Vinné pochutnání od sousedů

27. 9. 2017

     Krásnou ukázku rakouských a německých vín pro nás připravil ve Viničním altánu Václav Chochola, který tato vína k nám dováží. Sedm rakouských vín bylo ze tří vinařství v oblastech Burgenland a Wagram. Pět německých pak ze dvou vinařství v oblastech Rheingau a Mosel.
      Nejprve jsme ochutnali čtyři bílá vína z typických odrůd pěstovaných v Rakousku. Vstupním byl Königlicher Welschriesling 2016 Anna I z Weingut Werner Reichard (Burgenland). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemnou stopou minerálů. Rovněž v chuti bylo ovocně-minerální se štíhlejším tělem, měkce pikantním. V závěru jsem cítil lehounkou grepovou hořčinku.
      Příjemný byl následující Grüner Veltliner Ried Wilbing 2016 z Weingut Leopold Blauensteiner (Wagram). Klasická vůně rakouských veltlínů: nazrálé světlé ovoce, lehounce kořenité a minerální s delikátním smetanovým „štychem”. Chuť ovocně-minerální, měkce pikantní s jemnou stopou po mandlích.
      Ještě více mi chutnal Grüner Veltliner 2016 Ried Fumberg ze stejného vinařství. Ve vůni výrazně ovocný (jižní plody), stejně tak v bohatší chuti. Tělo zakulacené, plnější a měkce pikantní s delším závěrem.
Spíše ovocně-květinový ve vůni i chuti byl Roter Veltliner (Veltlínské červené) Wagramterassen 2016 z vinařství  Weingut Josef Fritz (Wagram). V chuti bylo trošku více sušší, plnější a měkce pikantní. Poměrně zajímavé víno z odrůdy, kterou u nás téměř neochutnáváme.
      Po rakouských vínech přišly na řadu čtyři německé ryzlinky. Prvním bylo víno s komerčním názvem My Way, Desiré Eser ročník 2015 z Weingut August Eser (oblast Rheingau). Ve vůni ovocně-minerální s lehounkým závanem vzdáleného petroleje. V chuti suché, ovocné s tóny lipového květu, šťavnatější a pikantní. Vstřícně vyladěný ryzlink pro širší záběr konzumentů.
      Následovala dvě laskající vína od Mosely. Nejprve Devon-Schiefer Riesling feinherb 2014 z Weingut Meulenhof. Ve vůni ovocně-minerální s náznakem jemného petroleje. V chuti lehounce nasládlé, ovocně-minerální, zakulacené, v závěru na patře pak měkce pikantní.
       Jedním z nejlepších vín večera byl Erdener Treppchen Riesling Spätlese 2014 ze stejného vinařství. Ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce, zřetelně minerální s náznakem petroleje. V krásně bohaté chuti byl ovocný (stopa citrusů), lehce medový a příjemně pikantní.
       Jedničkou večera byl pro mne ryzlink Oestrich Lenchen Grosses Gewächs 2013 z vinařství AugustEser (Rheingau). V jemnější vůni ovocně-minerální s lehounkým závanem petroleje. Chuť ovocně-minerální, velmi jemná se stopou citrusů. Tělo hlaďoučké, pikantní s delším závěrem.
      Po bílých následovala vína z modrých odrůd.
Prvním bylo Blaufrankisch rosé 2016 z Weingut Werner Reichardt (Burgenland). „Růžovka” s jemnou vůní lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti spíše převládaly jemné višně a třešně, tělo šťavnaté a pikantní.
      Prvním červeným byl Spätburgunder (Mittelheim 2013 z Weingut August Eser (Rheingau). Tento Pinot Noir voněl po jemně džemovité kombinaci tmavých peckovin a lesní směsi se zřetelnou pecičkou. V chuti jemné tmavé peckoviny, tělo lehčí a uhlazené s lehounkou stopou kouře v koncovce.
      Na závěr dvě frankovky z Weingut Werner Reichardt z Burgenlandu. První byla Blaufrankisch Reserve 2012. Ve vůni tmavé peckoviny s jemnými griotkovými tóny. V chuti tmavé ovoce se stopou po čokoládě, uhlazené, a v závěru malinko pikantní. Příjemná frankovka na delší pití.
      Na závěr pak špičková frankovka – Blaufrankisch DAC Leithaberg 2009. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce s jemnými tóny zapečených povidel. V chuti téměř identické, plné a uhlazené s jemně kořenitým ocáskem. Frankovka spíše pro speciální posezení s dobrým masíčkem.
      Byla to radost ochutnávat výborná vína menších vinařů z Rakouska a Německa, doprovázená zajímavým povídám jejich dovozce, který nikterak neskrývá, že dováží a prodává to, co má rád.
A jak hodnotil vína kompletní „vrcholový tým”? Takto:
      Oestrich Lenchen Grosses Gewäsch (August Eser) – 9,2 bodu (z 10 možných), Erdener Treppchen Spätlese (Meulenhof) a Blaufrankisch DAC Leithaberg (Werner Reichardt) – 9,1 b., Devon Schiefer feinherb (Meulenhof) – 9 b.,  Grüner Veltliner Ried Fumberg (Blauensteiner)), Roter Veltliner Wagramterassen (Josef Fritz), My Way (August Eser) a Blaufrankisch Reserve (Werner Reichardt) – 8,8 b., Grüner Veltliner Wilbing – 8,7 b., Spätburgunder Mittelheim (August Eser) – 8,6 b., Welschriesling (Werner Reichardt) a Blaufrankisch rosé (Werner Reichardt) – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist