Vinný čardáš s tokajským vrcholem

4. 5. 2010

Z přibližně desítky ochutnávek maďarských vín ve Viničním altánu byly minimálně dvě třetiny věnovány tokajským vínům. Proto mne velmi potěšila prezentace dovozní společnosti Vinorum.cz, jejíž sympatičtí zástupci nám představili kromě tří tokajských také sedm vín z dalších vinařských oblastí Maďarska – Egeru, Sopronu a Balatonu. Byl to opravdu hezký zážitek!

Pánové Kristian Ujlaki a Peter Tóth nám nabídli nejen výborná vína, ale degustaci prošpikovali také množstvím potřebných a mnohdy i velmi poutavých informací. To u dovozových vín nebývá tak často.

Zahájili jsme u Balatonu – Figula Olaszrizling 2008 se představil v ovocně-minerálním střihu a se zakulaceným, příjemně pikantním tělem s bohatou kyselinkou. Na rozdíl od některých kolegů, já přijal tento Ryzlink vlašský velmi vstřícně. Hezké a svěží víno.

Následovalo bílé víno z vinařství St. Andrea – Napbor 2007 (oblast Eger). Hezky vyvážené, snad až vybroušené „velké“ cuvée z odrůd Pinot blanc, Harslevelu, Chardonnay, Sauvignon blanc a Olaszrizling a dalších od Gyorgy Lörincze, maďarského Vinaře roku 2009. Ve vůni ovocně-květinové s jemnými máslovými tóny. Velmi „srovnané“ a mazlivé víno. Ovocně-květinové tělo, decentně pikantní s delší dochutí. Víno zrálo i kvasilo v dřevěném sudu, který ho jemně políbil a uhladil.

Jediným suchým vínem z Tokaje byl Furmint 2007 z vinařství Jozséfa Bérese. Jen lehounce zakulacené, velmi pikantní ovocně-minerální víno s bohatou dochutí (ovocný drops). Ve vůni byla zajímavá minerální stopa včetně petrolejových tónů. Na významných mezinárodních soutěžích poměrně úspěšné víno – zaslouženě!

Následující Chardonnay 2006 z Egeru nese jméno Tibora Gála, jednoho z nejznámějších maďarských vinařů, který tragicky zemřel před pěti lety v Jižní Africe. Jeho manželka a syn pokračují ve výrobě prvotřídních vín, mezi něž rozhodně patří i toto chardonnay. Víno s vůní nazrálého ovoce a minerálů, v ovocitém těle pikantní s velmi pěknou dochutí, v níž byly rozpoznatelné příjemně minerální i jemné vanilkové tóny. I toto víno kvasilo a zrálo (15 měsíců) v novém dubovém sudu.

Prvním červeným bylo cuvée z veselou etiketou a pro nás téměř nevyslovitelným názvem Akutyafáját z ročníku 2007 a vinařství St. Andrea (oblast Eger). Pěkné cuvée z odrůd Frankovka (60 %), Merlot (22 %) a Pinor noir (18 %). Ve vůni i chuti nazrálé tmavé peckoviny a lesní plody se zřetelnými tóny džemu. Neunikly mi také lehounké stopy vanilky a čokolády. V pikantní dochuti ještě zřetelná kyselinka. Víno, které zrálo 15 měsíců v malém sudu, potěší také velmi dobrým poměrem ceny a kvality.

Následující Ráspi Kékfrankos 2007 z oblasti Sopronu bych zařadil mezi širší špičku mezi frankovkami, které jsme ve Viničním altánu ochutnávali. Ve vůni višně v čokoládě s griotkovými tóny. V chuti bohatě ovocná, svěží a pikantní s velmi pěknou perspektivou zrání směrem k měkce zakulacenému tělíčku.

Z červených vín mne však nejvíce oslovil St. Andrea Áldás Bikavér 2007. Tradiční cuvée z několika povolených odrůd, jejichž bližší složení neznám, ale v ročníku 2006 bylo zřejmě takové: Merlot (45 %), Frankovka (25 %) Blauburger (18 %), Pinot noir (9 %), Menoire (2 %) a Kadarka (1 %). Víno s bohatou vůní (vyzrálé tmavé ovoce), obdobně v chuti, kde byly navíc k rozeznání vanilkové tóny. Ještě zřetelné byly třísloviny, nicméně pomalu sládnoucí. Tento velmi pěkný Bikavér zrál 16 měsíců v dřevěném sudu.

Nesmírně zajímavý byl „dámský“ Pfneiszl Cabernet Sauvignon 2007 ze Sopronu. Řekl byl, že vinařky (Rakušanky) vyrobily pěkně uhlazený cabernet přesně dle své chuti – a samozřejmě hlavně pro dámy. Tím nechci říci, že pánové si nepochutnávali. Víno s bohatou vůní (hodně nazrálé tmavé ovoce, čokoláda, káva i džem s tóny jahod. V ovocné, jemné až sametově uhlazené chuti byly k polaskání sladké taniny. Elegantní víno pro okamžité potěšení zrálo 12 měsíců v bariku – a to velmi sofistikovaně.

Finiš obstarala dvě krásná tokajská vína s vyšším zbytkovým cukrem z vinařství Józsefa Bérese mladšího a jeho rodiny (Dr. Béres starší zemřel v roce 2006). Nejprve to bylo cuvée Magita 2007 z odrůd Furmint, Harsleveli (Lipovina) a Kövérszölö. Víno se zbytkovým cukrem 107 g/l oslnilo krásnou vůní (citrusy, med, minerální a botrytické tóny) a identickou, příjemně sladkou chutí. Ale také svěžím tělem a pikantní dochutí.

Závěrečný sladký vykřičník v podobě Béres Vitis Tokajensis Aszú 5 putynos 2005 měl 145 g/l zbytkového cukru a byl vyroben pouze z odrůdy Furmint. Vůně téměř stejná jako u předchozího vína, možná o něco méně minerální. V chuti sladké citrusy a med. Díky 9 g/l kyselin bylo závěrečné víno příjemně pikantní. Velmi elegantní záležitost, žádný tekutý cukr, ale bohaté a živé víno.

Důstojný závěr setkání s víny, kterých není nikdy dost. Takže se těšíme na reprízu, samozřejmě s novými lákadly.

Takto hodnotil vína „vrcholový tým“, tentokrát u několika vzorků poněkud „rozhádaný“:

Béres Aszú 5 putynos – 9,2 bodu (z 10 možných), Béres Magita Cuvée – 9 b., Áldas Bikavér a Pfneiszl Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Ráspi Kékfrankos – 8,7 b., Gál Tibor Chardonnay – 8,5 b., St. Andrea Akutyafáját – 8,3 b., Béres Omlás Furmit – 8,2 b., St. Andrea Napbor – 8 b. a Figula Olaszrizling – 7,5 bodu.

TOPlist