Výborné, trochu „jiné” Bordeaux

11. 3. 2016

     Pavel Ondráček z dovozní společnosti French Wines, s.r.o. pro nás tentokrát připravil vína z několika apelací v Bordeaux, která jsme ve  Viničním altánu delší dobu neochutnávali.

     A bylo již na čase. Ostatně vína z několika vinařství ve vlastnictví rodiny Milhade i závěrečná tečka z jejích negocianských aktivit nás opravdu nabudila. Ochutnali jsme osm vín – jedno bílé, jedno růžové a šest červených. Pavel Ondráček je představil společně s milovníkem a znalcem vín z Bordeaux Hynkem Nekužou. Vstupním vínem bylo Bordeaux Superieur Chateau d’Auron   Blanc 2014, víno z odrůdy Sauvignon Blanc. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemnou mineralitou. V chuti převládaly peckoviny s dotykem limetky. V těle měkce pikantní a šťavnaté s lehounkým minerálním ocáskem.

     Ze stejného vinařství bylo rosé 2012. Stoprocentní Merlot voněl po jemné lesní směsi s převahou jahod v delikátním minerálním závoji. V chuti kombinace vyzrálých tmavých peckovin a lesních plodů. Tělo plnější a uhlazené s lehkým jahodovým „štychem” v poměrně delší dochuti. Elegantní, vyzrálá „růžovka” na delší trať, při vyšší pikantnosti by byla téměř dokonalá. První červené bylo opravdu originální, a to díky odrůdě, z níž bylo víno vyrobeno – Bordeaux Superieur Chateau Damase  Carmenére 2011. Ve vůni lehce džemovité a decentně kořenité tmavé ovoce s delikátní stopou zelené papriky. Chuť plná bohatá na nazrálé, jemně kořenité tmavé ovoce, převážně peckoviny. V závěru bylo příjemně uhlazené víno lehce pikantní.

     A došlo na čistý Merlot – Bordeaux Superieur Chateau Tour d’Auron 2012. Hezká vůně džemovitého tmavého ovoce. Chuť bohatě ovocná, možná trošku lehčí v těle s výraznější stopou jemných tříslovin, v závěru pak decentně pikantní. Pěkný poměr cena/výkon! Následovalo nejslabší, ale také nejstarší víno večera, která nám již mávalo na rozloučenou. Bordeaux Superieur Chateau Tour d’Auron 1998 (!) neslo znaky přestárnutí.

     Ve vůni výrazně kořenité tmavé ovoce, hořká čokoláda a stopy „bakelitu”. V chuti přezrálé tmavé ovoce, seschlý černý rybíz, tělo se zřetelnější kyselinou, typickou pro odcházející červená vína. Ještě se dá konzumovat, ale v žádném případě bez výraznějšího tmavého masa.   Osobně mi nejvíce chutnalo víno z apelace Lussac-Saint Emilion – Chateau Lyonnat 2011. Víno z „pravého břehu” v Bordeaux a „satelitu” apelace Saint Emilion A.O.C. Cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot vonělo po tmavé lesní směsi s tóny ovocného koláče. V chuti suché černé třešně s lehounkou pecičkou, ještě zřetelné byly již malinko uhlazené třísloviny. Nejlepší poměr cena/výkon mělo asi „velké cuvée” Bordeaux Superieur Chateau Damase 2011 z odrůd Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot a Carmenére. Ve vůni poměrně bohaté tmavé peckoviny, v chuti identické, malinko kořenité se stopou čokolády a jemné kůže. Zřetelné bylo ještě lehké tříslo. Nebyla to žádná „plná huba”, nicméně výborné víno na běžné pití, zvláště k masitým pokrmům. Posledním vínem bylo asi to nejvyhlášenější ze všech ochutnávaných, nikoliv však z vinařství ve vlastnictví rodiny Milhade. Haut-Medoc Chateau Belle-Vue 2004 z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Petit Verdot vonělo po tmavém ovoci v jemně kořenitém závoji. Tělo plnější, jemné a uhlazené s lehounkou kořenitostí. Dochuť delší se sládnoucími tříslovinami, které již hladily.

     Více než jedenáct let staré víno, o jehož kvalitu (vzhledem k ne nejlepšímu ročníku i stáří) jsem se původně obával, opravdu potěšilo. Myslím, že je nyní na vrcholu, a nějaký čásek na něm ještě vydrží. Opravdu stylové zakončení mimořádně zajímavé ochutnávky trošku jiných vín z Bordeaux. Početně velmi oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína z Bordeaux takto: Haut-Medoc Chateau Belle-Vue 2014 – 9,2 bodu (z 10 možných), Lusac Saint Emilion Chateau Lyonnat 2011 – 9,1 b., Bordeaux Superieur Chateau Damase 2011 – 8,8 b., Bordeaux Superieur Chateau Damase Carmenére 2011 – 8,7 b., Bordeaux Superieur Chateau Tour d’Auron 2012 – 8,6 b., Bordeaux Superieur Chateau Tour d’Auron rosé 2013 – 8,5 b., Bordeaux Superieur Chateau Tour d’Auron blanc 2013 – 8,4 b. a Bordeaux Superieur Chateau Tour d’Auron 1998 – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist