Víno se pilo, řeči vedly – se Staňou!

25. 8. 2010

„Víno dělám proto, aby se pilo“, tvrdí velkobílovický vinař Stanislav Mádl. Dělá pro to hodně, ale nikdy nedokáže zabránit tomu, aby se o něm také kecalo. To se ostatně znovu potvrdilo 8. dubna. Na své v pořadí již šesté degustaci ve Viničním altánu se zdejší doyen mezi vinaři představil třinácti vzorky mladých vín z ročníku 2009. Pilo se hodně, ale také dost se o víně povídalo. Až do pozdních zavíracích hodin… Takže se nic nezměnilo.

Nikdy jsem netvrdil, že Staňova vína jsou moravskou špičkou, nicméně každý rok mne můj velkobílovický kamarád něčím příjemně překvapí. Také letos tomu tak bylo. Až na růžovou Frankovku nebylo víno, s kterým bych měl nějaký problém, naopak pět šest vín bylo opravdu na úrovni. Dokonce se mi zdá, že ještě mladá vína z ročníku 2009 mají před sebou ještě pěknou perspektivu – každopádně bílá kratší, červená rozhodně delší… I když podle Stani by se měla brzy vypít.

Müller Thurgau v pozdním sběru byl pro zavínění, ale rozhodně ne špatný. Ovoce, květiny, malá minerální vlnka. Uhlazené a dobře pitelné víno pro delší povídání s přáteli.

Veltlínské zelené v pozdním sběru se mi líbilo více než ostatním členům „vrcholového týmu“. Bylo hezký plné, ovocné a pikantní v lehce kořenité dochuti.

Ryzlink vlašský měl na můj vkus poněkud výrazně tropické aroma. Ale byl v chuti hezky ovocný, pikantní a nekomplikovaný, přes minerální otisk na patře.

Chardonnay v pozdním sběru mne opravdu oslovilo. Broskve, grep, lehce nasládlé tělo, boubelaté, ale zároveň s pikantní kyselinkou. Takové večerní potěšení!

Také Ryzlink rýnský měl něco do sebe. Ve vůni i chuti kombinace světlého ovoce, lipoviny a jemných minerálů. Nic mimořádně sofistikovaného, ale svěží a příjemné víno, které v krku neškrábalo.

Ale rozhodně lepší byl Sauvignon v pozdním sběru. Nabídl broskve, angrešt a za tím jemný závan černého rybízu. V těle dostatečně plný, šťavnatý a samozřejmě pikantní v poměrně delší dochuti. Největší milé překvapení večera.

Tím druhým byl následující Tramín červený v pozdním sběru. Ve vůni i chuti krásně čistý (růže, exotické liči, v chuti navíc pomerančová kůra). Jen lehounce nasládlý a pikantní tramín bez nežádoucí hořčinky. Ne všichni ho tak příznivě hodnotili, ale já trvám na svém…

Rulandské šedé v pozdním sběru bylo spíše průměrné. Ovocně-minerální ve vůni i chuti, ale potřebovalo by více zakulatit. Navíc jsem z vína trochu cítil alkohol (13,5 %).

Zklamala mne růžová Frankovka v jakostním provedení. Problém byl již ve vůni, kde pěkný základ jahod se smetanovým jogurtem doprovázel lehký živočišný „štych“. V poměrně plné chuti byly cítit spíše peckoviny, trochu zaprášené minerály. Ale tělo bylo na „růžovku“ málo pikantní a na své mládí téměř unavené.

Jakostní Cabernet Moravia byl standardní, navíc nepatří k vínům, kterými se Staňa Mádl chlubí. Bylo to svěží, ovocité a nekomplikované moravské červené spíše pro letní dny.

Frankovka v pozdním sběru byla mnohem lepší. Ve vůní přezrálé peckoviny a závan čerstvého ořechového koláče s džemem. V chuti navíc lehce živočišná stopa. Tělo pikantní a jemně kořenité v závěru. Dobře pitelně a poměrně extraktivní víno.

Zweigeltrebe v pozdním sběru bylo ještě lepší. Ve vůni kombinace peckovin a lesní směsi se špetkou koření. V chuti opět kořenité a velmi ovocité víno. Ještě pikantní, hodně mladé, ale má pěkně nastartováno. Znovu ho ochutnám nejdříve za rok! Věřím, že mne ještě více potěší.

Pro mne asi největším milým překvapením večera bylo poslední víno – jakostní André. Potěšení z vůně – třešně višně. Chuť bohatě ovocná, plná a jemně kořenitá. Víno v dochuti příjemně pikantní, rozhodně se ještě zakulatí a potom více potěší. Ale to Staňa určitě vypustí do světa ročník 2010. Já si každopádně počkám na příští návštěvu svého vinaře ve Viničním altánu. Samozřejmě nejen kvůli vínu. Ještě před tím se však musím zastavit ve Velkých Bílovicích.

Takto vína po hojném přechutnávání zhodnotil „vrcholový tým“:

André – 8,7 bodu (z 10 možných), Chardonnay – 8,6 b., Zweigeltrebe a Sauvignon – 8,5 b., Ryzlink rýnský – 8,4 b., Frankovka – 8,3 b., Tramín červený – 8,2 b., Veltlínské zelené a Rulandské šedé – 8,1 b., Ryzlink vlašský – 8 b., Cabernet Moravia – 7,9 b., Müller Thurgau – 7,8 b. a Frankovka rosé – 6,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist