Výstava fotografií Josef Hník. JINÉ TVÁŘE II

7. 1. 2014

Srdečně Vás zveme na výstavu fotografií Josef Hník JINÉ TVÁŘE II.
ve Viničním altánu Havlíčkovy sady 1369 Praha 2 – Vinohrady

23.1.2014 – 28.2.2014

Vernisáž: čtvrtek 23.1. 18h.

Josef Hník

      Narodil se v roce 1946 v Praze. Po maturitě studoval 3 roky na fakultě všeobecného lékařství, na vlastní žádost se ovšem ze studia v roce 1967 vypsal a od roku 1968 studoval na FAMU obor umělecká fotografie. Studium dokončil v roce 1972. Od roku 1973 byl jako fotograf na volné noze členem Svazu výtvarných umělců, později přejmenovaného na Fond výtvarných umění.

      Do roku 1985 působil i v oblasti reklamní fotografie. Fotografoval např. pro firmy Merkuria, Exico, Motokov, Strojexport, Art centrum. Pro Art centrum rovněž vytvořil několik velkých audiovizuálních programů. Spolupracoval na prezentaci ČR na Světových výstavách v Montrealu a Vancouveru. V roce 1983 založil v rámci Art centra vlastní tvůrčí skupinu TRIGRAM a vytvořil několik desítek reklamních audiovizuálních a video prezentací.

      Po roce 1990 v těchto aktivitách pokračoval a založil společnost JOHN 23 s.r.o., která poskytovala reklamní servis. Mezi jeho klienty patřila například společnost EDIT a katalog firem. V roce 2000 měl na starosti kompletní zajištění prezentace, tiskovin, video a fotografických prací pro pražské zasedání Měnového fondu. Od roku 2000 se věnuje výhradně vlastní volné fotografické tvorbě, které se ovšem věnoval i po celou dobu svého předchozího působení.

      V posledních třech letech se věnuje i experimentální portrétní tvorbě. Fotografie zpracovává vlastním, originálním způsobem, spojením internetových snímků a digitální fotografie. Všechny takto vytvořené barevné fotografie nejsou nijak dodatečně počítačově upravovány, jsou autentické. Do současnosti touto metodou vytvořil několik fotografických cyklů z nichž některé jsou provedeny i klasickou černobílou technikou přímého kontaktu 24×30 a 30x40cm.

      Jeho současná výstava ve Viničním altánu je výběrem prací, které vytvořil ve svém posledním tvůrčím období a prezentuje soubor portrétů s výjimečnou kvalitou jejich uměleckého výrazu. Portréty hovoří nejen výrazně uměleckým zpracováním, ale i atmosférou, která vyzařuje poselství každé jedné z nich. Dost možná manipulací s portrétem nevyjadřuje vlastnosti právě zachycované osoby, ale s velkou dávkou imaginace vytváří portrét určité vlastnosti, která se mu při pohledu na zpracovávaný artefakt vybaví. Představu si tedy uchopí a zhmotní jí do konkrétního portrétu.

      Zvláštní pozornost si zaslouží jeho série Dvojčata, ve které snad zobrazuje nejen „zrcadlově“ promítnuté osobnosti, které si představuje pod fenoménem dvojčat. Při pohledu na tento typ portrétů se nám nemohou nevybavit postavičky dvojčat Tydlitka a Tydlitáka z Alenky v říši divů a jejich zároveň souhlasné i utvrzující názory na výroky svého dvojčete. V jiném typu dvojčat nechává Josef Hník zaznít jakýmsi echům současných podob promítnutým v čase do budoucnosti. Některá z jeho „budoucích dvojčat“ jakoby svou následnou podobou fosilnatěla, jiná se zas ztrácejí a určitým způsobem rozplývají ze své původní podoby. Zajímavých kompozic dosahuje také dělením obličeje na dvě různé části, z nichž na mnohých portrétech dvojčat je pravá část jednoho z nich levou částí toho druhého. Podobným způsobem zpracovává i barvu nebo její odstín, případně strukturu matrice portrétu.

      V každém případě je výstava výborným pohledem do Hníkova současného nitra a do toho, jak si uměleckým okem dokáže všimnout i zpracovat pojmy jako je plynutí času či vizuální podobou ztvárnit tak abstraktní pojmy, jakými jsou třeba lidské vlastnosti.

Ivana Beranová
Viniční altán
 

TOPlist