůni vyzrálé tmavé lesní směsi. V chuti sladké lesní ovoce v jemném jogurtovém závoji. Šťavnaté a překvapivě pikantní víno, lahůdka pro slavnostní příležitosti.
      Hlavním překvapením večera bylo stejné víno jako předchozí, jen v barikovém provedení (8 měsíců). Opět ve vůni lesní směs, ale také lehce vanilky a delikátní kořenité tóny. Chuť ovocná s lehounkou stopou vanilky, jen jemný dotek bariku. Pociťově bylo méně sladké ve srovnání s vínem v nerezu. Mimořádně zdařilé víno!
      Na závěr klasický Pinot Noir, jen z ročníku 2014 a ve výběru z hroznů. Přestože to nebyl ideální ročník pro červená vína, víno se dostalo do pěkné kondice. Ve vůni jemné višně v čokoládě. V chuti tmavé peckoviny, uhlazené a jemně, v závěru na patře měkce pikantní. Víno zrálo v nerezu a poté tři měsíce ve starém barikovém sudu. Ještě má před sebou pěkných pár let.
      Už se moc těším na příští setkání s víny z mikulčického vinařství, neboť by měla být k dispozici již většina ochutnávaných bílých vín z loňské sklizně, tentokrát však v barikovém provedení. A možná i některé červené „patnáctky” školené v dubu.
     „Vrcholovému týmu” se vína moc líbila, o čemž svědčí i následující hodnocení:
Chardonnay 2015 a Pinot Noir rosé, barrique – 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon 2015, Cuvée Pino 2015, Tramín 2015 a Ryzlink rýnský 2015 – 8,9 b., Pinot Noir 2015, Pinot Noir 2015 rosé – 8,8 b., Pinot Gris 2014 – 8,7 b. a Cuvée Stará hora – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

 

TOPlist