Waldbergský tucet plný kvality

7. 11. 2012

      Téměř na den přesně po roce nám Pavel Filipovszki, sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec, představil tucet nových vín z ročníku 2011. Jako již tradičně šlo o vyrovnanou sestavu velmi kvalitních vín, i když asi čtyři vzorky zřejmě nepřesvědčila všechny členy „vrcholového týmu”. V konečném hodnocení se to však na „průměru známek” příliš neprojevilo.
      Vstupní Sylvánské zelené v pozdním sběru bylo jedním z částečně „problémových” vín. Osobně jsem to tolik necítil. Suché víno s vůní nazrálého ovoce, špetkou minerálů a květinovou stopou. V chuti identické, poměrně šťavnaté a pikantní s jemným závanem květinové lounky v závěru.
      Velmi se mi líbilo VOC Veltlínské zelené, formálně suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (mezi 5 a 6 g/l). Vůně výrazně ovocná (převaha vyzrálé bělomasé broskve). Ta byla i v pikantní chuti. Tělo svěží, jemně kořenité, malinko odlehčené. Velmi příjemné víno z hroznů vypěstovaných na viničních tratích Slunný vrch a Waldberg.
      Velmi zajímavé bylo srovnání s dalším Veltlínským zeleným (hrozny pouze z Waldbergu) ve výběru z hroznů. Opět suché víno, zcela vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina (asi 5,5 g/l) a výrazná vůně jižního ovoce. V chuti plnější, zakulacené a lehounce nasládlé, decentně pikantní s jemně kořenitým závěrem. Někteří dali přednost tomuto veltlínu. Já té o něco pikantnější variantě.
      Müller Thurgau v pozdním sběru byl polosuchý (a pro někoho možná poněkud netypický. Pro mne byla jediným nedostatkem absence svěžích muškátových tónů, které mám u „milerky” rád. Ale i tak mne oslovil. Ve vůni výraznější jižní ovoce, v chuti měkce ovocité, lehounce pikantní a nasládlé víno s trošku lehčím závěrem. Příjemné na běžné pití, ale tady není cena možná zcela v souladu s kvalitou.
      Ta je naopak u Rulandského bílého ve výběru z hroznů, pro mne asi nejlepšího vína večera. Polosuché víno (10,6 g/l zbytkového cukru, 6,5 g/l kyselin) s bohatou vůní tropického ovoce. V chuti opět velmi ovocné, lehounce nasládlé, ale pikantní a šťavnaté. Zřetelné byly také jemné tóny chlebovinky u tohoto extraktivního vína (24 g/l bezcukerný extrakt) z viniční trati Waldberg.
      Nicméně u „vrcholového týmu” to o fous vyhrál VOC Sauvignon, polosladké víno (15 g/l zbytkový cukr) s cukernatostí moštu blížící se výběru z hroznů. Ve vůni broskvový a lehounce minerální, v chuti malinko nasládlé, pikantní a ovocné (angrešt, stopa černého rybízu). Chuťově bohaté víno z viniční trati U sklepů v Dyjákovičkách.
      Více mne možná oslovil nesmírně zajímavý Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Polosuché víno,
ve vůni smetanové, téměř máslové ovoce. V chuti jemně karamelové meruňky, lehounce aromatické tóny akátového dřeva, špetka minerálů a jemně pikantní dochuť. Mimořádně bohaté, mazlivé víno, která leželo na kvasničních kalech. Surovina z dyjákovičské viniční trati U sklepů.
      Zaujal mne také Tramín červený ve výběru z hroznů, opět polosuché víno ze stejné viniční trati s kořenitou vůní, se stopou květin (především čajová růže) a bergamotu. V chuti nasládlý, kořenitý a jemně pikantní. „Čistý” tramín bez nepříjemné hořčinky v dochuti.
      Polosladké (38 g/l zbytkový cukr) Chardonnay ve výběru z hroznů už nepatřilo na moji vinnou parketu. Ve vůni různé tropické plody (banán, ananas, mango). Chuť sladší, plná jižního ovoce a poměrně šťavnatá, lehounce minerální, ale jen jemně pikantní v delší dochuti. Pro mne víno na přípitek (sklenka) – poněkud exotická sladkost.
      Opravdu atraktivní bylo Cuvée Waldberg v pozdním sběru. Nejsladší víno (40 g/l zbytkový cukr), ale také krásně sladěná směs Sylvánského zeleného,  Rulandského šedého a Ryzlinku rýnského. Ve vůni nazrálé světlé ovoce v jemně smetanovém kabátku. Hezky vyvážené víno, které i přes vysoký zbytkový cukr nepůsobilo přesládle. Kulaté a šťavnaté tělo, navíc příjemně pikantní v dochuti. Extraktivní produkt z chvalovické Dívčí hory.
      A ještě dvě vína z modrých hroznů ze stejné viniční trati. Nejprve Zweigeltrebe rosé v pozdním sběru, polosladké víno (28 g/l zbytkový cukr) s vůní lesní směsi (převaha jahod) se smetanou. Chuť ovocná, jemně smetanová a nasládlá, pikantní závěr s troškou minerálů.
      Závěrečná tečka nebyla sladká, nýbrž červená a suchá. Velmi zdařilé Rulandské modré ve výběru z hroznů, které mělo cukernatost moštu na úrovni výběru z bobulí. Ve vůni tmavé peckoviny, stopa kůže, čokolády a jemných minerálů. Chuť plná vyzrálého tmavého ovoce, tělo uhlazené, jemné s lehounkým dotykem kůže, a s delikátně pikantním ocáskem. Víno z viniční trati Šác v Dyjákovičkách zrálo v klasickém sudu. Opravdu příjemná tečka za večerem plným atraktivních moravských vín.
      Velmi vyrovnanou sestavu vín z Waldbergu ohodnotil tentokrát kompletní „vrcholový tým” takto:
VOC Sauvignon – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské bílé a Cuvée Waldberg – 8,9 b., Ryzlink rýnský a Rulandské modré – 8,8 b., VOC Veltlínské zelené, Tramín červený a Chardonnay – 8,7 b., Veltlínské zelené, výběr z hroznů – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé – 8,5 b., Müller Thurgau a Sylvánské zelené – 8,4 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist