Za Primitivem s láskou…

22. 10. 2008

Primitivo opravdu nebylo primitivní, ale pravda, bylo ho požehnaně. Možná, že naše chuťové buňky ne zcela ideálně rozeznávaly jemné nuance ve vůni a chuti jednotlivých vín, vyrobených na jihu Itálie (v Puglii) z této staré odrůdy.

Nicméně Iveta Steinerová a Petr Štěrba z dovozní společnosti Vino.italiano, s.r.o., kteří nás pravidelně seznamují s novinkami ve svém italském „portfoliu“, přivezli tentokrát jedenáct vín z vinařství Menhir a Fusione – a všechna rozhodně nebyla vyrobena z odrůdy Primitivo. Takže, jistá rozmanitost zde nakonec byla.

A nejen ve vůni a chuti. I v samotném programu. Začali jsme totiž soutěžní hádankou – tedy dalším vzorkem, nikoliv však z jihu. Po dílčích úspěších našich degustujících hostů došlo k odhalení. Za bílým šumivým vínem se skrýval Pinot Noir ze známého venetského vinařství Paladin. Pěkně osvěžující „bublinky“, které nás příjemně zavínily a několika úspěšnějším hostům přinesly i pozornost v podobě láhve pinotu či sommelierské zástěry.

Vlastní degustaci zahájilo víno Novementi bianco IGT 2007 z vinařství Menhir. Na jižní Itálii (Puglii příjemně pikantní ovocité víno s poměrně zaobleným tělem. Cuvée „kosmopolitního“ Chardonnay a jihoitalské odrůdy Verdeca. Jednoduché, dobře pitelné bílé za příznivou cenu.

Následující Verdeca DOC 2006 (opět Menhir) kombinovalo ve vůni i chuti nazrálé jižní plody (ananas a citrusy, především grep). Suché, pikantní víno s lehce slanými tóny a jemnou grepovou hořčinkou v dochuti. Vykročili jsme výš – včetně ceny.

První červené nebylo (kupodivu) z odrůdy Primitivo, ale z jiné charakteristické pro italský jih – Malvasia Nera. Víno s originálním názvem 3 Lune IGT 2007 z vinařství Menhir bylo charakteristické vůní i chutí po tmavých lesních plodech. V uhlazeném a nekomplikovaném těle příjemně chutnaly vyzrálé ostružiny. Výborné víno pro běžné pití a k jídlu s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin.

Také další víno s originálním názvem 5 Passi IGT (vinařství Menhir) bylo z typické jihoitalské odrůdy – Negro Amaro. Měkce ovocné až mazlivé víno působilo díky vyzrálým hroznům této odrůdy nasládlým dojmem. Rovněž nekomplikované a uhlazené ovocité víno za příznivou cenu.

A opět Negro Amaro z Puglie – Numero 0 IGT 2006 (Menhir). Tady už šlo o víno trochu sofistikovanější ve vůni i chuti. Vonělo po tmavých lesních plodech (jemně kořenitých s kávovou a vanilkovou stopou), v chuti byla opět charakteristická lehká kořenitost, přičemž ve vyzrálejším těle se objevila stopa jemných višní v rumu. Pikantní a přiměřeně elegantní víno.

Následující víno pocházelo z vinařství Vulcania v Puglii a bylo vyrobeno z další jihoitalské odrůdy – Nero d’Avola. Ve vůni jsme již mohli kromě tmavého ovoce objevit také živočišné tóny (vlhká kůže). V chuti převládala mezi peckovinami švestka, víno potěšilo jemnou kořenitostí s relativně pikantním závěrem. Víno svým stylem trochu připomínalo produkty z jihofrancouzské oblasti Languedoc.

A pak přišla „primitivní smršť“. Byla to vína velmi dobré a poměrně vyrovnané kvality. Až na jednu výjimku velmi blízké ve vůni i chuti, u nichž bych si vybíral především podle příznivé ceny. Pravda, ochutnejte je samostatně a bez okamžitého srovnávání s dalšími – těžko se pak budete rozhodovat pro tu či onu značku. Snad vám pomůže „vstřícnější“ etiketa.

Tu jsem sice nenašel u vína A Mano Primitivo 2006 z vinařství Fusione, nicméně jeho kvalita mne uspokojila. Víno plné tmavých lesních plodů v decentně „kouřovém“ závoji. V těle pikantní, kořenitější s dostatkem výraznějších tříslovin. Tady bych ještě chvíli počkal na větší zakulacení.

Naopak již etiketa mne zaujala u následujícího vína Primitivo Quota 29 IGT 2006 z vinařství Menhir. A nezůstalo jen u ambaláže. Také náplň láhve mne navýsost uspokojila. Dokonce bych řekl, že to bylo jedno ze dvou nejlepších vín večera. Ve velmi čisté vůni převládaly tmavé lesní plody. Ty nechyběly ani v plné chuti, kde jsem navíc cítil čokoládu a kávu. Třísloviny byly stále zřetelné, ale již příjemné nasládlé.

Přiznám se, že následující Primitivo z družstevního vinařství Conzorcio produttori vini mi chutnalo nejméně ze všech červených. Víno Lirica Primitivo di Manduria DOC 2004 mělo ve vůni tmavé lesní plody, náznak živočišných tónů, ale také pro mne nepříjemnou stopu aroma „nahnilých jahod“, které zřejmě pochází z kombinace hroznů, bariku a stylu zrání. U mne je to handicap, zvláště když jsou tyto tóny i v chuti. Pikantnímu a ovocitému vínu to ublížilo. Ale někdo to rád právě takové…

Primitivo Manduria DOC 2005 z vinařství Menhir bylo mým druhým miláčkem večera. Svěží vůně tmavých lesních plodů. Měkké a hladce ovocité v chuti plné sladkých tříslovin. V dochuti se projevila jemná minerálně-živočišná stopa. Fajnové víno s jednoduchou a elegantní etiketou. Primitivo s vysokým vinným IQ!

Ani závěr nebyl špatný, řekl bych velmi dobrý, ale kvalita neodpovídá ceně. Prima Mano Primitivo 2003 z vinařství Fusione pocházelo z velmi starých vinic. Ve vůni i chuti zaujalo přezrálé tmavé ovoce, ale také zvláštní stopa po anýzu či dokonce badyánu. Zřejmě vlivem dvouletého zrání ve velkých sudech z dubu i kaštanu. Velmi zajímavé, svým způsobem atraktivní „venkovské“ víno s výrazně vyšší cenou. Tady vidím cestu ke klientům trochu zamlženou.

A co „vrcholový tým“?

Primitivo DOC – 9,1 bodu (z 10 možných), A Mano Primitivo – 8,9 b., Prima Mano Primitivo a Primitivo Quota 29 – 8,8 b., Nero d’Avola – 8,6 b., Numero 0 IGT – 8,5 b., 5 Passi IGT – 8,3 b., 3 Lune IGT – 8 b., Lirica Primitivo di Manduria DOC – 7,9 b., Verdeca DOC – 7,7 b. a Novementi bianco IGT 7,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist