Zdařilá repríza mikulčického vinařství

18. 3. 2015

     Letos již druhý mikulčický vinař nám ve Viničním altánu představil svá vína. Tentokrát to byl Petr Marada, který na své loňské premiéře velmi potěšil přítomné milovníky moravských vín. A myslím, že i repríza byla zdařilá.
      Petr Marada nám nabídl k ochutnání tucet vín z ročníků 2011 až 2014, včetně několika novinek, které měly ve Viničním altánu republikovou degustační premiéru.
      Zahájili jsme suchým vínem Chardonnay 2012 v pozdním sběru. Pěkné víno s vůní nazrálých světlých peckovin, které byly i v chuti.   Nechyběly jemně minerální tóny, v závěru bylo víno zřetelně pikantní. Svěží, poměrně bohaté víno ze starých keřů na viniční trati Kukvička v Josefově.
      Ještě více se mi líbilo rovněž suché Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace světlého ovoce, jemných minerálů a medu. V chuti ovocné, vyzrálé se stopou květin a pikantní koncovkou. Hrozny pocházely z mikulčické viniční trati Kněžské.
      A do třetice příjemně suché víno – Děvín 2013 v pozdním sběru z Kukvičky v Josefově. Vůně v tramínovém stylu: ovoce, růže, exotické liči. V chuti šťavnaté, navíc s tóny grepu. Pikantní víno, které potěší i ty, kteří nevyhledávají aromatické odrůdy.
      Bílá vína jsme proložili růžovým Zweigeltrebe 2013 v pozdním sběru. Rovněž suché víno s menším zbytkovým cukrem (do 4 g/l). V příjemné vůni jemné tmavé peckoviny s náznakem smetanových tónů. V chuti lehce zakulacené lesní směs, tělo šťavnaté s pikantním závěrem.    Plnější barva díky osmihodinové maceraci. Hezky pitelné víno nejen pro léto.
      Z celkového charakteru vín se vymykal následující zemský Ryzlinky rýnský 2011, který zrál (zatím) 18 měsíců v akátovém sudu a na degustaci byl vzorek čerstvě naplněn do láhve. Víno ve stylu autentistů, které nemusí všem chutnat. Ani já jsem se s ním, přes veškerou snahu, stoprocentně nesžil. Vůně i ochuť se otevíraly velmi pomalu, klidně se víno mohlo dekantovat a stát otevřené třeba celý den. Ve vůni se zpočátku objevily lehké oxidativní tóny, které postupně slábly, ale také světlé ovoce a stopa akátového dřeva. Chuť ovocně květinová, velmi suchá s výraznější kyselinou. Extraktivní, chuťově mnohovrstevné víno s lehce akátovým závěrem. Osobně bych takovému výraznému ryzlinku dopřál trochu více zbytkového cukru.
      Následovaly další dvě absolutní novinky – přírodně šumivá vína stylu Crémant z ročníku 2013, cuvée odrůd Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský. Nejprve to byl suchý brut s vůní světlého ovoce (citrusy, angrešt) a jemných minerálů. V chuti ovocné, s jemnějším perlením, výrazně suché s lehkou minerální stopou.
      Překvapivě více mi chutnal Crémant 2013, demi-sec. Víno ze stejných odrůd, ve vůni identické, ale bohatší. Také v lehce nasládlé chuti plnější a bohatší. Šťavnaté „bublinky” s jemným perlením.
      Výrazně sladké Chardonnay 2014 (55 g/l zbytkového cukru) v pozdním sběru bylo ještě mladé a poměrně neharmonické. Ve vůni ovocné (jablko) se vzdálenými tóny medu. Obdobně ještě v nesrovnané chuti, která se sice postupně otevírala, ale příliš nepřesvědčila. Vysoký cukr je limitujícím faktorem.
      Pro mne nejslabším vínem večera byl zemský Cabernet Moravia 2011. „Víno s chybou”, lehce naoxidované s výraznější kyselinou v ovocné chuti. Víno je těsně před svým „koncem“.
      To rozhodně neplatilo o Frankovce 2011 v pozdním sběru. Poměrně bohatá vůně po třešních a višních, lehce džemovitých s decentní stopou dřeva. V plnější chuti vyzrálé tmavé ovoce se stopou kůže a čokolády. Suché víno s jemnými tříslovinami zrálo v použitým bariku a větším dubovém sudu.
      Přibližně na stejnou úroveň bych zařadil Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. e vůni kombinace jemně kořenitých tmavých peckovin a lesních plodů. V chuti identické, jemné a uhlazené s náznakem živočišných tónů v měkce pikantní koncovce.
      Na závěr jsme ochutnali Dornfelder 2012 v pozdním sběru, ani nejlepší červené víno večera. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s džemovitými tóny. V chuti rovněž vyzrálé tmavé ovoce s lehounkou stopou jižního „bakelitu” (zvláštní kořenitá a dřevitá chuť typická pro některá bariková vína především ze Španělska a Itálie) a s měkce pikantním závěrem.
      A jak vína hodnotil početně trošku oslabený „vrcholový tým”? Takto:
Rulandské modré 2011 – 8,9 bodu (z 10 možných), Dornfelder 2012 – 8,8 b., Crémant 2013 demi-sec a Veltlínské zelené 2013 – 8,7 b., Crémant 2013 brut, Chardonnay 2013 a Děvín 2013 – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé 2013 a Frankovka 2011 – 8,5 b., Ryzlink rýnský 2011 – 8,3 b., Chardonnay 2014 – 7,9 b. a Cabernet Moravia 2011 – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist