Vřelý pozdrav od Kapského Města

2. 12. 2010

Po více než roce a celkově již potřetí jsme dostali vinný pozdrav od mysu Dobré naděje. MUDr. Petr Votruba a Jiří Holšan z dovozní společnosti IMC, s.r.o. nám představili novou desítku vín čtvrtého největšího jihoafrického vinařství -African Pride Wines. A to včetně tří kousků z velmi prestižní řady Lady Anne Barnard. Všechna ostatní vína byla ze základní řady Footprint (nebo také Cape Grace, což je název pro britský trh). Jak ostatně poznáte z hodnocení „vrcholového týmu“, především vína ze základní řady nám chutnala o poznání víc v porovnání s loňskou prezentací.

Platí to i o vstupním vínu Footprint 2007 Sauvignon blanc, ovocně minerálním ve vůni i chuti s poměrně šťavnatým a pikantním tělem. Týká se to rovněž sauvignonu ze stejné řady, jen z ročníku 2009. Ten se mi líbil ještě o malinko víc, především lehce smetanovými tóny ve vůni a šťavnatějším tělem.

Jen u dvou sauvignonů jsme však nezůstali. Na řadu přišla krása v podobě Lady Anne Barnard 2009 Sauvignon blanc. Víno s bohatou a mnohovrstevnou vůní (světlé ovoce, burské oříšky, zřetelná stopa černého rybízu a černého bezu). V chuti velmi plné a opět s kombinací světlého ovoce, černého bezu a černého rybízu. V dochuti výrazně pikantní, víno bude v ideálním stavu někdy za rok. Můžeme se jen těšit!

A po sauvignonech následovala bílá klasika z Nového světa – Chardonnay 2008 z řady Footprint. Víno lehce poznalo dotek bariku (tak 10 % na pár dní). Ve vůni předvedlo vyzrálé tropické ovoce a krásné máslové tóny ukryté v jemném vanilkovém závoji. V chuti identické, příjemně šťavnaté s nevtíravými tóny vanilky.

Po čtyřech bílých – růžová mezihra: Cape Grace 2009 Pinotage Rosé. „Růžovka“ z klíčové jihoafrické odrůdy nabídla ve vůni jahody, maliny a špetičku minerálů. Víno na hranici suchého a polosuchého předvedlo v chuti dostatečně pikantní lesní směs s jemňounkou minerální dochutí. Vínu by slušelo o něco výraznější nachlazení.

Všechna tři červená vína z řady Footprint (Cape Grace) potěšila příznivým poměrem cena výkon. Určitě „spravedlivé“ cuvée Cape Grace 2008 Pinotage-Merlot. Bohatá vůně nazrálých tmavých peckovin s náznakem kompotovaných jahod. Tělo vyzrálé, plné, v duchuti s překvapivým „štychem“, který by mohl vzdáleně připomínat vůni asfaltu či dehtu. Zřejmě stopa po toustování dubových sudů.

Footprint Shiraz 2008 měl poněkud vyšší alkohol (14,5 %), který však příliš nevyčuhoval. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce (švestky), ale možná i lesní směs. V ovocném, příjemně pikantním těle nám neunikly kouřové a lehce čokoládové tóny.

Ze základní „červené trojky“ mi nejvíce chutnal Footprint 2009 Cabernet Sauvignon s vůní tmavého ovoce a hořké čokolády. Potěšilo mne bohatě ovocné tělo s čokoládovými chipsy v poměrně uhlazené dochuti. Opravdu příjemné pití za výbornou cenu.

Závěrečná dvojice z prestižní řady Lady Anne Barnard se předvedla ve vysoké formě. Syrah 2006 zrál 16 měsíců v bariku a ve vůni nabídl krásně vyzrálé tmavé ovoce, vanilku a čokoládu. V bohatě ovocném těle byla stále ještě zřetelná bohatá „dubová stopa”, která trošku mizí delším provzdušňováním. Lahůdka pro milovníky středně plných barikových vín.

Vrcholným vínem večera byl pro mne Cabernet Sauvigon 2007. Přestože zrál 18 měsíců v bariku, tóny dřeva byly u něj mnohem delikátnější. Ve vůni převládaly višně v čokoládě. V bohatě ovocné chuti byl navíc také černý rybíz. Velmi potěší kombinace sládnoucích tříslovin a pikantního ovoce v dochuti. Víno má před sebou ještě krásnou budoucnost.

To také naznačilo hodnocení „vrcholového týmu“:

Lady Anne Barnard Cabernet Sauvignon – 9,2 bodu (z 10 možných), Lady Anne Barnard Sauvignon blanc – 9,1 b., Lady Anne Barnard Syrah – 9 b., Footprint Cabernet Sauvignon – 8,7 b., Footprint Chardonnay, Cape Grace Pinotage-Merlot a Footprint Shiraz – 8,6 b., Footprint Sauvignon blanc 2009 – 8,4 b., Footprint Sauvignon blanc 2007 a Cape Grace Pinotage Rosé – 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist